Oyunda Küfür Eden Bir Kişi Nereye Şikayet Edilebilir?

bernard

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Oyunda bir şahıs ailevi değerlerime küfretti. Nereye şikayet edebilirim?

Oyunda onu bir kere öldürdüm diye bana böyle şeyler yazmaya başladı. Ben de alttan alıp sustum fakat beni engellediği içinde mesaj atamıyorum.

Oyun içi chatte küfür ettiyse bir şey çıkmaz oradan. Instagram, Discord gibi bir yerden bireysel olarak küfür etse şikayet edilebilir, gerekli suçlama yapılabilir ama oyun içi chatte ben bir şey olacağını zannetmiyorum.

Merhabalar. Oyunda bir şahıs ailevi değerlerime küfretti. Nereye şikayet edebilirim?

Oyunda onu bir kere öldürdüm diye bana böyle şeyler yazmaya başladı. Ben de alttan alıp sustum fakat beni engellediği içinde mesaj atamıyorum.
Oyunda ki rapor sistemini kullanabilirsiniz, onun dışında Cumhuriyet başsavcılığına gidip şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Bu kişiler bitmeyeceği için şikayet etmeyi doğru bulmuyorum.

Artı -1 Eksi
Karakola şikayette bulunabilirsiniz. Oyun firması ile görüşülüp kişi tespit edilir muhtemelen, ceza alır diye düşünüyorum. Bence aradan çok zaman geçmeden şikayet edin.

Siberzorbalik.org sitesinde şöyle bir yazı buldum, işinize yarayabilir:

Arda Altınok
29 Aralık 2018 at 09:52
Cevap
Merhabalar,
Öncelikle oyun oynarken kendinizi kaybettiğinizin farkında olmanız bu sorununuzu çözmek adına iyi bir başlangıç. Bu noktada hukukçu olarak size tavsiyem, bu sorununuzu aşmanız için profesyonel bir destek almanızdır. Diğer hususa gelecek olursak; bir kimseye küfür etmek, küfrü internetten de, oyun içi chat portalından da, oyun için sesli görüşme ortamından da yapılsa Türk Ceza Kanunu’na göre hakaret suçunu oluşturur. Hakaretin edildiği mecranın online ya da yüzyüze olması suçu değiştirmeyecektir. Sadece suçu işleyenin siz olduğunu tespit etmek noktasında süreci uzatacaktır.
Hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 125 ve devamı maddelerinde düzenlenmiş olup, cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Uygulamada genellikle hakaret suçundan ceza verilirken, sanık ilk kez bu suçu işlemişse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmekte ve sanık 5 yıllık bir denetim süresine tabi tutulmaktadır. Bu süre zarfında kasıtlı bir suç işlemediği takdirde aldığı ceza düşmektedir.
Son olarak, hakaret, suçun işlendiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde savcılığa ya da kolluk birimine şikayet edilmelidir. Aksi halde zamanaşımı nedeniyle düşme kararı verilecektir.
Sorunuza cevap vermek gerekirse, online oyun içinde hakareti sizin ettiğinizin bulunması ciddi bir teknik araştırma gerektirmektedir. Bunun için öncelikle sizin kullanıcı adınızla savcılığa şikayette bulunulur, savcılık sizin kullanıcı adınızı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (SSM) verir ve kimliğinizin tespitini ister. SSM de sizin kullanıcı adınızı, online oyun işletici şirkete göndererek hem e-mail ve diğer kişisel bilgilerinizi hem de IP adresinizi ister. IP adresinizi tespit etmeleri akabinde kimliğinize ulaşabilirler. Ancak belirttiğim gibi bu çok uzun ve meşakatli bir süreç ve uygulamada birçok online oyun işletici şirket yurtdışında olduğundan bu gibi taleplere cevap vermiyor. Hukuki görüşüm, ceza alma ihtimalinizin bulunduğu ancak teknik prosedür ve imkansızlıklar sebebiyle zor olduğu yönünde.
Son olarak size tavsiyem, oyun oynarken kendinizi kaybetmemeniz. Hakaret ciddi bir suçtur ve her oyun oynadığınızda hakaret suçunu işlerseniz bunun cezası onlarca yılı bulabilir. Girişte de belirttiğim gibi, oyun oynarken kendinizi kaybettiğinizin farkında olmanız sorunun çözümü için güzel bir başlangıç; lütfen bu başlangıcı sonuçlandırmak için gerekli her türlü profesyonel desteği alınız. Ve unutmayınız ki o sadece bir oyun, bilgisayarınızın fişini çektiğiniz anda o oyun yok olacak.

Geri
Yukarı