Oyunlarda 3-5 sn donma

Fahri0

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, League of Legends, CS:GO ve Fall Guys gibi fazla donanım gerektirmeyen oyunları oynarken bile oyunlar arada sırada 3-5 saniyeliğine 0 FPS'e düşüyor ve görüntü donuyor.

Donanım bilgileri;
Anakart: ASUS Prime B350M-A.
İşlemci: AMD Ryzen 5 1500X.
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance kırmızı DDR4 3000MHz CL15 Dual kit RAM.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z 6 GB.
HDD: WD 1TB Black 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.
SSD: Corsair 120GB Force serisi le 200 SATA 3.0 SSD (550 MB okuma / 500 MB yazma)

Not: Oyunları hem HDD'de hem de SSD'de denedim ikisinde de donuyor.

Donma dediğin olay aslında droptur. Birkaç sebebi olabilir. Öncelikle sürücülerin güncel mi bunu kontrol et. HDD ve SSD sağlık durumuna bak. İki disk de hasarlıysa böyle bir sorunla karşılaşabilirsin. Ayrıca oyun içi sıcaklık değerlerini de paylaşır mısın?

Oyunları indirdiğinizden beri mi böyleler bir güncelleme, format vb. sonrası mı oldu?
Hayır, uzun zamandır bu durumda.
Donma dediğin olay aslında droptur. Birkaç sebebi olabilir. Öncelikle sürücülerin güncel mi bunu kontrol et. HDD ve SSD sağlık durumuna bak. İki disk de hasarlıysa böyle bir sorunla karşılaşabilirsin. Ayrıca oyun içi sıcaklık değerlerini de paylaşır mısın?
Bütün sürücülerim güncel, HDD ve SSD'nin herhangi bir arızası yok, CPU 50-60 derece arası, GPU 50-60 derece arası.
1080p de darboğaz olabiliyor diye biliyorum. 2k da oynamayı deneyin. Ve SSD ve HDD nin durumuna bak.
Farklı çözünürlüklerde denedim bir değişiklik olmuyor.

Darboğaz gibi gözüküyor. Forumda daha önce açılan konularda Ryzen 5 1500X ve RTX2060 ikilisinin darboğaz yaptığından bahsediliyor.
Darboğaz oluyor evet ama cyberpunk'ta mesela ayarları en düşüğe alsam da fps artmıyor çünkü darboğaz oluyor, herhangi bir donma veya fps drop olmuyor.

Son düzenleme:
Cyberpunk örneği doğru bir örnek olmaz çünkü oyuna halen optimizasyona yönelik bir güncelleme gelmedi.
Rdr2, assassin's creed vb. oyunları için de geçerli söylediğim. Darboğaz ile fps drop tam olarak aynı şey değil. Darboğazda belli bir fps nin üstüne çıkamıyorsun çünkü darboğaz oluyor işlemcimin gücü yetmiyor. Çok basit oyunlarda bile fps drop yiyorum oyunun görüntüsü bir süre donuyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı