Oyunlarda kenar yumuşatma sorunu

Freezen

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle artık yoruldum, bu sorunu çözeceğim diye saç baş döküldü. Hala da çözümü bulamadım.
Sorun şöyle:
İlk olarak BF3'de fark ettim gerçekten göze batan bir kenar yumuşatma sorunu var.
Ayarları ultra'ya alsam da, msaa x4 + fxaa kombinasyonu yapsam da yine de göze batan bir kenar yumuşatma sorunu oluyor. Çözünürlük 1440x900 dediğim gibi eskiden böyle bir sorun yoktu ve bu çözünürlük monitorumun çözünürlüğü. O yüzden çözünürlük düşük demeyin.

Daha sonra FarCry 4'te biraz dikkatimi çekmişti ancak bu kadar değildi.
En son dün GTA5'e ilk kez kendi bilgisayarımda başladım. Msaa x2 + fxaa yapsam da yine aynı berbat kenar yumuşatma sorunu var. Nesnenin dibine girince ancak düzgün gözüküyor (sorun çizim mesafesinde falan değil onları da fulledim. Settings.xml'de bile kasacak ayarlara kadar arttırdım ve sorun sadece GTA 5'de değil)

Ha bu arada bugün format attım. Win 8'den Win 7'ye geri döndüm. Ekran kartı sürücümü değiştirdim sorun aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar dediğim gibi işletim sistemi ve çözünürlük ile alakası yok. eskiden böyle değildi diyorum.Birazdan ekran görüntüsünü de paylaşacağım bu arada cevaplarınızı bekliyorum.

Ekran kartınız AMD ise ayarlarınızı bu şekilde yaptığınızda hem performans artışı kazanırsınız hemde probleminiz çözülür. Muhtemelen yazılım, oyun için kendi ayar yaptı. Amd Gaming Evolved varsa kaldırın.

Not: Benim ekranım 75 HZ olduğundan hedef kare hızı 75. Siz kafanıza göre değiştirebilirsiniz. Sınır koymak zorunda değilsiniz.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    69,6 KB · Görüntüleme: 996
hareket etmediği için aa sorunu çok belli olmasa da resimlerini paylaşıyorum.
ilk iki resimde işaretlediğim yerlerde AŞIRI kırılmalar mevcut (resim olduğu için sadece bulanık gözüküyor orası)

son resimde de yine sadece ekran görüntüsü olduğu için çok belli değil ama bastığım yerdeki gölgenin kalitesi ile iki adım ötedeki arasında normalde aşırı fark var.

Son düzenleme:
resimleri yukarıya ekledim ama çok belli olmamış

Ekran kartınız AMD ise ayarlarınızı bu şekilde yaptığınızda hem performans artışı kazanırsınız hemde probleminiz çözülür. Muhtemelen yazılım, oyun için kendi ayar yaptı. Amd Gaming Evolved varsa kaldırın.

Not: Benim ekranım 75 HZ olduğundan hedef kare hızı 75. Siz kafanıza göre değiştirebilirsiniz. Sınır koymak zorunda değilsiniz.
Usta zaten hedef kare hızı dışında tüm ayarlarımız aynı :(
ayrıca dediğim gibi format atıp bir de crimson'dan catalyst e bile geçtim değişen bir şey olmadı

arkadaşlar hala çözülmedi

Geri
Yukarı