Oyunda i5-9400F CPU kullanımı %100 oluyor

Juventa

Hectopat
Herkese merhaba, arkadaşlar oyuna girdiğimde CPU kullanımı %100 seviyesine çıkıyor. Watch Dogs, Rust, CoD: Warzone gibi oyunlarda takılmalar oluyor işlemci kullanımından dolayı internette ve forumlarda çoğu çözümü denedim ama faydalı olmadı. Ne yaptıysam oyunun kullanımını %85-90'ların altına indiremedim. İşlemci sıcaklığı Max 60-65 derece oluyor. Neredeyse her şey güncel nasıl çözebilirim yardım edebilir misiniz?

23232323.PNG

i5-9400F işlemci.
RTX 2060 ekran kartı.

Bunun çözümü yok dostum, aynı sorun bende de var. 6 core 12 threads i5 10400F'te hiç böyle bir durum göremezsin çünkü 12 izleği var bunun ise 6. Fark burada. Bu yıl içinde satmayı planlıyorum sırf bu durum yüzünden.

Darboğaz yiyorsunuz grafik ayarlarını açabildiğiniz kadar açın ya da çözünürlüğü 2K'ya alın düzelecektir.

Birde ubisoft'un oyunları işlemciye çok fazla yük bindiriyor RX 5700'le ben de yaşıyorum.

Darboğaz yiyorsunuz grafik ayarlarını açabildiğiniz kadar açın ya da çözünürlüğü 2K'ya alın düzelecektir.

Birde ubisoft'un oyunları işlemciye çok fazla yük bindiriyor RX 5700'le ben de yaşıyorum.
Ben açtım hocam Witcher 3'te tüm ayarlar ultrada, aynı arkadaşınki gibi durum mevcut.

Köylü gören masum UFO olmuş senin işlemci. Watch Dogs 2 bu, şakaya gelmez. İşlemci optimizasyon sorunlarının son nesildeki ilk tohumlarından. 5 senedir yeni işlemci çıkarıyorlar, hala yoruyor hala yoruyor.

Bu yüzden Ryzen işlemciler daha mantıklı. Ama siz yine de malwarebyts, adwcleaner veya Kaspersky ile taratın bakalım. Daha güncel 9.nesil bir işemci böyle olmamalı. Taratmadan önce oyun dışındaki işlemci usage(kullanımınıda) kontrol edin. Bunlar dışında arka planda çalışan gereksiz uygulamaları vb. kapatmaya bakın. Geçici çözüm olarak bunlar söylenebilir.

Son düzenleme:
i5 10.nesil harici gerçekten alınmazmış, bunu maalesef tecrübe edindikten sonra söylüyorum.

Takılmalar darboğazdan kaynaklanıyor olabilir. Grafik ayarlarını yükseltmeyi deneyebilirsiniz. İşlemci ve ekran kartında sürücülerin güncel olduğuna emin olun. Masaüstü kanadında Ryzen tercih etmeyerek hak etmişsiniz bu performansı.

İşlemcinin kullanım oranı yüksekliğiyle oyundaki takılmaların herhangi bir ilgisi yok. O işlemci belirttiğiniz tarz oyunlarda RTX 2060'ı ucu ucuna da olsa ultra-yüksek grafiklerde kaldırabilecek potansiyelde. HT desteği olmayan 9400F'in de modern ağır oyunlarda %90-100 gibi kullanımlara ulaşması oldukça normal bir durum, herhangi bir anormallik yok. GPU'dan aldığınız verime bakın siz, FPS değerleriniz nasıl? Ek olarak;

- RAM miktarınız ne kadar?
- Disklerin durumu ne alemde? Bad Sector vs var mı?
- Sürücüleriniz güncel mi? Değilse veya en günceline manuel kurulumla geçiş yaptıysanız bu tarz stabilite problemleriyle karşı karşıya gelmeniz olası.
- Arka planda sistemi meşgul edecek herhangi bir eklenti/program/yazılım veya zararlı trojan-virüsler CPU'ya eksta yük bindirebilir, eğer ki yukarıda belirttiğim noktalarda herhangi bir probleminiz yok ve çoğu oyunda buna benzer sıkıntılar mevcut bir şekilde devam ediyorsa; detaylı sistem taratması hatta son çare olarak temiz kurulum bile düşünülebilir.

Son düzenleme:
Bu yüzden Ryzen işlemciler daha mantıklı. Ama siz yine de malwarebyts, adwcleaner veya Kaspersky ile taratın bakalım. Daha güncel 9.nesil bir işemci böyle olmamalı. Taratmadan önce oyun dışındaki işlemci usage(kullanımınıda) kontrol edin. Bunlar dışında arka planda çalışan gereksiz uygulamaları vb. kapatmaya bakın. Geçici çözüm olarak bunlar söylenebilir.

Hepsini yaptım nafile.

Yeni konular

Geri
Yukarı