Oyunlar pahalı değil mi?

Oyunlar da pahalı, paramız da değersizleşiyor. Buradaki çoğu kişi bilmez, boş boş konuşur, korsancılara söver ama 2010-2012 yılları civarında AAA oyunlar 40 dolar/80 lira olarak çıkardı. Şu an AAA oyunlar 50-60 dolardan aşağıya çıkmıyor. Lira karşılığını söylemek bile istemiyorum. Oyunlar da pahalılaştı.

Açlık sınırı düşünüldüğünde Türkiye'de orijinal oyun oynamak lüks.

Ben oyunlar 1000 2000 TL olur diye korkuyorum (Online) ikna olamadım sizin fikriniz nedir?
Gelecekte olacak zaten. Bu ülkede çalışan birinin emeğine karşılık aldığı ücretler komik, ekonomik sistem zaten ortada. Oyunların bu fiyatlara çıkacak olması da kesin, bu kafayla giderek daha da fakirleşileceği de kesin.

Bu ülkede iyi düzeyde kazanmak istiyorsan ya iktidar tarafına yakın olacaksın (bu hep böyleydi) ya da kendi işinde geldiğin noktayı yükseltip kendi emeğinin fiyatını küresel fiyatlara göre belirleyeceksin. Kısacası dövizle ve iyi miktarlarda para kazanabileceğin duruma geleceksin ki oyun fiyatları çok umurunda olmasın. Bunun için de iyi bir üniversiteden mezun olacaksın, bu süreçte gelecekte birlikte yükseleceğin çevreyi oluşturacaksın, üniversiteye gitmeden öncesinde çalışmaya başlayıp deneyim kazanacaksın, mümkünse yurt dışı tecrübesi yaşayacaksın, işini en iyi şekilde yapacaksın ve "en az 2-3 yabancı dili" iyi düzeyde bileceksin. Bunların hepsini yapıp da şu anda oyun fiyatları konusunda endişelenen birini tanımıyorum, kendim de dahilim bu gruba.

Öyle memur olmak için çabalarsan, asgari ücrete ne iş olsa yaparım dersen ya da kendinin ve işinin değerini küresel piyasalara göre belirleyebileceğin seviyede iyi şekilde işini yapamazsan bu gidişat asla değişmez. Sen yaşadığın ülkenin ekonomisi üzerinde söz sahibi olamazsın ama kendi hayatındaki ekonomik girişimlerde söz sahibi olabilirsin.

Oyunlar da pahalı, paramız da değersizleşiyor. Buradaki çoğu kişi bilmez, boş boş konuşur, korsancılara söver ama 2010-2012 yılları civarında AAA oyunlar 40 dolar/80 lira olarak çıkardı. Şu an AAA oyunlar 50-60 dolardan aşağıya çıkmıyor. Lira karşılığını söylemek bile istemiyorum. Oyunlar da pahalılaştı.

Açlık sınırı düşünüldüğünde Türkiye'de orijinal oyun oynamak lüks.

Hocam lüks olduğu belli zaten. Peki ileride oyunlar Steam'de 2000 1000 TL'ye çıkar mı?

Hocam lüks olduğu belli zaten. Peki ileride oyunlar Steam'de 1000-2000 TL'ye çıkar mı?
Çıkar. Yanlış hatırlamıyorsam bir ara bir tane FIFA veya PES oyunu PC'de 500 liranın üzerindeydi. Dolar %10 artsa buraya %20 etki ediyor. Biraz da enflasyon derken bir süre sonra olur sana 1000 liraya oyun.

Şimdi baktım. FIFA 21 Ultimate Edition 600 lira. ABD fiyatı 100 dolar. 100 dolar normalde Google amcaya göre 816 lira.
Pek bir şey kalmamış gibi. Özel fiyatlandırmayı da bir yere kadar yapabilirler.

Geri
Yukarı