Oyunlara girince monitör kapanıyor

MuChaTo

Hectopat
Yer
Amasya
Merhaba arkadaşlar, bir arkadaşımda bu sorun var. Ekran kartından olabileceğini düşündük driverlarını güncelledik, GTA V'e PUBG girdik ekran düzeldi. Az önce Among Us'a girdik, girdiğimiz gibi arkadaşın monitörü kapandı ve Windows'ta bir aygıt taktığımızda gelen sesten geldi (dırın dırın).

Şimdi aradaki kabloyu değiştirdiniz mi? Sorunu çözmek için neler yaptınız?
Yerinizde olsam öncelikle evdeki televizyonla vs denerdim. Arada dönüştürücü varsa onu değiştirirdim. Hatta dönüştürücü olmadan kullanırdım. Monitör ayarlarını sıfırlamayı da deneyin.

Şimdi aradaki kabloyu değiştirdiniz mi? Sorunu çözmek için neler yaptınız?
Yerinizde olsam öncelikle evdeki televizyonla vs denerdim. Arada dönüştürücü varsa onu değiştirirdim. Hatta dönüştürücü olmadan kullanırdım. Monitör ayarlarını sıfırlamayı da deneyin.

İlk önce sorunun ekran kartından olduğunu düşündük driverı güncelledik. Düzelmedi (ekran kartı çalışıyor). Ardından ekran kartı'nın uygulamasından 1920X1080 çözünürlüğünü yeniden ekledik.
Monitörun kablosunu sök tak yaptık(VGA).Dönüştürücü kullanmıyor arkadaş.

Farklı bir kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Gerekirse evdeki TV'yi de deneyin. Farklı bir kablo, donanım denemediğiniz sürece sorunun kaynağını anlamak zor olabilir.
Ekran kartının girişlerinden farklı olanı deneyin. Eğer sistemdeki işlemci dahili ekran kartına yani işlemciden görüntü alabiliyorsanız, kabloyu anakarta takıp anlayabilirsiniz. Eğer oyundayken görüntü gidiyorsa kabloyu anakarta takın görüntü geliyorsa, ekran kartında problem vardır.

Ayrıca çözünürlüğü değiştiriyor dediniz, oyunu da o çözünürlükte deneyip açmayı deneyin.

Farklı bir kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Gerekirse evdeki TV'yi de deneyin. Farklı bir kablo, donanım denemediğiniz sürece sorunun kaynağını anlamak zor olabilir.
Ekran kartının girişlerinden farklı olanı deneyin. Eğer sistemdeki işlemci dahili ekran kartına yani işlemciden görüntü alabiliyorsanız, kabloyu anakarta takıp anlayabilirsiniz. Eğer oyundayken görüntü gidiyorsa kabloyu anakarta takın görüntü geliyorsa, ekran kartında problem vardır.

Ayrıca çözünürlüğü değiştiriyor dediniz, oyunu da o çözünürlükte deneyip açmayı deneyin.

Oyunları 1920X1080'de açıyoruz zaten. İşlemci görüntü vermiyor yani yok. Televizyona bağlayamaz çünkü VGA girişi var televizyonları HDMI destekliyor. Donanımsal değil de yazılımsal bir sorun olamazmı. Çünkü donanımsal olsa hiç gelmezdi ekran.

DDU programını indirip ekran kartı driverını kaldırır mısın? Bu işlemi güvenli modda yapmalısın. Yaptıktan sonra AMD'nin WHQL olan driverını yüklemeni tavsiye ederim.
AMD Radeon™ R9 380 Previous Drivers | AMD Adrenalin 2020 Edition 20.4.2 Recommended (WHQL)

Ayrıca kabloda arıza varsa bu soruna yol açacaktır. Israrla bir şey denemeden yazıyorsunuz.

DDU programını indirip ekran kartı driverını kaldırır mısın? Bu işlemi güvenli modda yapmalısın. Yaptıktan sonra AMD'nin WHQL olan driverını yüklemeni tavsiye ederim.
AMD Radeon™ R9 380 Previous Drivers | AMD adrenalin 2020 Edition 20.4.2 recommended (WHQL)

Ayrıca kabloda arıza varsa bu soruna yol açacaktır. Israrla bir şey denemeden yazıyorsunuz.

Güvenli modu nasıl açacağız.

Geri
Yukarı