Çözüldü Oyunlarda CPU Kullanımı Ne Kadar Olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

UfukÇ.

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba.
Oyunlarda CPU kullanımı yüzde kaç olmalı? GTA V ile %40 kullanım oluyor. 2K en yüksek ayarlarda kullanıyorum oyunları. Genel olarak yüzdelik kısım bazı oyunlarda 40 ya da 42 oluyor. Bazı oyunlarda %15 olduğu da oluyor. 131 FPS sizi yanıltmasın, 70'e düşüyor gündüz olunca GTA V'de. İşlemci kullanımı yine %40 dolayında geziyor.
Normali nedir ya da bu sayılar normal mi?
Ryzen 5 3600
5700 XT
gta5.jpg

Çözüm
Darboğaz olmaması için CPU değerleri düşük, GPU değeri yüksek olmalı. Genel olarak CPU kullanımı %20-60 arası, GPU kullanımı ise çözünürlük ve detaylı grafik ayarlarına bağlı olarak %80-100 arası olur.
Merhaba.
Oyunlarda CPU kullanımı yüzde kaç olmalı? GTA V ile %40 kullanım oluyor. 2K en yüksek ayarlarda kullanıyorum oyunları. Genel olarak yüzdelik kısım bazı oyunlarda 40 ya da 42 oluyor. Bazı oyunlarda %15 olduğu da oluyor. 131 FPS sizi yanıltmasın, 70'e düşüyor gündüz olunca GTA V'de. İşlemci kullanımı yine %40 dolayında geziyor.
Ryzen 5 3600
5700 XT
Eki Görüntüle 553679
Normal değerler.

GPU kullanımı 100 oluyorsa CPU kullanımının bir önemi yok. Bazı oyunların grafiklerini GPU çok kolay çizebiliyorsa kendini illa 100'de çalıştırmaz, eğer ki daha düşük bir değerde çalıştırıyor ve CPU kullanımı 90'nın üzerinde seyir ediyorsa dar boğaz oluyor demektir.

Merhaba.
Ryzen 5 3600
5700 XT
Eki Görüntüle 553679
İlk olarak GPU'n genel olarak %95 civarında veya yükseğindeyse normal değerler. İkinci olarak ne kadar çözünürlük arttırırsan o kadar GPU kullanımın artar. Örneğin 1080P'de %60 CPU kullanırken 4K'da %20'lere kadar bile inebilir.

İlk olarak GPU'n genel olarak %95 civarında veya yükseğindeyse normal değerler. İkinci olarak ne kadar çözünürlük arttırırsan o kadar GPU kullanımın artar. Örneğin 1080P'de %60 CPU kullanırken 4K'da %20'lere kadar bile inebilir.
Düşük CPU kullanımı iyi bir durum mu oluyor yani?
Cpu grafik kartını yüzde kaçı ile besliyebiliyorsa osd onu gösterir. :)
Az beslemesi sorun teşkil etmez mi? Yani sanki işlemciyi kullanmıyor gibi düşünüyorum

Biraz öyle oluyor CPU'ya binen yük azalıyor daha az ısı daha iyi performans olarak geri dönüyor. Tabi bunu her senaryo için söylemek doğru olur mu emin değilim.

Geri
Yukarı