Oyunlar ve Terimler

Hocam Shadow Of Mordor öneririm. ORC'ların yerine sevmediğiniz insanları düşününce enfes stres attırıyor.

Sistemim o oyun için yeterli değil hocam maalesef. :)
Benim sıkıntım şu DotA2 ve LoL tarzı oyunlarda geçen terimler, karakterler ve oynayış şekli. Hani aslında ölmeyi de kabullenmemek var, öldüğüm vakit karşı kişiyi tebrik edebilecek kadar sükunet sahibi olsam keşke. Ama yok çıldırıyorum adeta, oyun benim için zararlı desem CS:GO'dan nasıl keyif alıyorum o zaman? diye düşünüyorum, garip bir hissiyat. Nereye, kime başvursam acaba bilmiyorum. Psikoloji ile alakası var mıdır onu da bilmiyorum, bunun önüne geçmem gerek.

Tavsiyem oynayabildiğin oyunu oyna keyif al. Oynayamadığın oyunu oynamaya çalışıp stres olma boşuna. MOBA senin tarzın değilse kabullen başka türleri dene. Örneğin ben MOBA oynayamıyorum sadece FPS oyunlarını oynayabiliyorum.

Hocam sadece FPS ile de ömür geçmez ki. Yani o kadar oyun çeşidinden türünden uzak durmakta istemiyorum, ama haklısınız diyebileceğim bir şey yok. Sakin ve keyif alabileceğim bir anımda tekrar değerlendireceğim, çünkü ister istemez oynamak istiyorsunuz yani sonuçta keyifli bir şey. Yetenekte biraz şart tabi.

Multiplayer oyunlar genelde rekabete dayalı olduğu için zaman zaman sinir problemi yaratıyor. Bence vur kır parçala oyunları olan Hack and Slash'lere veya konu ve atmosfer odaklı rpglere yönelmen ve keyifli diyarlara açılabileceğin oyunlara yönelmen mantıklı olur. Eğer multiplayer oyunlarda ısrar edeceksen de kendine zaman tanımalısın bence. Çünkü özellikle moba ve fps oyunları bir anda becerebileceğin şeyler olmayabilir.

Gerçek hayatta yaşadıkların için ise bir psikoloğa görünmen daha sağlıklı bence.

Multiplayer oyunlar genelde rekabete dayalı olduğu için zaman zaman sinir problemi yaratıyor. Bence vur kır parçala oyunları olan Hack and Slash'lere veya konu ve atmosfer odaklı rpglere yönelmen ve keyifli diyarlara açılabileceğin oyunlara yönelmen mantıklı olur. Eğer multiplayer oyunlarda ısrar edeceksen de kendine zaman tanımalısın bence. Çünkü özellikle moba ve fps oyunları bir anda becerebileceğin şeyler olmayabilir.

Gerçek hayatta yaşadıkların için ise bir psikoloğa görünmen daha sağlıklı bence.

Önerebileceğiniz bir oyun var mı?

Hocam yur dışına gidin tavsiyemdir. Kafayı çok iyi daǧıtıyor. Oyun olarakta Metal Gear Risingi öneririm. Oyundaki her şey kesilebiliyor. Adamları havada doğruyorsunuz hem eğlenceli hemde stres topu görevi görüyor.

Selamlar.
İş çıkışı stresimi attığım, dövmekten beter edebileceğim insanlara fazla sabır gösterdiğimden ötürü bu stresi siniri oyun oynayarak geçirebiliyorum. Ama gel görelim ki oyun oynamak keyif veren bir şey olmasına rağmen oyunda da sinirleniyorum. Oyunlarda yer alan karakterler, oyunlarda geçen terimler bunları ezberleyemiyor ve karşı kişi söylediğinde susa kalıyorum. O da haliyle bana kızıyor bende ona derken oyun keyif almaktan çıkıyor. Bunu nasıl aşabilirim? Kendimi çok yeteneksiz hissediyorum, yıllardır her türlü oyunu oynamaktayım ama hiç bir türlü yol kat edemedim nedense. Bu aralar sıklıkla CS:GO oynuyorum, üst üste rekabetçi de yeniliyorum, kazanınca seviniyorum normal olarak. Ama istiyorum ki kaybedince de sevineyim sonuçta bu bir oyun ama başaramıyorum öneriniz nedir? Gençleri görüyorum akılları felaket çalışıyor ama ben anlayamıyorum ellerim, farem çok yavaş kalıyor. Hevesle DotA2'ye başladım önce onlarca video izledim botlarla maça girdim sıkılmama rağmen yani gelişmek için. Ama olmuyor iyi oynayamıyorum terimleri ezberleyemiyorum multiplayer girdiğimde hemen ölüyorum ve monitörü parçalamamak için kendimi zor tutuyorum. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Kötü oynadığımı düşünmesemde sanırım kötü oynuyorum, napmamı önerirsiniz. Çünkü çıldırmak üzereyim ve stresimi alan tek şey oyun oynamak.

Garip olan ise her konuda böyle hissediyor olmam. Yani normal bir insan hamburger yer ama hamburger yerken zevk alır ne bileyim o günü o yediği vakti değerlendirir bende yok, yani o istekle yiyemiyorum. Aşırı istiyorum siparişim geliyor ama hemen soğuyorum artık tad vermiyor, normal bir insan ne yapar gezer eğlenir ben ise sıkılıyorum, normal bir insan film izlemekten zevk alır ben izleyemiyorum inanın 1 saat süreyi gördüğümde canım sıkılmaya başlıyor hiç bir şey yapamaz oldum önüne geçemiyorum bunun. Özellikle film izlemek, bazı çevrelerde film ile bir konu açıldığında herkes onu izledim diyor ama ben bilmiyorum bile o kadar şaşırıyorum ki gerçekten izleyemiyorum hayır imkanım var ama izleyemiyorum aşırı sıkıcı geliyor. Bunaldım artık herşey üstüme geliyor, kitap okumak hoşuma gidiyor o da zevk vermiyor. Okumam mecburi çünkü ilgilendiğim dal yüzünden. Ama napacağımı bilmiyorum, sıkıldım ve bunaldım bu hissiyattan.
Hocam herkesin bir görüşü var, sevmesekte yada önemsemesekte saygı duymak zorundayız. Bence canının sıkkın olduğu bir akşam, abdestini al, çık evden, git bir camiye. Namaz kıl, ruhunu bir besle. Sonra gönül rahatlığıyla git eve canın ne istiyorsa yap ama bu kez rahat ol, oyun mu oynuyorsun, rahatça yap, salla, zevk almaya bak.
Benim görüşlerim böyle, saygılarınızla...

Hocam tavsiyem çok kasıyorsunuz yani hayatınızda zaten sıkılıyorsunuz buda herşeyinize yansıyor tabi oyunlarda nasibini alıyor. Ben bir oyuna başladığımda hiç bir şey bilmiyorum ingilizcemde hiç yok ama hevesim var hangi oyuna başladıysam bitirdim. İlk başta ezik olursun her oyunda ilerledikçe pro olursun, mesela şuanda Wolfteam oynuyorum (bazıları çocuk oyunu herkes hileli diyebilir, doğrudur çok hile var ama çocuk oyunu olduğu yanlış) belli sunucuya giriyorum ve belli odalarda belli kişilerle oynuyorum, oynayan 20-30-40 yaşlarında kişiler var çok sarıyor oynamak. Diyeceğim o ki oyuna başlarken iyi olamazsınız oynadıkça iyi oynarsınız, tabi iyi olmak diğerlerini yenmek oyunu daha eğlenceli yapıyor ama o seviyeye gelene kadarda zevk almalısın bence sen çok stres yapıyorsun rahatlaman lazım.

Hocam herkesin bir görüşü var, sevmesekte yada önemsemesekte saygı duymak zorundayız. Bence canının sıkkın olduğu bir akşam, abdestini al, çık evden, git bir camiye. Namaz kıl, ruhunu bir besle. Sonra gönül rahatlığıyla git eve canın ne istiyorsa yap ama bu kez rahat ol, oyun mu oynuyorsun, rahatça yap, salla, zevk almaya bak.
Benim görüşlerim böyle, saygılarınızla...

Zaten namaz kılan birisiyim. Sadece çok fazla derin düşünceye sahip olduğumdan ötürü namaz kılmak ruhumu rahatlatsa da bir süre sonra o da beni karanlığa sürüklüyor. Sürekli sorgulayıcı ve sonumun ne olacağını düşündüren bir beynim var, her şeyi düşünüyorum, herkesi, sonumun ne olacağını nasıl olacağını. Fazlasıyla saçma olduğunun farkındayım ama önüne bir türlü geçemiyorum, bazen uyuyamadığım oluyor. Sürekli sorguluyorum, strese giriyorum, derin düşüncelerimde kayboluyorum. Dalıp gidiyorum bazen hiç bir ses duymuyorum. Bu neyden dolayı kaynaklanıyor, nasıl bende oluşmuş olabilir hiç bir fikrim yok. Buradaki yorumları ciddiye alarak artık bir şeyleri yoluna sokmayı deneyeceğim, zaten başlık Oyun ile ilgili olsa da genel anlamda kendimden yazdım. Maalesef hiç bir şeyden zevk alamıyorum, saçma ve gülünç olsa da bu böyle.

Hocam tavsiyem çok kasıyorsunuz yani hayatınızda zaten sıkılıyorsunuz buda herşeyinize yansıyor tabi oyunlarda nasibini alıyor. Ben bir oyuna başladığımda hiç bir şey bilmiyorum ingilizcemde hiç yok ama hevesim var hangi oyuna başladıysam bitirdim. İlk başta ezik olursun her oyunda ilerledikçe pro olursun, mesela şuanda Wolfteam oynuyorum (bazıları çocuk oyunu herkes hileli diyebilir, doğrudur çok hile var ama çocuk oyunu olduğu yanlış) belli sunucuya giriyorum ve belli odalarda belli kişilerle oynuyorum, oynayan 20-30-40 yaşlarında kişiler var çok sarıyor oynamak. Diyeceğim o ki oyuna başlarken iyi olamazsınız oynadıkça iyi oynarsınız, tabi iyi olmak diğerlerini yenmek oyunu daha eğlenceli yapıyor ama o seviyeye gelene kadarda zevk almalısın bence sen çok stres yapıyorsun rahatlaman lazım.

Haklısınız hocam. Zaten bu forumda olma sebebim de kullanıcıların daha farklı düşünüyor olması, ama inanın başaramıyorum. Çok tekrar ediyorum belki ama sıkılıyorum, örnek skorum diğer kişilere oranla az kaldığı vakit hemen 'tamam bu eli kaybettim' diyorum, yani neden bir alternatif arayamıyor takım arkadaşlarıma motivasyonda bulunamıyorum bende anlamıyorum. Kendime de kızıyorum inanın, ama bir türlü yol kat edemedim. Az da olsa buraya yazarak bu mesajları oyun oynarken göz önünde bulundurarak sükunet sahibi olacağımdan eminim. Bunu başarırım en azında.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı