Oyunlarda Düşük GPU Kullanımı

Arkadaşlar bu lanet sorun nerede harbiden kafayı yemek üzereyim! Benim donamımımda olsa tamam diyeceğim ancak en basitinden bu konuda bile kaç arkadaşın da aynı sıkıntısı çıktı. Driver desem DDU ile kaç driver geri gittim sırayla gene aynı. Windows oyun ayarları mı dersin Nvidia Kontrol Paneli mi dersin her yeri ayrıntısına kadar deştim ama sonuç yok. Yarın da bir şey bulamazsam kafam atar yüzlerce gigabyte download'u umursamadan formatı basarım herhalde.
Arkadaşlar bu lanet sorun nerede harbiden kafayı yemek üzereyim! Benim donamımımda olsa tamam diyeceğim ancak en basitinden bu konuda bile kaç arkadaşın da aynı sıkıntısı çıktı. Driver desem DDU ile kaç driver geri gittim sırayla gene aynı. Windows oyun ayarları mı dersin Nvidia Kontrol Paneli mi dersin her yeri ayrıntısına kadar deştim ama sonuç yok. Yarın da bir şey bulamazsam kafam atar yüzlerce gigabyte download'u umursamadan formatı basarım herhalde.
Gece 3 Editi: Sanırım sorunu anlamış olabilirim ve çok anlamsız geldi bana, şöyle ki: MSI Afterburner ile test ederken oyunları uygulamada ekran kartının saat hızı vs. si hep boştaymış gibi çalışıyor. Yani oyunu açsam da artırmıyor ve gözüme takılan OSD ekranında LIM: no load yazıyor olması burdan ekran kartının boşta çalıştığını çaktım yavaş yavaş sonra baktım çözümüne overclock önerilmiş ben de pek bilmediğim için yeniden Afterburner'ın MSI Overclocking Scanner adlı tek tıkla overclock sloganlı kolaylığını denedim ve aşağı yukarı 200Mhz arttı Core Speed'i. Ancak dikkatimden kaçan bu yolsan otomatik yapınca iyi hoş ama kart gene zorlanmadığı durumlarda normal çalışıyor yani o.c siz gibi. En son olarak manuel overclock'a kesin çözüm olarak bakılıyor ve buradaki dostlar da onaylarsa inadım inat overclock öğrenip o kartı düzgün çalıştırıp hak ettiğim performansı alacağım.

Son düzenleme:
Ya şimdi şöyle anlatayım içimde kalmasın; ben 2016 yılında ilk aldığımda BIOS ayarlarına falan hiç ellemeden hatta RAM frekansının 2133 MHZ'de çalıştığını bile fark etmeden kullandım ve gayet de iyiydi bir yıl boyunca her yönden. Sonra bir yıl uzak kaldım ve ardından birkaç hafta önce tekrar kullanmaya başladığımda temiz format attım. Bundan sonra Technopat'ın kurulum sonrası ne yapmalı gibisinden videosuna denk geldim ve burada bellek frekansı olayından ve nasıl olması gerektiği değere yükseltebileceğimizden bahsediyordu. Ben de D.C.O.P profili ile aynısını yaptım ancak rahat durur muyum orada gözüm ASUS Ez System Tuner gibi birşeye takıldı ve ASUS Oprimal'ı seçtim. Bu bana otomatik CPU o.c sağlıyordu ve dikkatimi çeken şey CPU defaultken VDDCR Voltage değeri 1.400 küsür iken (stock 3500 Mhz) bu tek tıkla(!) o.c sayesinde 3800 Mhz değerine çıktı ve voltage değeri 1.200 küsüre indi. Burda nasıl şüphelenmedim diyorum şimdi kendi kendime ama işte böyle biraz kullandıktan sonra bir yerlerde çok stabil olmadığını okudum ve BIOS'u default ayarına getirip sadece RAM'leri ait olduklaro 2400Mhz'e çektim. Sonuç olarak ben de watt yetmezliğinden şüphelenmeye başlamıştım. Yani ekran kartının oyun açılmasına rağmen hala boşta gibi çalışmasına başka ne neden olabilir ki sonuçta? Bunu nasıl anlarım sorunun tam olarak bu noktada olduğunu acaba? Güç planından kastını tam anlamadım ama Nvidia Control Panel'den Optimum Güç gibi güç tasarrufu olan seçenekleri maksimum performansa ayarladım ancak nafile. Ayrıca şimdi nasıl düzeltirim format kesin çözer mi ya da formata gerek kalmaksızın güç dengesini yeniden kurabilir miyim? Ekran kartım neden çalışmak istemiyor ya ;(

Gece 3 Editi: Sanırım sorunu anlamış olabilirim ve çok anlamsız geldi bana, şöyle ki: MSI Afterburner ile test ederken oyunları uygulamada ekran kartının saat hızı vs. si hep boştaymış gibi çalışıyor. Yani oyunu açsam da artırmıyor ve gözüme takılan OSD ekranında LIM: no load yazıyor olması burdan ekran kartının boşta çalıştığını çaktım yavaş yavaş sonra baktım çözümüne overclock önerilmiş ben de pek bilmediğim için yeniden Afterburner'ın MSI Overclocking Scanner adlı tek tıkla overclock sloganlı kolaylığını denedim ve aşağı yukarı 200Mhz arttı Core Speed'i. Ancak dikkatimden kaçan bu yolsan otomatik yapınca iyi hoş ama kart gene zorlanmadığı durumlarda normal çalışıyor yani o.c siz gibi. En son olarak manuel overclock'a kesin çözüm olarak bakılıyor ve buradaki dostlar da onaylarsa inadım inat overclock öğrenip o kartı düzgün çalıştırıp hak ettiğim performansı alacağım.
Bende afterburnerden performansı en sona aldım ama birşey değişmedi. Kartı alalı 4 gün oluyor ve pazartesi MSI teknik servise yollamayı düşünüyorum. Ama ortalık sıkıntılı olduğu için kartın gidip de gelmeme gibi bir sorunu olabilir. Çok kararsızım. :/

Ağır oyunlarda denediğimde, ayarları sahip olduğum çözünürlük için maksimuma çekmeme rağmen hala %80 lerde ve fps de 40 larda. Mantıken gerekli fps'i alana kadar zorlaması gerekmiyor mu sonuçta CPU darboğazı da kesinlikle söz konusu değil :(

Ağır oyunlarda denediğimde, ayarları sahip olduğum çözünürlük için maksimuma çekmeme rağmen hala %80'lerde ve FPS'de 40'larda. Mantıken gerekli FPS'i alana kadar zorlaması gerekmiyor mu sonuçta CPU darboğazı da kesinlikle söz konusu değil :(

Problemimiz aynı, profilimden son açtığım konuyu inceler misiniz? Video paylaştım, bi bakmanızı öneririm aynı sorunlar mı? Eğer sorun genel ise güncelleme bekleyeceğiz. :(

Alakasız olabilir ama güç planını değiştirmiş olabilir misin ?
Hocam sorun bu çıkarsa cidden hem büyük üzülürüm hem de çok sevinirim çünkü şimdi hatırladım; gece R6'i indirmeye bırakınca uyku moduna geçmesini engellemek için kurcalarken güç tasarrufunu seçmişim ve öyle kalmış şimdi Nihai Performans'ı seçtim, güncellemeden sonra CS:GO'da test edeceğim.

Hocam sorun bu çıkarsa cidden hem büyük üzülürüm hem de çok sevinirim çünkü şimdi hatırladım; gece R6'i indirmeye bırakınca uyku moduna geçmesini engellemek için kurcalarken güç tasarrufunu seçmişim ve öyle kalmış şimdi Nihai Performans'ı seçtim, güncellemeden sonra CS:GO'da test edeceğim.
Bir sonuç buldunuz mu?

Yani bence hala driver'sal bir sorun ben kartı ilk aldığımda CS:GO, LOL gibi oyunlar dışında %99'dan aşağıya düşmüyordu kullanım ancak hala aynı performansta değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı