Oyunda piksellerin renkleri aniden değişiyor

Lazasker

Kilopat
Daha fazla  
Selam. Sorunun adını bilmediğimden başlıkta uydurmaya çalıştım.

Oyun esnasında videodaki sorunu yaşıyorum. Daha önce böyle sorunum yoktu, yeni oldu. Vallahi bıktırdı bu AMD saçmalıkları artık. Birini çözüyorsun diğeri çıkıyor...

Ekran kartım 6700XT, işlemcim 5600X. Sürücülerim güncel...yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

VİDEO (YouTube)

Donanım kaynaklı bir sorun gibi görünüyor. Garantisi bitmediyse aldığınız yere danışmanızı öneririm.

Yani videoya bakılınca iki tane ihtimal var ekran kartından ya da monitörden kaynaklı bir problem fakat yüksek ihtimalle ekran kartının çipinde arıza olabilir. Sürücüler de güncel ise ve sorun devam ediyor ise elinizden bir şey gelmez. Fakat ekran kartı modeline bakılırsak fazla eski bir model değil güncel bir kart kasayı aldığın yere götür garantisiyle gerekeni yaparlar. İşlemci için aynısını söyleyemem ama ekran kartı konusunda AMD NVIDIA'nın gerisinde kalmış yani bunun gibi sorunlar yaşıyor. Umarım yardım edebilmişimdir. İyi günler.

Donanım kaynaklı bir sorun gibi görünüyor. Garantisi bitmediyse aldığınız yere danışmanızı öneririm.

Almanya'dan getirtmiştim arkadaşıma. Mediamarkt'tan aldırdım. :-/
Hangi oyunda oluyor? Sadece onda mı oluyor?
Hayır başka bir oyunda da oldu aynısı. Ama sık sık yapmadı. Arada oldu.
Ekran kartı ile ilgili muhtemelen lakin direk göndermeyin farklı bir kablo ile bağlayın monitora PC'yi aynı sorun devam edecek mi bakalım...
Başka kablo sipariş verip bakayım. Daha önce de görüntü yırtılması sorunu yaşamıştım, sorun kablodaymış, değişince düzelmişti.

Yanıtlar için teşekkürler.
Yani videoya bakılınca iki tane ihtimal var ekran kartından ya da monitörden kaynaklı bir problem fakat yüksek ihtimalle ekran kartının çipinde arıza olabilir. Sürücüler de güncel ise ve sorun devam ediyor ise elinizden bir şey gelmez. Fakat ekran kartı modeline bakılırsak fazla eski bir model değil güncel bir kart kasayı aldığın yere götür garantisiyle gerekeni yaparlar. İşlemci için aynısını söyleyemem ama ekran kartı konusunda AMD NVIDIA'nın gerisinde kalmış yani bunun gibi sorunlar yaşıyor. Umarım yardım edebilmişimdir. İyi günler.

Yazın aldım zaten ekran kartını da. Başka kablo ile deneyeyim, sorun devam ederse yurtdışı garanti kapsamlarıyla ilgili araştırma yapacağım. Evet, eski kartım da AMD idi ona güvenip aldım ama yeni nesil berbatmış gerçekten. Teşekkürler.

Dandik bir DPI kablo almıştım marka vermicem koyu karanlık anlamında türkçesi ne monitor ve girişindede ekran kartı girişindede 1 aya kalmadı temasızlık yaptı yırtılma vb sonra ekran koyulaşması falan korkutu beni Allah razı olsun kabloyu değiştirdim internette baktığımda ekran kartı cort yazıyordu korktum bende sizin gibi lakin HDMI 2.1 kablo takınca DPI'dan daha güzel görüntü veriyordu kablodaymış sorun hemen monitore ekran kartına suç atmamak gerek ucuz bileşenler değil bunlar ona göre yapılıyor hata o.c ye uygun yapılıyor geneli... Bir kablo gelsin her şey açığa vurur dostum...

Dandik bir DPI kablo almıştım marka vermicem koyu karanlık anlamında türkçesi ne monitor ve girişindede ekran kartı girişindede 1 aya kalmadı temasızlık yaptı yırtılma vb sonra ekran koyulaşması falan korkutu beni Allah razı olsun kabloyu değiştirdim internette baktığımda ekran kartı cort yazıyordu korktum bende sizin gibi lakin HDMI 2.1 kablo takınca DPI'dan daha güzel görüntü veriyordu kablodaymış sorun hemen monitore ekran kartına suç atmamak gerek ucuz bileşenler değil bunlar ona göre yapılıyor hata o.c ye uygun yapılıyor geneli... Bir kablo gelsin her şey açığa vurur dostum...

Ben de sistemi yeni topladığımda monitörü de yeni almıştım. Monitörün kendi HDMI kablosu yerine Vatan'dan standart bir DP kablo aldım. Fakat Windows gezgininde dolaşırken görüntüde yırtılmalar oluyordu. Ne ettiysem çözemedim, sonra monitörüm kendi HDMI kablosunu taktım sorun ortadan kalktı. Fakat hala bu videodaki veya benzeri sorunlar yaşıyorum (siyah ekran; görüntünün aniden kararıp geri gelmesi. ama oyunlarda değil, masaüstündeyken.)

Benim oynadığım 2 oyun vardı. Videodaki sorunu ikisinde de yapmıştı. Dün başka oyunlar da satın alıp indirdim. O oyunlarda böyle bir şey yapmadı. Sonra tekrar sorun yaşadığım oyunları aldım, bu sefer onlarda da videosunu paylaştığım sorunu yaşamadım. Ama oyunları uzun süre oynamadım. Acaba kart ısındıktan sonra mı böyle bir şey yapmıştı, bilemiyorum... Resmen bulmaca çözüyoruz yani. Sorun yinelenirse en iyi DP kabloyu alıp deneyeceğim, bakalım ne olacak. Buraya da yazarım...

Herkese ilgisi için teşekkür ediyorum. Yine de kesin bir bilgisi olan varsa paylaşıversin tabii. :D

Geri
Yukarı