Oyunlar kur farkı ile mi satılmalı?

TheMurderK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aklıma bir soru takıldı, sizin de düşüncelerinizi almak istiyorum. Mesela bir oyun var, gerçek ücreti 300 Dolar. Türkiye'de de mi 300 TL satılması daha mantıklı yoksa kur farkı ile mi satılması mantıklı? Hangisi adaletli olur?

Arkadaşlar aklıma bir soru takıldı, sizin de düşüncelerinizi almak istiyorum. Mesela bir oyun var, gerçek ücreti 300 Dolar. Türkiye'de de mi 300 TL satılması daha mantıklı yoksa kur farkı ile mi satılması mantıklı? Hangisi adaletli olur?
Düz mantık ile kur farkı+vergi ile satılması lazım. Fakat onu alabilecek insan sayısı ülkede çok az. O yüzden ona göre ayarlıyorlar.

300TL'ye satılması.

300TL daha "adaletli"dir. Fakat oyun yapımcısı kur farkı sebebiyle kendi 300 dolarını alamayacağı için onun için de adaletsiz olur. Yani kur farkı ile satılmalı fakat bölgesel ücretlendirme olmalı. 300 doların kuruna göre değil de 200 doların kuruna göre almalıyız. Hem yapımcıya çok sıkıntı çıkartmaz hem de Türkiye pazarından insanlar kazanmış olur.

Tabii ki de kur farkı hesaplanarak satılmalı, bütün para birimleri eşit değerde değil. Fakat parası değersiz olan ülkelerde satın alımı çok zor olduğu için kur farkını hesaplarken biraz indirim yapıyorlar.

300 USD'lik ürün 300TL'ye satılırsa halk için adaletli olur. 300 USD'lik ürün kura göre TL'ye çevirilirse oyun yapımcıları için adaletli olur.

Son düzenleme:
Adalet olarak kura göre fiyatlandırılması lazım. Ancak her ülkenin alım gücü aynı olmadığından özel indirim yapılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı