Oyundan çıktıktan sonra gri ekranla karşılaşma

justahuman

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Son bir-iki haftadır karşılaştığım bir sorun hakkında yardıma ihtiyacım var.
Discord'u açıyorum ve arkaplanda çalışıyor. Birkaç oyunda, oyun sırasında, Alt+Tab yaptığım zaman ve daha sonra da oyunum bitince oyundan çıktığım zaman( arada geçen süre fark etmeksizin) karşıma Discord'un gri rengi tonunda sadece gri bir ekran çıkıyor. Bilgisayarımda fazla oyun yoktur. L4D2, CS:GO ve arada eskileri yad etmek için CS Source var. Bunlardan sadece L4D2 ve CS:GO'da bu sorunları yaşıyorum. Belki başka oyunlarda da olacaktır indirirsem, kim bilir. Neyse, konudan saptım biraz kusura bakmayın. Bu gri ekranla karşılaştıktan sonra masaüstüne dönmem için ya Discord'u görev çubuğundaki "gizli seçenekleri göster" kısmından kapatmam lazım ya da görev çubuğunun en sağ köşesindeki bölgeden masaüstüne geçmem lazım ki anca masaüstünü görebileyim. İlkini yapınca sorun geçici olarak çözülüyor. Fakat tabii tekrar açınca Discord'u, aynı şey tekrarlanıyor. İkincisini yapınca da masaüstüne geliyorum dediğim gibi ama başka bir şey açtığım zaman, mesela dosya gezgini diyelim, o açtığınız şeyi kapatınca yine o gri ekranla karşılaşıyorum masaüstünü görmek yerine. Discord kapalıyken bu sorunların hiçbiri olmuyor, yukarıda da belirttiğim gibi.
Benim denediğim çözümler:
Discord'u baştan kurmak.
Appdata>local ve appdata>roaming klasörlerinden Discord klasörlerini silip tekrar kurmak.
Komut isteminden sfc/scannow taraması yaptığım zaman verification %100 tamamlanıyor fakat sonrasında "Windows resource protection found corrupt files but was unable to fix some of them. Details are included in the CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log...." şeklinde hata alıyorum. Bu hatayı araştırdım birkaç sitede, microfost Support dahil, ve şöyle bir komutla karşılaştım: Dism.exe /Online /cleanup-ımage /restorehealth
Bunu yaptığım zaman biraz bekletiyor ve "error 0x800f0906" kodlu bir hata alıyorum. Bunu çözmek için de yine araştırdım ve bir YouTube videosunda çözdüğünü gördüğüm şu komutları buldum:
"net stop wuauserv
CD %systemroot%\softwaredistribution
Ren download Download.old
Net start wuauserv
Net stop bits
Net start bits
Net stop Cryptsvc
CD %systemroot%\System32
Ren catroot2 catroot2old
Net start Cryptsvc
"
Fakat, yine işe yaramadı.
Bahsettiğim gri ekran aynen böyle oluyor:

gray screen.png

Bahsettiğim masaüstüne geçiş seçeneği de okla gösterdiğim yerde. Emin olamadım iyi tarif ettiğimden, en iyisi göstermek dedim. :)

deskop option.PNG

Yukarıda dosya gezginini örnek vererek bir durumdan bahsetmiştim. Böyle görünüyor anlattığım durum:

1607616339335.png

SFC/SCANNOW komutunu yazdıktan sonra karşılaştığım sorun:

scannow error.PNG

Diğer hatanın ekran görüntüsünü almayı unutmuşum. İşlemin bitmesi de zaman alıyor. Bu yüzden, belirttiğim linkten bakmanızı rica edeceğim soruna. Aynı sorunla karşılaşıyorum: How to Fix DISM Error 0x800f0906 "The source file could not be downloaded" - Appuals.com
Sistem bilgilerim:

sistem2.PNG

sistem1.PNG

Dosya Ekleri

• gray screen.png
    gray screen.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 88
  • deskop option.PNG
    deskop option.PNG
    7,9 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Yeni konular