Oyunlarda kaplamaların geç yüklenmesi, bad anti-aliasing ve bulanıklık

İşletim sistemi
Windows 10

OguzP

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yaklaşık 2 gündür bir problemle uğraşıyorum. Sosyal bölümünde yaptığım araştırmalara göre aynı dertten bir şekilde muzdarip olan başka arkadaşlar da varmış. Benim sorunumda olaya etki edebilecek ekstradan 1-2 etken daha olduğu için ayrı bir başlık açma ihtiyacı hissettim.
Sorunum kabaca bad anti-aliasing ve buna bağlı olduğunu düşündüğüm çeşitli problemler. Cyberpunk 2077 oynarken hiçbir sorun yokken, ertesi gün oyuna girdiğimde Texture'ların garip/pastelimsi/çamur gibi olduğunu fark ettim. "Gerekirse 35 FPS olsun ama Ultra settings olsun" şeklinde oynadığım için her zaman yüklenmelerle alakalı, böyle bir AAA oyunda yaşanabilecek ufak tefek sorunları yaşıyordum ancak bunlar gözüme batmıyordu. Ancak bu sefer işin içine anti-aliasing ile ilgili sorunlar da eklenince tadım bayağı bir kaçtı. Sonra bunun aynı yoğunlukta olmasa da farklı oyunlarda da karşıma çıktığını gördüm.

Bilirsiniz çok çok güçlü bir ekran kartınız yoksa, özellikle açık dünya oyunlarında uzaktaki nesnelerin kaplamaları tam yüklenmez ve ilk bakışta düşük kalite bir kaplama belirir. İşte ben bunu artık 15 metre mesafeden uzak her nesnede yaşıyorum. Arka plandaki assetlerin sınırları ve kaplamaları ilk bakışta bulanık gözüküyor. Bu renk bağlamında da olumsuz bir görüntü yaratıyor. Buna ilaveten anti-aliasing ise sanki hiç çalışmıyormuş gibi olduğundan, oyundaki perspektif algısı da bozuluyor. Sanırım bu problemlere tek tek "anti-aliasing jaggies, texture shimmering/flickering'' deniyor.

Bu konuda yardımcı olma şansınız varsa çok sevinirim. Son zamanlarda PC üzerinde yaptığım eylemler sırasıyla Windows güncellemesi yapmak, NVIDIA'nın güncel sürücünü yüklemek ve SSD'de bir iki oyun silmek suretiyle alan açmaktan ibaret. NVIDIA Control panel üzerinden yaptığım değişiklikler ise bu problemden sonra gerçekleşti. O zamana kadar sadece DSR'ı 2.00X yapmış, daha da aylarca dokunmamıştım. Alakası var mıdır bilmiyorum ama PSU'mun fanından gelen tıkırdama sesinin neredeyse tamamen kesilmesinin ardından bu problemin ortaya çıkmış olması da beni korkutuyor. Buna ilaveten, ev sıcaklığı doğrultusunda neredeyse hiçbir fark olmamasına rağmen ekran kartının boştaki derecesi bile zaman zaman 55-60 derecelere kadar çıkabiliyor. Kaldı ki şu mevsimde, yükteyken bile 70 dereceye zar zor ulaşıyordu. Şu an oyunun açılış sekansında 75'in altına inmiyor. Son olarak, alakası var mıdır yine bilmiyorum ancak SSD'im yavaşlamış gibi hissettiğimden deneme yaptım ve 563 MB okuma/68 MB yazma yaptığını öğrendim.

Bilgisayarların yazılım/donanımından neredeyse hiçbir şekilde anlamadığımdan dolayı umarım alakasız infolar vermemişimdir. Her şeyi net olarak ifade etmek istedim. Technopat Sosyal kuralları gereği SSD ve ekran kartı ile ilgili soruna cevap aramıyor, başlığını açtığım konunun nedeni tam bilinmediğinden, belki o sorunu tetiklemiştir ve buna bağlı bir çözüm üretilebilir diye düşündüğüm için yazdığımı belirtmek istiyorum. Ayrıca bu süre zarfında bilgisayarın ve oyunların açılış hızı, FPS aralığı ve FPS düşmesi oranı tamamen aynıydı. Bir değişiklik varsa da ben kesinlikle algılamadım. Bunlar ise Cyberpunk 2077 özelinde, oyundaki problemi göstermek için çeşitli fotoğraflar:

photomode_10122020_100609.png

Burada gördüğünüz fotoğrafı 3 gün önce çektim. Chromatic aberration ve film grain ayarları hala açıktı. O yüzden sadece kenarlara, köşelere, kaplamalara ve mesafeye odaklanabilirsiniz. Oyun gayet güzel gözüküyordu. Volumetric clouds ve mirror ayarları dışında her şey Ultra'da. DLSS ve RT kapalı. Ölçeklendirme oyun içi ayarlarda %100, standart. Çözünürlük ise 1080P.

photomode_13122020_222703.png

Şu an ise durum bu şekilde. Sanki anti-aliasing diye bir şey hiç icat edilmemiş gibi. Oyun içi ve NVIDIA Control ayarlarında hiçbir değişiklik yok. Hemen hemen bütün kenarlar ve köşelerde sorunu görebilirsiniz.

Sistem ve donanım ise şu:

AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor 3.4 - 3.9 GHz 19 MB AM4 işlemci.
MSI B450M PRO- M.2 V2 AM4 mATX anakart.
MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming 6 GB 192 Bit ekran kartı.
Corsair Vengeance 16 GB (2x8GB) 3000MHz DDR4 CL16.
Adata Ultimate SU630 480GB 2.5" SSD 520/450 MB.
Corsair Spec Delta RGB temperli cam mid Tower ATX bilgisayar kasası.
Corsair VS550 80+ 550W güç kaynağı.
Samsung LC24RG50FQMXUf 24" 144 Hz, VA panel ve FreeSync destekli kavisli monitör. (Display Port kablom olmadığı için HDMI ile bağlıyorum, maksimum 120Hz alabiliyorum).

Dipnot: GTX 1660 Ti kartlara RT özelliği yazılımsal olarak açılmıştı. Dolayısıyla ben de acaba bu oyunda nasıl gözüküyor diyerekten 3-5 defa açıp bir baktım. FPS 15'lere inince kapattım. Sizce bu durum karta zarar vermiş olabilir mi? 30 saatlik oynanış süremde maksimum 1-2 dakikayı öyle geçirmişimdir.

Bu oyun 1 seneye kadar anca düzelir bence. Güncellemeleri bekleyeceksin sanırım. Başka bir çözüm yolu yok gibi sanki. Daha PS4 sorunlarını da çözecekler. PS4'te de çok sıkıntılıymış oyun.

Bu oyun 1 seneye kadar anca düzelir bence. Güncellemeleri bekleyeceksin sanırım. Başka bir çözüm yolu yok gibi sanki. Daha PS4 sorunlarını da çözecekler. PS4'te de çok sıkıntılıymış oyun.
Evet PS4 için yorumlar hiç olumlu değil. Ancak işin garip yanı oyunun 3 gün önce PC'de görece gayet iyi olmasıydı. RDR 2'den sonra çıta tavana çıktı tabii ancak GTA Vice City'de değildi en azından bu oyun. Sonra bir gecede Vice City'e dönüştü anlamadım. Her ay başı açıp kontrol edeceğiz artık sanırım.
CP2077 klasiği, oyun SSD'ye kuruluysa ondan da olabilir.
Ne yazık ki hayatımda ilk defa SSD kullandığımdan bilmiyorum. Bilgisayar da yaklaşık 6 aylık zaten. Dediğiniz gibi olabilir.
Rt özelliği açmak zarar vermez 10 dk önce kapattım oyunu sinirden sırf bu sorun yüzünden.
Bir tanıdığım daha son Cyberpunk 2077 güncellemesinden sonra benzer sorunlar yaşadığını söyledi ancak yoğunluğu daha az olsa da diğer oyunlarda da aynı şeyi yaşadığımdan başlık açmak istemiştim açıkçası. Ama gerçekten de sinir bozucu bir durum.

Son düzenleme:
Bu sorun bende screen space reflections'u kapatınca çözülüyor. Tek bildiğim çözüm bu ama bu özelliği kapatmak istemiyorum bu yüzden farklı bi çözüm arıyorum ben de.

Bu sorun bende screen space reflections'u kapatınca çözülüyor. Tek bildiğim çözüm bu ama bu özelliği kapatmak istemiyorum bu yüzden farklı bi çözüm arıyorum ben de.
Cyberpunk 2077 özelinde kesinlikle büyük oranda işe yarıyor ama biliyorsunuz oyun eksiksiz bir şekilde çıkmadı. O özelliği de kapatınca, yaratılan o açık dünyadan alınan zevki çok baltalıyor bence. Bir de ne yazık ki sorun diğer oyunlarımda da mevcut olduğu için o oyunlarda buna eşdeğer pek bir ayar göremedim. DDU ile driver sildim, başka bir monitör denedim, Nvidia Control Panel ve Inspector'da yapabileceğim her şeyi yaptım ama soruna çözüm bulamadım. PC'deki işlerim biter bitmez, ilerleyen günlerde format ve teknik servis seçeneklerini de deneyeceğim.

Cyberpunk 2077 özelinde kesinlikle büyük oranda işe yarıyor ama biliyorsunuz oyun eksiksiz bir şekilde çıkmadı. O özelliği de kapatınca, yaratılan o açık dünyadan alınan zevki çok baltalıyor bence. Bir de ne yazık ki sorun diğer oyunlarımda da mevcut olduğu için o oyunlarda buna eşdeğer pek bir ayar göremedim. DDU ile driver sildim, başka bir monitör denedim, NVIDIA Control panel ve ınspector'da yapabileceğim her şeyi yaptım ama soruna çözüm bulamadım. PC'deki işlerim biter bitmez, ilerleyen günlerde format ve teknik servis seçeneklerini de deneyeceğim.

Bende de RDR2 ve birkaç oyunda oluyor. Özellikle RDR'deki karakterlerin saçları kumlaşmış-pikselleşmiş bir şekilde gözüküyor keza yüzeyler de aynı şekilde, yabancı Reddit'lerde de biraz araştırdım ama bir sonuç bulamadım.

Bende de RDR2 ve birkaç oyunda oluyor. Özellikle RDR'deki karakterlerin saçları kumlaşmış-pikselleşmiş bir şekilde gözüküyor keza yüzeyler de aynı şekilde, yabancı Reddit'lerde de biraz araştırdım ama bir sonuç bulamadım.
Ne yazık ki net bir çözümü yok sanırım. Alternatif tıp gibi biraz bu konu. Çözümler kişiden kişiye değişiyor, ya da hiçbir yöntemin tesiri olmuyor. IPS monitöre geçiyor insanlar, ekran kartını, anakartı, PSU'yu değiştiriyor, başka eve taşınanlar bile oluyor. Ancak bu yöntemlerin her biri on kişiden birinde işe yarıyor. Oranı salladım tabii ama, en azından okuduğum yorumlarda aşağı yukarı böyle bir oran var gibi. Size de kolay gelsin bu arada. Umarım halledersiniz.

Ne yazık ki net bir çözümü yok sanırım. Alternatif tıp gibi biraz bu konu. Çözümler kişiden kişiye değişiyor, ya da hiçbir yöntemin tesiri olmuyor. IPS monitöre geçiyor insanlar, ekran kartını, anakartı, PSU'yu değiştiriyor, başka eve taşınanlar bile oluyor. Ancak bu yöntemlerin her biri on kişiden birinde işe yarıyor. Oranı salladım tabii ama, en azından okuduğum yorumlarda aşağı yukarı böyle bir oran var gibi. Size de kolay gelsin bu arada. Umarım halledersiniz.
Aynen bu tarz sorunlar bazen can sıkıcı olabiliyor, umarım bulursun çözümünü.

Geri
Yukarı