Oyunlarda Donma ve Masaüstüne Atma Sorunu

• Konuyu başlatan chkjz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 52
  • Görüntüleme 14B

chkjz

Kilopat
Daha fazla  
İyi forumlar arkadaşlar. Oyuna girdikten sonra menüde renkler birbirine giriyor gibi oluyor ardından donup masaüstüne atıyor. Hata ya da bir kod vermiyor. Bazen hiç bir sıkıntı vermiyor. Bugün hususi format attım bilgisayara ama değişen bir şey yok. Başka oyunlarda böyle bir sıkıntı mevcut değil. Windows güncellemesi ile ilgili olduğunu söyleyen kişiler var başka forumlarda. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bende de aynı sorun var. Adama ateş ettiğim anda atıyor. Haritada gezince sorun yok ama ateş edince atıyor oyundan. Anlamadım. Sorunu çözebilen varsa ulaşabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

Sanırım sorun güç kaynağımdan kaynaklanıyor. CPU ve GPU'yu yormayan oyunlarda kilitlenme, donma gibi şeyler olmuyor. Ağır oyunlarda oluyor. Yarın başka bie güç kaynağı ile deneme yapacağım. Sonucu burdan yazarım. Belki başka arkadaşlarada yardımcı olur.

Hocam sorun güç kaynağı ile alakalı değildir. Güç kaynağı bilgisayara reset attırır veya oyuna hiç giremezsiniz. Aynı sorun bende de var Firestrom geldi tak diye battle royal de atıyor daha önce de oluyordu sorun yazılımsaldır. Windows olay görüntüleyicisine hata düşüyor zaten, bu sorun hakkın da oyun firmasının, EA'nın birşeyler yapması gerekiyor.

Bende bütün oyunlarda aynı sorun mevcut. Şu anda ekran kartını garantiye gönderdim. Zaten funmark testlerinde donuyordu makina. Başka bir güç kaynağı ile denedim yine dondu.
Ekran kartım garantiden geldi, bir sorun olmadığı yazılmış. Kartı tekrar taktım ve Farcry 5 oyununu oynamaya başladım. Kart 78 dereceye geldiğinde ekran gitti, fanlar hız şekilde dönmeye başladı ve mavi ekran verdi. Tekrardan garantiye gönderdim ve cevap bekliyorum. Başka bir şey ile sıkıntısı olabilir mi?

PUTweak yazılımda O.C modunu seçtiğimde direk masaüstüne atıyor.

Kesinlikle ekran kartı sorunu var sizde. O yüzden her oyundan atıyor diyenin sorunu farklıdır, kendi konusunu açsın diyorum.

Sayın Baltaş, dün akşam aradı asus servisi kartımda sıkıntı olmadığını bir kez daha belirtti. Furmark testinde tüm fanları durdurmuşlar ve 110 dereceye kadar zorlamışlar bir sıkıntı görülmemiş. Bugün sabaha kadar GTA 5 ultra ayarlarda açık bırakacaklardı. Bakalım aradıklarında ne diyecekler. Ama siz kesinlikle kartta sıkıntı var diyorsunuz. Şaşırıp kaldım nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Birde dikkatimi çeken husus benim kullandığım priz kaçak akım korumalı değil. Değiştirmemde fayda olur mu?

Ekran kartım bugün servisten geldi ve bir sıkıntısı olmadığı belirtildi. BFV ve FARCRY5 gibi oyunlarda sistemin ekranı kararıyor, donuyor yada kitleniyordu. Fakat hiç kapanmadı. Farklı bir güç kaynağı denedim sonuç değişmedi. Aklıma takılan ise bir ara GPUtweak programını kaldırmıştım ve sorun ortadan kalkmıştı. Ardından bir daha kurdum. Yaklaşık 2 yıldır programı O.C modunda kullanıyordum. Gaming moda aldım yine aynı sorunlarla karşılaştım. Merak ettiklerim ise;

1) Ekran kartım GPUtweak yazılımı kurulu olsa dahi hafif oyunlarda sıkıntı çıkarmıyor. RAM'lerde sıkıntı olma olasılığı var mı?
2) Funmark testinde sistem kitleniyor yada ekranda kesik çizgiler çıkıyor. Bazen ise yapmıyor bu nedendir?
3) Masaüstünde hiç bir sıkıntı görünmüyor, normal kullanıma devam ediyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

1. RAM'lerde sıkıntı olması da ekran kartını etkileyebilir ama bu genelde nadir gördüğüm bir durum.
  2. Ekran kartı kaynaklı genelde.
  3. Çünkü masaüstünde ekran kartınıza yük binmiyor ki zaten ekran kartı masaüstünde 2D frekansında çalışır...
Oyunlarda tekrar sıkıntı olursa kartı tekrar servise gönderin. Ya da biraz frekans düşürün.

Ekran kartım 3 gün boyunca serviste oyun testlerine sokulmuş ve bir sorun olmadığı belirtilmiş. Sorunumun devam etmesi durumunda, video çekerek flash bellek aracılığı ile göndermemi istediler. Ramleri test ettim fakat bir sorun çıkmadı. Gelişmeleri paylaşacağım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim Sayın Baltaş. İyi günler diliyorum.

Dün kartımı garantiden aldım ve teste soktum. Funmark testinde yaklaşık 1 saat bıraktım ve sıkıntısız şekilde tamamladı. Ardından oyuna girdim 10 dakika sonra masaüstüne attı, ekran karardı ve ardından reset attı. Anlam veremediğim bir şekilde anakartın üstündeki HDD_LED ışığı yandı ve BIOS'a girdi. Ardından tekrar başlattım. Funmark testinde bu sefer direk donmaya başladı. Anladığım kadarıyla;

1) Ekran kartında sıkıntı yok, diğer bileşenler ile çalışmaya başlayınca saçmalamaya başlıyor.
2) Daha önce güç kaynağımı değiştirmiştim, ama diğer parçalar elimde olmadığı için test edemiyorum.
3) Anakart, işlemci ve RAM'i garantiye yollayacağım.

Sonuç olarak bunları yazmamım nedeni benim gibi bu sorunları yaşayan arkadaşlara bir nebzede olsa yardımcı olabilmek. Farklı tecrübe ve düşünceleriniz varsa lütfen paylaşınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı