Çözüldü Oyunlarda Kasma ve Cızırtı Problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZauireL

Centipat
Öncelikle iyi günler bundan bir hafta önce ASUS N550 JV CN-127 model dizüstü bilgisayarımın blu-ray kısmını söküp mevcut olan harddiski buraya yerleştirdim. Asıl harddisk bölümüne ise James Donkey JD240 LE model 240 GB bir SSD taktım. Daha sonra SSD kısmına Windows 10 sistemimi kurdum, driverleri yükledim bir kısmını ASUS'un sitesinden ekran kartı gibi driverları da ekran kartı sağlayıcısının sitesinden indirip kurdum. Buraya kadar hiçbir problem yok bilgisayar gayet hızlı akıcı şekilde takılma olmadan çalışıyor video izleyebiliyorum fakat iş oyunlara gelince örnek vermek gerekirse Leauge Of Legends ve World Of Tanks gibi oyunlarda daha önce takılma ve problem olmadan oynarken aynı ayarlarda veya daha düşük ayarlarda bile olsa artık oyunda aşırı derecede takılma kasma ve hoperlörden cızırtı gibi ses gelmeleri yaşıyorum. Driverleri tekrar kurdum kaldırıp çözüm olmadı tekrar temiz kurulum yaptım yine çözüm olmadı son çare olarak buraya sorunumu yazmaya karar verdim umarım düzgün şekilde kendimi ifade edebilmişimdir yardımlarınızı bekliyorum gerekli Aida 64 HTML raporunu ve HijackThis tarama logunuda paylaşacağım.

Sistemin özellikleri
NVIDIA GT 750M
i7 4700HQ işlemci
James Donkey 240GB SSD
Seagate ST1000LM048 1TB Hard Disk
Report.htm AIDA 64 HTML raporu

Son düzenleme:
Çözüm
Yorum yazmak için erken davranmışsım kusura bakmayın, AID64'de CPU throttle meydana gelmemesine rağmen oyunda frekans düşüyor ve kasıyor derecenin 70 civarı olmasına rağmen.
Ben ThrottleStop uygulamasını tekrardan kurdum ve kullanıyorum sizde de sorun devam edıyorsa bu uygulamayla çözebilirsiniz.

Devam ederse tavsiyenizi mutlaka dikkate alacağım teşekkür ederim.
Bütün driverları güncelledim. Bataryayı çıkarttım. Çözüm olmamıştı fakat fan temizliği ve macun yenilemesi sonrası sorunum çözüldü. Teşekkürler.
Sisteminde Standart Sata Ahci sürücüleri gibi varsayılan sürücüler mevcut. Mümkünse bunları intel İme yonga seti sürücülerini eksiksiz kurmaya çalış. Bios sürümün güncellenmiş https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/N550JV/N550JVAS208.zip
Onu yükselt. Birde bataryan sürekli sarj yiyor buda enerji paraziti duymana neden olabilir bataryayı sökerek dene bakalım ses gelicekmi.

Sisteminde Standart Sata Ahci sürücüleri gibi varsayılan sürücüler mevcut. Mümkünse bunları intel İme yonga seti sürücülerini eksiksiz kurmaya çalış. Bios sürümün güncellenmiş https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/N550JV/N550JVAS208.zip
Onu yükselt. Birde bataryan sürekli sarj yiyor buda enerji paraziti duymana neden olabilir bataryayı sökerek dene bakalım ses gelicekmi.
Asusun sitesinde olan bütün sürücüleri indirdim kurdum. Dediğiniz intel sürücülerinide şuanda güncelliyorum. BIOS winflash ile güncellemeye çalıştığımda sürümün 208 olduğunu söylüyor güncellemiyor. Batarya sökme konusuna gelince bataryası kasanın içinde yani sök çıkar değil eğer sökersem bir sorun oluşturmaz değil mi ?

Kod:
Logfile of HiJackThis Fork by Alex Dragokas v.2.9.0.18

Platform:  x64 Windows 10 (Home Single Language), 10.0.18362.175 (ReleaseId: 1903), Service Pack: 0
Time:      28.06.2019 - 16:30 (UTC+03:00)
Language:  OS: Turkish (0x41F). Display: Turkish (0x41F). Non-Unicode: Turkish (0x41F)
Elevated:  Yes
Ran by:    MrCreature    (group: Administrator) on DESKTOP-0TUQI3D, FirstRun: yes

Chrome:  75.0.3770.100
Edge:    11.0.18362.145
Internet Explorer: 11.0.18362.1
Default: "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" -- "%1" (Google Chrome)

Boot mode: Normal

Running processes:
Number | Path
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ASUS Smart Gesture\AsTPCenter\x64\AsusTPCenter.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ASUS Smart Gesture\AsTPCenter\x64\AsusTPHelper.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ASUS Smart Gesture\AsTPCenter\x64\AsusTPLoader.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\AsLdrSrv.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Media\DMedia.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATKGFNEX\GFNEXSrv.exe
   1  C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATKOSD2\ATKOSD2.exe
   1  C:\Program Files (x86)\Google\Update\1.3.34.11\GoogleCrashHandler.exe
   1  C:\Program Files (x86)\Google\Update\1.3.34.11\GoogleCrashHandler64.exe
   2  C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Display.NvContainer\NVDisplay.Container.exe
   1  C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvTelemetry\NvTelemetryContainer.exe
   2  C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RAVBg64.exe
   1  C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RAVCpl64.exe
   1  C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.SkypeApp_14.35.152.0_x64__kzf8qxf38zg5c\SkypeApp.exe
   1  C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.SkypeApp_14.35.152.0_x64__kzf8qxf38zg5c\SkypeBackgroundHost.exe
   1  C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.WindowsStore_11811.1001.18.0_x64__8wekyb3d8bbwe\WinStore.App.exe
   1  C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Platform\4.18.1905.4-0\MsMpEng.exe
   1  C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Platform\4.18.1905.4-0\NisSrv.exe
   1  C:\ProgramData\Wargaming.net\GameCenter\WargamingErrorMonitor.exe
   1  C:\ProgramData\Wargaming.net\GameCenter\wgc.exe
   1  C:\Users\MrCreature\Downloads\HiJackThis\HiJackThis.exe
   1  C:\Windows\ImmersiveControlPanel\SystemSettings.exe
   1  C:\Windows\System32\ApplicationFrameHost.exe
   1  C:\Windows\System32\MicrosoftEdgeCP.exe
   1  C:\Windows\System32\MicrosoftEdgeSH.exe
   6  C:\Windows\System32\RuntimeBroker.exe
   1  C:\Windows\System32\SearchFilterHost.exe
   1  C:\Windows\System32\SearchIndexer.exe
   1  C:\Windows\System32\SearchProtocolHost.exe
   1  C:\Windows\System32\SecurityHealthService.exe
   1  C:\Windows\System32\SgrmBroker.exe
   1  C:\Windows\System32\audiodg.exe
   1  C:\Windows\System32\browser_broker.exe
   2  C:\Windows\System32\csrss.exe
   1  C:\Windows\System32\ctfmon.exe
   1  C:\Windows\System32\dllhost.exe
   1  C:\Windows\System32\dwm.exe
   2  C:\Windows\System32\fontdrvhost.exe
   1  C:\Windows\System32\igfxCUIService.exe
   1  C:\Windows\System32\igfxEM.exe
   1  C:\Windows\System32\igfxHK.exe
   1  C:\Windows\System32\igfxTray.exe
   1  C:\Windows\System32\lsass.exe
   1  C:\Windows\System32\services.exe
   1  C:\Windows\System32\sihost.exe
   1  C:\Windows\System32\smartscreen.exe
   1  C:\Windows\System32\smss.exe
   1  C:\Windows\System32\spoolsv.exe
  68  C:\Windows\System32\svchost.exe
   1  C:\Windows\System32\taskhostw.exe
   1  C:\Windows\System32\wbem\WmiPrvSE.exe
   1  C:\Windows\System32\wininit.exe
   1  C:\Windows\System32\winlogon.exe
   1  C:\Windows\SystemApps\InputApp_cw5n1h2txyewy\WindowsInternal.ComposableShell.Experiences.TextInput.InputApp.exe
   1  C:\Windows\SystemApps\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge.exe
   1  C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy\SearchUI.exe
   1  C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy\StartMenuExperienceHost.exe
   1  C:\Windows\explorer.exe

O4 - HKCU\..\Run: [Wargaming.net Game Center] = C:\ProgramData\Wargaming.net\GameCenter\wgc.exe --background ''
O4 - HKCU\..\StartupApproved\Run: [OneDrive] = C:\Users\MrCreature\AppData\Local\Microsoft\OneDrive\OneDrive.exe /background (2019/06/28)
O4 - HKLM\..\StartupApproved\Run: [SecurityHealth] = C:\Windows\system32\SecurityHealthSystray.exe (2019/06/28)
O17 - DHCP DNS 1: 192.168.1.1
O23 - Service R2: ASLDR Service - (ASLDRService) - C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\AsLdrSrv.exe
O23 - Service R2: ATKGFNEX Service - (ATKGFNEXSrv) - C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATKGFNEX\GFNEXSrv.exe
O23 - Service R2: Intel(R) HD Graphics Control Panel Service - (igfxCUIService2.0.0.0) - C:\Windows\system32\igfxCUIService.exe
O23 - Service R2: NVIDIA Display Container LS - (NVDisplay.ContainerLocalSystem) - C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Display.NvContainer\NVDisplay.Container.exe -s NVDisplay.ContainerLocalSystem -f "C:\ProgramData\NVIDIA\NVDisplay.ContainerLocalSystem.log" -l 3 -d "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Display.NvContainer\plugins\LocalSystem" -r -p 30000
O23 - Service R2: NVIDIA Telemetry Container - (NvTelemetryContainer) - C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvTelemetry\NvTelemetryContainer.exe -s NvTelemetryContainer -f "C:\ProgramData\NVIDIA\NvTelemetryContainer.log" -l 3 -d "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvTelemetry\plugins" -r
O23 - Service S2: Google Güncelleme Hizmeti (gupdate) - (gupdate) - C:\Program Files (x86)\Google\Update\GoogleUpdate.exe /svc
O23 - Service S3: Google Chrome Elevation Service - (GoogleChromeElevationService) - C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\75.0.3770.100\elevation_service.exe
O23 - Service S3: Google Güncelleme Hizmeti (gupdatem) - (gupdatem) - C:\Program Files (x86)\Google\Update\GoogleUpdate.exe /medsvc
O23 - Service S3: Intel(R) Content Protection HECI Service - (cphs) - C:\Windows\SysWow64\IntelCpHeciSvc.exe
O23 - Service S3: NVIDIA LocalSystem Container - (NvContainerLocalSystem) - C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\nvcontainer.exe -s NvContainerLocalSystem -a -f "C:\ProgramData\NVIDIA\NvContainerLocalSystem.log" -l 3 -d "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\plugins\LocalSystem" -r -p 30000 -st "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\NvContainerTelemetryApi.dll"
O23 - Service S3: NVIDIA NetworkService Container - (NvContainerNetworkService) - C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\nvcontainer.exe -s NvContainerNetworkService -f "C:\ProgramData\NVIDIA\NvContainerNetworkService.log" -l 3 -d "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\plugins\NetworkService" -r -p 30000 -st "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NvContainer\NvContainerTelemetryApi.dll"

--
End of file - Time spent: 24,1 sec. - 13944 bytes, CRC32: FFFFFFFF. Sign: ל揥
Dediklernizi harfiyen yaptım. Önce sorunum çözülmüş gibi durdu fakat tekrar daha sonra tekrar etti. Şuan bilgisayarımdaki batarya sökülü ve driverları güncelledim. Tekrar AIDA 64 HTML raporu oluşturuyordum ki mavi ekran hatası verdi. Hata açıklaması Video Memory Management Internal şeklinde. Daha sonra PC'yi tekrar açtım ve gerekli raporu oluşturdum. Minidump ve HTML raporunu tekrar paylaşıyorum.
AIDA 64 HTML Minidump
Mesaj gönderiyorum fakat nedense yukardakiyle birleşiyor hatalı bir yazım yapıyorsam özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
HQ işlemciler ısınınca CPU frekansını düşürüyor buda seste cızırtı ve kasmalar meydana getiriyor, AID64 testini ek deki gibi gerçekleştirir misiniz?

Dosya Ekleri

• max100.png
    max100.png
    60 KB · Görüntüleme: 90
Bellek testi yapar mısın ilk olarak Memtest ile. Bir de sıcaklıklar ne durumda?

Soruna James Donkey SSD'nin sebep olduğunu sanmıyorum ama yine de karnesi iyi değil ve tavsiye etmediğimiz bir ürün.
Tabikide şuanda yeni musait oldum yarın sabah ilk işim testleri yapmak olacak.
HQ işlemciler ısınınca CPU frekansını düşürüyor buda seste cızırtı ve kasmalar meydana getiriyor, AID64 testini ek deki gibi gerçekleştirir misiniz?
Şuanda Memtest testi yapıyorum CPU sıcaklığını 94 derece olarak gösteriyor.
Gerekli Memtest sonuçlarıda bu şekilde 0 hata fakat işlemcinin ısısı beni şaşırttı termal macun değiştirip, fanları temizlemek lazım sanırım.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    206,3 KB · Görüntüleme: 95
  • A12C3149-9DE2-4912-8D79-1BC9EF5899C2.jpeg
    A12C3149-9DE2-4912-8D79-1BC9EF5899C2.jpeg
    1,6 MB · Görüntüleme: 67
  • 461BD093-FBDE-4EE1-880D-BEFEAEF22E41.jpeg
    461BD093-FBDE-4EE1-880D-BEFEAEF22E41.jpeg
    1,4 MB · Görüntüleme: 64
  • 3D907496-3549-4346-910C-B56125BF2670.jpeg
    3D907496-3549-4346-910C-B56125BF2670.jpeg
    1,4 MB · Görüntüleme: 54
  • 8BDFBF63-AA1C-4211-B6C4-38282FB352BD.jpeg
    8BDFBF63-AA1C-4211-B6C4-38282FB352BD.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
İlk cevabımda belirttiğim gibi ısınmadan kaynaklı CPU frekans düşüyor bunada "CPU throttling" deniyor.
Bu sorunu ortadan kaldırmak için ben CPU throttle programı kullanıyorum, yakın zamandada termal macun değiştiricem.

İlk cevabımda belirttiğim gibi ısınmadan kaynaklı CPU frekans düşüyor bunada "CPU throttling" deniyor.
Bu sorunu ortadan kaldırmak için ben CPU throttle programı kullanıyorum, yakın zamandada termal macun değiştiricem.
Anladım gün içinde fan temizliği ve macunu yenileyip dönüş yapıcam teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı