Oyunlarda kan ve vahşet önemli midir?

Bana göre kan ve vahşet çok önemli bir etkendir. Hele Assassin's Creed veya Dishonored gibi oyunlar için. Şeyini çıkarmadıkları sürece cidden gerekli bir etken. Hele GTA 5'de çoğunlukla boş boş dolaşıp adam vuran birisi için kan ve vahşet modu gelse fena olmaz. Böyle vurunca kan falan fışkırıcak. Canım çekti :D

FPS oyunlarında ilk Soldier of Fortune´da görmüştüm. Belki Half-Life´ta da sayılabilir ancak bu konuda devrimi Soldier of Fortune yaptı. Düşmanın kafasını, kollarını, bacaklarını koparabiliyordun. Yanlış hatırlamıyorsam gövdesine fazladan sıktığınızda mide ve bağırsaklar da dışarı çıkıyordu. HL´de cesetler daha basit şekilde parçalanıyordu. Bu nedenle SoF´un detaylı yapısını gerçekçi bulmuş ve daha çok beğenmiştim.

Aynı yıl çıkan Delta Force: Land Warrior oyununda düşmanlar kağıt gibiydi. Hiç kan çıkmıyordu ve ölenler A4 kağıdı gibi yere seriliyordu. Zaten grafikleri SoF´a göre daha basitti ancak yine de efsane derecesinde çok iyi bir oyundu. Yani ceset parçalanmasını mutlaka oyunun olmazsa olmaz özelliği olarak düşünmemek lazım.

Evet önemlidir. Mesela kılıç ile karşımdakine saldırıyorum, kafasına vurduğumda kopmasını ve kan çıkmasını isterim. Böylece kullandığım silah bana zevk verir ve uzun süre sıkılmadan oynamamı sağlar mesela L4D2 baltayla zombi kesmek acayip zevkli.

Evet, bir yere kadar gereklidir. Çünkü insanoğlu vahşeti yaşamak istiyorsa, kan da görmek ister. Adam öldürdüğü zaman oyun içinde, ondan çıkan kanı görmeyi ister çünkü bizzat kendisi öldürür. Kan ve vahşet bir yere kadar insanın doğasında vardır. Mesela Battlefield veya Call Of Duty serilerinde kan olmaması çok garip ve saçma olurdu değil mi ? çünkü bunlar zamanında gerçekten yaşanmış kan ve vahşet içeren savaşların, oyuna yansıtılmış halidir. İnsanoğlu kan ve vahşeti sevmeseydi savaşlar yaşanmazdı, savaş oyunları olmazdı zaten.
Değişik bir bakış açısı hocam :D
FPS oyunlarında ilk Soldier of Fortune´da görmüştüm. Belki Half-Life´ta da sayılabilir ancak bu konuda devrimi Soldier of Fortune yaptı. Düşmanın kafasını, kollarını, bacaklarını koparabiliyordun. Yanlış hatırlamıyorsam gövdesine fazladan sıktığınızda mide ve bağırsaklar da dışarı çıkıyordu. HL´de cesetler daha basit şekilde parçalanıyordu. Bu nedenle SoF´un detaylı yapısını gerçekçi bulmuş ve daha çok beğenmiştim.

Aynı yıl çıkan Delta Force: Land Warrior oyununda düşmanlar kağıt gibiydi. Hiç kan çıkmıyordu ve ölenler A4 kağıdı gibi yere seriliyordu. Zaten grafikleri SoF´a göre daha basitti ancak yine de efsane derecesinde çok iyi bir oyundu. Yani ceset parçalanmasını mutlaka oyunun olmazsa olmaz özelliği olarak düşünmemek lazım.
Hocam iyi ki hatırlattın, daha geçen sırf bu yüzden Soldier of Fortune aldım Gog'dan :D Gideyim de bi oynayayım :D Zamanında hiç haberim olmadı, Cod ve Moh'tan diğer FPS'lere kafamı kaldırıp bakmadım hiç çocukken.
Evet önemlidir. Mesela kılıç ile karşımdakine saldırıyorum, kafasına vurduğumda kopmasını ve kan çıkmasını isterim. Böylece kullandığım silah bana zevk verir ve uzun süre sıkılmadan oynamamı sağlar mesela L4D2 baltayla zombi kesmek acayip zevkli.
Hocam hele de katana... L4D2 Katana keyfini sadece gerçek goreseverler bilir...
Manhunt 2 bunu beğendi. Kan ve vahşet severler için yapılmış adeta.
Respect to my favorite character btw... Max payne <3

Selamlar herkese, zor bir kış günüydü. Umarım sağ salim herkes evine varmıştır. Her neyse sorum şu: Oyunlarda kan ve gore sizce önemli mi? Yani mesela bir shooter oyununda vurulan NPC'lerin sanki boncuk tabanca mermisi yemiş gibi sadece yere düşmeleri sizi de bazen irite etmiyor mu? Ben şahsen ragdoll ve fiziği iyi olmayan oyunlarda bile oyundan bir soğuyorum. Modern Warfare serisi bu konuda nadir istisnalardan biridir sanırım. Çünkü yerdeki ölülere sıktığınızda bile üzerinden ne kan gelir ne başka bir şey. Hatta daha da komik tarafı toprak falan çıkar (ya da ölünün altındaki zemin her ne ise). Black Ops serisini bu konuda daha başarılı bulurum çünkü bence böyle detaylar önemli ve gerçekçilik katması açısından da iyi. Siz böyle şeylere takar mısınız, veya oynadığınız oyunlar genelde böyle kan veya gore içerir mi?
Oyuna ve hedef kitleye bağlı.
Kişisel fikrim: çok severim.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı