Oyunlarda araba markası kullanmanın telifi nedir?

redwhite

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, yapmakta olduğum mobil araba oyunu için araba modeli satın alacağım fakat birkaç yabancı forumda kullanacağım araba modellerinin marka ve logolarını sansürlemenin yeterli olmayacağını, tasarımsal olarak da birkaç değişiklik yapılması gerektiğini yazmış. Google Play'de yüzlerce oyun hatta popüler oyunlar bile marka ve logo kullanılmadan yayınlanmış. Benim sorum şu ben satın aldığım yada modelleğim araba modelinin üzerinde hafif değişiklikler yaparak mı modellemeliyim? (Mesela tamponun bir yerini farklı bir şekilde modelleyerek.) Ya da araba modelinde hiçbir değişiklik yapmadan sadece marka ve logoyu kaldırsam yeterli midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten üzerinde çok yoğunlaşılmış yüksek poligonlu işçilik gerektiren bir modelleme yapmazsanız birebir benzemeyecektir, marka ve logoyu kaldırmak yeterli olur fakat siz kendi logonuzu oluşturursanız daha da iyi olur.

Zaten üzerinde çok yoğunlaşılmış yüksek poligonlu işçilik gerektiren bir modelleme yapmazsanız birebir benzemeyecektir, marka ve logoyu kaldırmak yeterli olur fakat siz kendi logonuzu oluşturursanız daha da iyi olur.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Biraz konu dışı bir sorum daha olacak. Bir araba modeli satın alıp onun üzerinde değişklik yapabilirmiyim. (Logosunu kaldırıp üzerine kendi logomu ekleyeceğim veya tampon üzerinde birkaç değişiklik yapacağım) Bunun için model sahibinden izin almam mı gerek? Yoksa satın aldığım için değişiklik yapma hakkım oluyor mu?

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Biraz konu dışı bir sorum daha olacak. Bir araba modeli satın alıp onun üzerinde değişklik yapabilir miyim? (logosunu kaldırıp üzerine kendi logomu ekleyeceğim veya tampon üzerinde birkaç değişiklik yapacağım) bunun için model sahibinden izin almam mı gerek? Yoksa satın aldığım için değişiklik yapma hakkım oluyor mu?

Hocam model sahibi kullanıp kullanamayacağınızı belirtir, belirtmemiş veya modu kilitlemiş de olabilir; o halde üzerinde değişiklik yapamazsınız. Bir şey belirtmemişse kendisiyle iletişime geçmeniz daha doğru olur.

Hocam model sahibi kullanıp kullanamayacağınızı belirtir, belirtmemiş veya modu kilitlemiş de olabilir; o halde üzerinde değişiklik yapamazsınız. Bir şey belirtmemişse kendisiyle iletişime geçmeniz daha doğru olur.
Hocam sizi yoruyorum ama son bir sorum daha olcak. Mobil oyun için önerebileceğiniz bir araba paketi yada bir site var mıdır? Birkaç site buldum ama sizede sormak istedim.

Bence Rockstar Games gibi benzer ama aynısı olmayan modeller yap, araçların teknik özellikleri gerçeği ile bire bir örtüşsün. Sonra el altından oyuna mod yayınla marka/model bire bir olsun. 😅 Ben olsam böyle yapardım yani.

Linkini oyun bitince paylaşır mısın? Merak ettim. Konu ne olacak?
Hocam sizi yoruyorum ama son bir sorum daha olcak. Mobil oyun için önerebileceğiniz bir araba paketi yada bir site var mıdır? Birkaç site buldum ama sizede sormak istedim.
GTA 4 'te tasarlanan araçların bazıları çok detaylı oluyor ve hoşuma gidiyordu. Sanırım model dosyasını kilitliyorlar ama kırmanın bir yolu olduğuna eminim. www.gtainside.com 'a bir bakın. Eski bir mod yapımcı olarak GTA 5 araba modları, modelleme kalitesi açısından hoşuma gitmiyor, bir şeyler eksik. Çok iyi olanları yine var elbette ama bir soğukluk var.

GTA 4 'te tasarlanan araçların bazıları çok detaylı oluyor ve hoşuma gidiyordu. Sanırım model dosyasını kilitliyorlar ama kırmanın bir yolu olduğuna eminim. www.gtainside.com 'a bir bakın. Eski bir mod yapımcı olarak GTA 5 araba modları, modelleme kalitesi açısından hoşuma gitmiyor, bir şeyler eksik. Çok iyi olanları yine var elbette ama bir soğukluk var.
Bu sitedeki araba modları gta serisi için yapıldı diye biliyorum. Mobil oyun için sıkıntı çıkmaz mı optimizasyon açısından? Ayrıca modları indirip kullanmam emek hırsızlığı gibi olur sanki. Modlar hakkında tam bilgim olmadığı için soruyorum. (Örneğin siz GTA için bir araba modeli yapıp bu siteye koydunuz bende bu modeli indirip kendi oyunumda kullandım size sormadan. gibi)

Bu sitedeki modellemecilerin çoğu arabaları kilitliyor ve kullanılmasına izin vermediklerini açıklamalarında belirtiyorlar. Ayrıca bu modellemeler çok detaylı ve kaliteli modellemeler, mobil oyun için daha basit ve az poligonlu araçlar modellenmesi gerek. Sitedeki modellemelerde birebir gerçek markaların araçları bulunuyor, siz daha basit ve markasız araçları bulun. Google'dan "ücretsiz 3d araba modeli" tarzı aramalar yaparak bulabilirsiniz. Açıkçası kendiniz modellemedikçe işiniz biraz zor. Zira ücretsiz modellemeler genelde kalitesiz oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı