Oyunlar artık eskisi gibi zevk vermiyor

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Biliyorum bu konu defalarca açılmıştır. Ben 29 yaşındayım. Hayatta oynarken en çok zevk aldığım oyun Resident Evil 4'tü.
Birkaç yıldır oyunlardan zevk alamıyorum. Oyunlar zevk aldığım tek şeydi ve artık oyunlardan da zevk almadığıma göre yemek yemek dışında hiçbir şeyden zevk almıyorum. Bir de bira içmekten zevk alırdım ama o da hem kanser sebebi hem de aşırı pahalı.

Biliyorum bu konu defalarca açılmıştır. Ben 29 yaşındayım. Hayatta oynarken en çok zevk aldığım oyun Resident Evil 4'tü.
Birkaç yıldır oyunlardan zevk alamıyorum. Oyunlar zevk aldığım tek şeydi ve artık oyunlardan da zevk almadığıma göre yemek yemek dışında hiçbir şeyden zevk almıyorum. Bir de bira içmekten zevk alırdım ama o da hem kanser sebebi hem de aşırı pahalı.

Katılıyorum sana kanka.

Neredeyse yarı yaşınızda olmama rağmen bu durum bende de olmaya başladı. Zamanında indirimleri bekleyip 10'a yakın oyunu almadan önce keşke hemen indirim gelse de hepsini çabucak oynasam diyordum. İndirim geldi oyunları aldım ve hepsini 1 saatten fazla oynayamadan bıraktım. Sistemimin yetmediği oyunları oynayabilsem diyorum şimdi de, yettiği zaman da bir süre sonra onlar da sıkacak. Elde olmayanı istiyor insan, ya da ben istiyorum bilmiyorum. Buna karşılık, oyunlara bir süre (belki 1 ay, belki 1 yıl) ara vermek ve tekrardan aşırı bir özlem duyana dek hiçbir şekilde oynamamak. Geri döndüğünüzde oyun kötü bile olsa aldığınız keyif eskisinden çok daha yüksek olacaktır. Şimdi değil ama ben de bir gün yapmayı düşünüyorum. Ha bu arada Undertale oynamadıysanız bir bakın derim. Hiçbir oyundan keyif almadığım zamanlarda ilaç gibi gelmişti.

Son düzenleme:
Bende de öyle, eskiden "ileride şu şu oyunları kaldırabilecek sistemim olsun 4-5 saat aralıksız oynacağım" derdim ve "şu şu" dediğim oyunları şu anda yüksek FPS de oynuyorum ama artık çok zevki kalmadığı için nadir giriyorum ve girip oynarsamda maksimum 1 saat oynuyorum. Yani kısacası bana da çok zevk vermiyor oyunlar.

Benim de yaş geçtikçe keyif aldığım oyun türleri azaldı, aslında insan sıkılınca her oyunu oynar fakat çoğumuzun morali bozuk, depresyonda, insanlık zaten bitmiş bu durumda gel de oyun oyna.

Oyunların zevk vermemesi hayattaki farkındalıklardan birisidir, tabi hayatınızı bilemem neler yaşadığınızı ama aşağı yukarı hepimiz benzer sebepleri yaşarız. Çünkü oyun da sonuçta bir hayatı, bir olayı anlatır, biz hayattaki olaylardan nasıl sıkılıyorsak, onlarda da sıkılmamız gayet normal, aslına bakarsanız bunun kesin bir çaresi yok gibi bir şey, bu tamamen sizin hayatınızın akışında olan şeylere ve yaptığınız şeylere bağlı. Şahsen ben motivasyonumu zamanımı iyi değerlendirmiş ve eğlendiğimi hissetmeye çalışarak kendimi tatmin ediyorum.

Resmen benim konum, benim durumum. 35 yaşındayım. Boşanma aşamasındayım. 6 yaşında kızım var. Hayalini kurduğum sisteme sahibim. Çok heves ederek Epic indirimlerinden ve kupon ile en çok sevdiğim seri Far Cry 6'nın ultimate paketini aldım. Ama 2 3 görev sonra nedense oynayasım gelmiyor :( Şimdi verdiğim paraya mı yanayım, yoksa bu hevesin kaybolmasına mı? @Fatherboard arkadaşımın dediği gibi. Moral, depresyon, ekonomik krizler, gelecek kaygısı derken tat vermiyor oyun. Önceden stresi sıkıntıyı düşünmezdi insan oyun oynarken. Çekirdek gibi gelirdi. Ama artık öyle üstü oyunla örtbas edilebilecek aşamayı geçti herkesin psikolojik durumu.

Geri
Yukarı