Oyunlarda GHz değerleri önemli mi?

İşletim sistemi
Windows 10

Çalıkuşu

Hectopat
Yer
Paradis Island
Steam'den oyun gereksinimlerine baktığımda GHz değerleri benim laptopumdakinden büyük değerler olabiliyor.
Benim işlemcim Intel Core i7-7500u 2.7 GHz(4 CPUs), ~2.9 GHz.
Bazı oyunlarda diğer özellikler yetiyor fakat GHz değeri 2.9'dan yüksek değerler olabiliyor.
O oyunu oynasam işlemcime zarar gelir mi?
Bana ne gibi eksileri olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Steam'den oyun gereksinimlerine baktığımda GHz değerleri benim laptopumdakinden büyük değerler olabiliyor.
Benim işlemcim Intel Core i7-7500u 2.7 GHz(4 cpus), ~2.9 GHz.
Bazı oyunlarda diğer özellikler yetiyor fakat GHz değeri 2.9'dan yüksek değerler olabiliyor.
O oyunu oynasam işlemcime zarar gelir mi?
Bana ne gibi eksileri olur?

O işlemci maksimum 3.50 GHz'ye çıkıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210428_172328_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210428_172328_com.android.chrome.jpg
    53,3 KB · Görüntüleme: 60
Otobanda 90 KM hız limiti var ama sen 50 KM ile de gidebilirsin 150 KM de. Laptoplarda GHz değeri 2.5, 2,9 düşük değerler değil. U serisi güç tasarruflu bir CPU dan bahsediyoruz. Ayrıca oyunu sadece CPU değil, GPU, RAM de önemli ölçüde etkiler.

Ofis laptopu olduğu için bir şey olmaz. GHz değeri tabii ki önemli bu arada.

Bir şey olmaz derken hocam iyi anlamda mı kötü anlamda mı?

GHz'den ziyade bileşenlerin yeterliliği önemli.

Bileşen derken hocam?

O işlemci maksimum 3.50 GHz'ye çıkıyor.

Yani attığınız görselden ben pek bir şey anlayamadım da bilgim olmadığı için. 3.50'e kadar olan oyunları oynatır mı?

Otobanda 90 km hız limiti var ama sen 50 km ile de gidebilirsin 150 km de. Laptoplarda GHz değeri 2.5, 2,9 düşük değerler değil. U serisi güç tasarruflu bir CPU'dan bahsediyoruz. Ayrıca oyunu sadece CPU değil, GPU, RAM de önemli ölçüde etkiler.

Güç tasarruflu olunca ne oluyor peki?
Bu arada diğer sistem özelliklerim şöyle:

NVIDIA GeForce 930 MX.
Intel Core i7-7500u 2.7 GHz(4 cpus), ~2.9 GHz.
12 GB RAM.
DirectX12.
64 Bit Windows 10.

Yani örnek olarak Altf4 oyununda herhalde benim özelliklerim yetiyor fakat GHz değeri 3.4 olduğundan emin olamadım.
Altf4:

Screenshot_1.png

U enerji tasarrufu demek. CPU enerjiden tasarruf etmek birinci amacı. Gücü azaltılmış, mümkün olduğunca az enerji tüketme prensibinde çalışır.

Yani hocam bu gibi GHz değerleri yüksekse sizce oynamalı mıyım yoksa oynamamalı mıyım? En iyisi ne olur sizce?
U serisi ısı konusunda pek başarılı değil O.C yapmaya gerek yok. Isı artar performans düşer. Zamanı geldiğinde fan temizliği ve kaliteli nano termal macun değişimini yapmanız yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı