Oyundayken Sapphire RX 590 Nitro+ bilgisayarın tamamen donması

Grapis

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,

Sistemim;
Ekran Kartı:
Sapphire RX 590 Nitro+ Special Edition 8 GB GDDR5 256Bit DX12
İşlemci:
AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz-3.9GHz 6/12 19MB Soket AM4 65W 12NM Wraith Stealth Fanlı İşlemci
RAM:
Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 Siyah RAM
Anakart:
MSI B450 Tomahawk AMD B450 AM4 Ryzen Soket 3466MHz O.C DDR4 USB 3.1 DVI&HDMI
Depolama:
Adata SU630 3D Nand 2.5" SATA 3.0 SSD Disk 240GB
Power Supply:
Rampage RGB-850 850W 80 Plus Gold Sertifikalı RGB Ledli Full

Oyun oynarken bilgisayarım birden donuyor. Ekran sabit olarak kalıyor hiçbir komut işlevini yerine getirmiyor.
Bilgisayarı manuel olarak resetlediğim zaman sorun olmadan bilgisayarım açılıyor fakat sadece oyuna girdiğimde bu hatayı alıyorum.

Bazen bir oyunda 6 saat oynadığım oluyor ve bir sıkıntı olmuyor. Fakat bu hata bir kez olduysa o gun boyunca oyun ile ilgili hiçbir şey yapamıyorum.

Destekleriniz için şimdiden teşekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınız güncel midir? PSU markası neden o kadar kötü seçtiniz ve o kadar fazla Wat'a sahip olan PSU seçtiniz ki?
Merhabalar,

Ekran kartım güncel ve son sürüm ileride sistem yükseltmesi yapacağım için yüksek Wat'lı bir Psu seçtim.Eğer farklı bir marka ya da uygun Wat olan bir Psu onerebilirseniz onuda alabilirim
Teşekkurler yorumunuz için.

Aşırı ısınma, voltaj problemi, psu problemi, ekran kartı problemi bunların bir tanesi yüzünden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Msi Afterburner ile oyun içi sıcaklıklarını kontrol edin. Genellikle hangi oyunlarda oluyor? Çökmeyen oyun var mı? PSU olarak bunları öneririm.

Aşırı ısınma, voltaj problemi, psu problemi, ekran kartı problemi bunların bir tanesi yüzünden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Msi Afterburner ile oyun içi sıcaklıklarını kontrol edin. Genellikle hangi oyunlarda oluyor? Çökmeyen oyun var mı? PSU olarak bunları öneririm.
Aslında Tüm oyunlarda oluyor çökme değil donma oluyor yani Windows kendini kitliyor ne mouse işlev goruyor ne de klavye :) bu arada ekran kartını garantiye gonderdim bir sorun olmadıgını ilettiler.
Oyunlar şu şekilde Pubg,CS-GO,Frostpunk(en son oynadıgım bu)

Arkadaşlar merhaba, konuyla biraz ilgisiz ama yine de konuyla bağlantılı bir şey sormak istiyorum. Defalarca konu açtım ama çözüme yönelik sorumu yanıtlayan biri olmadı şuanlık. Konu ile alakalı açtığım konudan alıntı yaparak, sorunumu dile getirmek istiyorum. Belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olmuş olursunuz.

Öncelikle Sistemim:
-----------------------

İşlemci: AMD Ryzen ™ 5 2600X 3.6GHz (Turbo 4.2GHz) 6 Core 12 Threads 19MB Cache AM4 İşlemci

Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 2133MHz DDR4 Soket AM4 mATX Anakart

Bellek(RAM): Kingston DDR4 8GB 3200MHz HyperX Fury Bellek Ram (HX432C16FB3/8)

Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ Amd Radeon RX 580 8G OC 256 Bit GDDR5(DX12)PCI-E3.0 Ekran Kartı 11265-01-20G

Harddisk(SSD): Adata SU630 480GB 520-450MB/s SSD (AD-ASU630SS-480GQR)

Kasa: Dark Guardian 4x12cm RGB LED Fanlı, Full Cam Yan ve Mesh Ön Panel, USB 3.0 Bilgisayar Kasası

Güç Kaynağı: High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S)

İşlemci Soğutucusu: Dark Freezer X124, 12cm Kırmızı LED'li, Intel LGA 775/115X/1366/2011/2066, AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM2, 4pin PWM Fanlı, 5x Isı Borusu, Direkt Kontak İşlemci Soğutucu (DKCCX124R)

Monitör: Acer Nitro QG221Qbii 21.5" 75Hz 1ms (Analog+HDMI) FreeSync Full HD Monitör

NOT: Sistem, Teknobiyotik üzeriden toplandı! Monitör, hepsiburada'dan satın alındı!

Öncelikle Radeon Software'yi her kurduğumda sadece bir seferliğine mahsus böyle bir uyarı mesajı veriyor:
"Radeon sisteminize bağlı birden fazla yüksek DPI tespit etti!"

Ben pek aldırış etmedim açıkcası ama GPU Load değerlerinde de bir gariplik var. Ben normaldir vs. diyerek geçiştirdim fakat normal değil sanırım. Bu yüksek DPI bağlantılı olabilir diye düşündüm bu yüzden onu da konuya dahil ettim, ama asıl konu GPU Load dalgalanmaları. Öncelikle belki sorun sürücüdür diye düşünüp DDU yardımıyla sorunsuzca kaldırdım. AMD Radeon Software Adrenalin 19.9.2 sürümünü (DDU ile silmeden önce kullandığım sürüm) yeniden kurdum. 19.9.2 sürümünü kurmamın nedeni RX 580 için en stabil sürüm oymuş internetten gördüğüm kadarıyla.

Her neyse konumuza dönelim, masaüstündeyken şu değerler sabit 300mhz, :
resim1.png

GPU Load değeri de çok çok az dalgalanıyor hatta çoğunlukla 0, sorun yok gibi burada. (DDU ile silmeden önce böyle değildi, masaüstündeyken çok dalgalanıyordu o düzeldi en azından)

Masaüstündeyken en fazla bu kadar dalgalanma oluyor, bu da
çoğunlukla değil arada oluyor.
resim2.PNG

Fakat iş oyuna gelince adeta sistem sapıtıyor. "Memory Clock" değeri bir 1000mhz sonra aniden (bakın aniden, arası bir değer yok) 2000mhz'e çıkıyor. Hep böyle ve hiç sabit olmuyor. GPU Load'de bir hayli deliriyor alttaki resimde görebilirsiniz.
resim3.png

Attığım görselde, kırmızı kare içerisindeki zamanda oyunu açıyorum ve farkı görebilirsiniz. Aniden dalgalanıyor, bu bir sorun mudur? Ekran kartına ya da başka donanımlara zarar verir mi? Çözümü ve sebebi nedir bunun?

Uzunca bir süre oyun oynadığımda oluşan tablo ise şöyle:
resim4.png

Bir el atarsanız, tavsiye verirseniz çok iyi olur. Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler, umarım konu sahibi arkadaş da çözüme kavuşur. Herkese iyi forumlar...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı