Oyunlar hangi dille yazılır?

kandes2

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Oyun yapmak gibi bir hayalim var ama küçük bir oyun değil büyük bir oyun yapmak istiyorum, C+ dilini öğrenmeye başlayacağım sebebi ise en zor dilin o olduğunu duydum, onu öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek daha kolay olur diye C+ dilini öğreneceğim. Fakat aklımda bir soru var, büyük oyunlar örneğin GTA 5, AC serisi, Watch Dogs 2 gibi büyük oyunlar hangi dillerle yazılır? Büyük oyunları hangi dillerle yazarım?

Aslında oyun motoruna göre birden fazla dil kullanılabiliyor diye biliyorum oyun yaparken ama çoğunluğu C++ ile yazılıyor.

Hangi oyunların hangi motorla yapıldığına gelirsek... Oyun açılırken yazıyor ekranda genelde. "powered by ... engine" gibi.

Hiçbir oyun motoru kullanmadan Basic ile oyun yazılabilir. Bir oyun 3, 4, 5 yada iki boyutlu olmak zorunda da değil. İlk oyunlar tamamen metin tabanlıydı, çünkü ilk kişisel bilgisayarlar ne renk ne de grafik desteklemiyorlardı.

İstediğiniz herhangi bir dilde oyun geliştirebilirsiniz. Ama Basic'te grafikler dahili olduğundan daha kolay oluyor. Oyun meraklılarını özendirmek için oyun motorları günümüzde çok moda. Oyun motoru demek, belli bir oyun türünde otomasyon demek.

Mesela CoolBasic ile oyun da yazarsınız, uygulama da. Öğrenmek için biraz Fince bilmeniz yeterli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lua ile oyun kodlayan hiç görmedim.

Binlerce insan Roblox platformu üzerinden oyun kodlamak için LUA kullanıyor.
Eğer dile hakimsen Freelancer olarak Roblox üzerinden tek seferlik işlerde iş başı 2000 Dolar'a kadar kazanabiliyorsun.
2000 Doları teklif edenlerin çok sıkı şartları var onu da söyleyeyim
Örneğin: 4 Yıl deneyim, 16 Yaş üstü olma zorunluluğu, Akıcı İngilizce konuşabilme gibi.

Graphics API'ların hepsi C arayüzüne sahiptir. (OpenGL, Vulkan, DirectX) Genelde bu API'lar C++ ile kullanılırlar.

Günümüzde oyunlar tek bir dil ile geliştirilmiyor, bu durum kendi motorunu kendi yazanlar için de farklı dil arayüzlerine sahip olan motorlarla geliştirme yapanlar için de geçerli.

Ciddi performans gerektiren oyunlarda kullanılan dil C++. Dillerin genel kullanımları şu şekilde:
  • C++
  • C#
  • Objective-C
  • Oyun motorunun sundukları ile yapılabilecek özellikler için motorların kendi dilleri ya da binding sağladıkları diller:
    • Blueprint
    • JavaScript
    • Lua
    • GDScript
Eskiden Id Software oyunlarını öz hakiki C ile yazardı.. hey gidi günler.. Şimdi onlar da C++ yazıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı