Oyunlar nasıl kırılıyor?

Bizzat kendim crack gruplarında çalışıyorum Codex'de kısacası korumanın her yöntemle denenip şifresi kırılmaya çalışıylıyor ve bu iş çok zorlu günde en az 8 saat uğraş gerektiriyor kendim küçük bir oyunu kırmak için 1 hafta boyunca çalıştım ve kırdım iyi günler.

Oyunları nasıl kırıp crackliyorlar? Sadece dosyaları falan mı kopyalıyorlar?

Kendi düşüncem oyunun dosyaları ve oyunun yapımcısı arasında bağlantı sağlayan dosyaları siliyorlar veya değiştiriyorlar bu sayede yapımcı oyunun dosyalarına erişemiyor. Güncelleme gönderemiyor gibi düşünün internetle olan bağlantısını kestikten sonra paylaşıyorlar.
(Kesin doğru değil kendi düşüncem)

Bir de crack'in Türkçesi çatlak. Kırık değil.
Kırmak anlamına da geliyor. :) Ayrıca crack kelimesinin birçok anlamı fiil türünde.

Oyunların kopya korumalarını devre dışı bırakarak lisans anahtarı, online aktivasyon vb. gereksinimler olmadan çalışır hale getiriyorlar.

Hocama sahte lisans anahtarı oluşturarak (bu PC de genelde kullanılmıyor daha çok PS3 formatlı oyunlarda kullanılıyor).

Kırılmak mecaz anlamda kullanılınca doğru bir kullanım oluyor, İngilizce'den her şeyi direk ilk anlamda Türkçe diline çevirmiyoruz.

Oyunların kırılma konusuna gelince, bunu yapan adamlar bilgisayardan anlayan bizlerden çok daha iyi anlayan bu konuda uzman kişiler. Birçok yöntemi vardır ama açıklamazlar bana kalırsa, çünkü açıklarlarsa oyun firmaları bu açıkları kapatır. Kırılmaz mı? Yine kırılır ama biraz daha fazla uğraşırlar.
Kırılmak mecaz anlamda kullanılınca doğru bir kullanım oluyor, İngilizce'den her şeyi direk ilk anlamda Türkçe diline çevirmiyoruz.

Oyunların kırılma konusuna gelince, bunu yapan adamlar bilgisayardan ve yazılımlardan anlayan bizlerden çok daha iyi anlayan bu konuda uzman kişiler. Birçok yöntemi vardır ama açıklamazlar bana kalırsa, çünkü açıklarlarsa oyun firmaları bu açıkları kapatır. Kırılmaz mı? Yine kırılır ama biraz daha fazla uğraşırlar.

Geri
Yukarı