ZyXEL modemde Brawl Stars ani ping artışı oluyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
80 tl.

Fiyatı önemli değil bana çözümü söyleyin o çözümü uygulayayım ben TurkNet'e geçsem ne olacak ki aynı altyapı değil mi sonuçta yani TurkNet'e geçince yine devam ederse ne yapacağım o zaman?

Tamam teşekkürler. Büyük ihtimal taahhüt'ün olduğu için cayma bedel faturası yüksek olacaktır. Bu durumda TTnet aboneliğinizi iptal etmeyin. Çünkü çok yüksek fatura çıkarıyorlar. Sadece paket yükseltin. Mevcut paketinize göre daha (1 TL bile olsa) pahalı olan bir üst pakete geçebilirsiniz. Yalnız ADSL geçmeyin. Size yine düşük hız dayamak isteyecektir TTnet müşteri hizmetleri, ama siz ısrarla bir üst pakete geçmek istediğinizi, ve VDSL istediğinizi söyleyin.

Tamam teşekkürler. Büyük ihtimal taahhüt'ün olduğu için cayma bedel faturası yüksek olacaktır. Bu durumda TTNET aboneliğinizi iptal etmeyin. Çünkü çok yüksek fatura çıkarıyorlar. Sadece paket yükseltin. Mevcut paketinize göre daha (1 TL bile olsa) pahalı olan bir üst pakete geçebilirsiniz. Yalnız ADSL geçmeyin. Size yine düşük hız dayamak isteyecektir TTNET müşteri hizmetleri, ama siz ısrarla bir üst pakete geçmek istediğinizi, ve VDSL istediğinizi söyleyin.

Okumadınız mesajı herhalde zaten VDSL altyapı ayrıca paket yükseltmeye gerek yok lag ile internet download hızının bir alakası yok yani Mbps olarak.

Okumadınız mesajı herhalde zaten VDSL altyapı ayrıca paket yükseltmeye gerek yok lag ile internet download hızının bir alakası yok yani Mbps olarak.
Bence altyapın VDSL değil. Bağlantı türü VDSL olan birisi ADSL göre daha iyi bir altyapıya sahiptir. Sen burada 12Mbps'den bahsediyorsun. Mümkünse modem arayüzünden DSL hat bilgilerinin ekran görüntüsünü paylaşır mısın ? Ayrıca nasıl lag ile internet download hızının bir alakası yok ? Senin download hızın çok düşük. Ben mantık yürüttüm. CS:GO gibi bir oyun, Valve serverlarında (max) 6Mbps download kullanıyor. Senin 12Mbps değere sahip internetinde başka internet kullananlar olursa bant genişliğin daralır. Bu yüzden de ping'in öyle dediğin gibi artıp düşer ve 4000 e kadar bile çıkabilir. Ping gecikme ile alakalı, ama bu konuda download/upload hızınında önemi var. Bant genişliğin sınırları zorlarsa ping'ini feci şekilde etkiler :) Bu arada CS:GO oyununu aç, ayarlara gir "Oyun" bölümünden bak; "Maksimum kabul edilebilir oyun trafiği bant genişliği" Orada neler göreceksin bakalım. Daha sonra Google'dan internet bant genişliği konusunu araştır. Sonra bildiğin şeyler üzerinden az çok konuşabilirsin mantıklı şekilde. Böyle internet download ile ping'in alakası yok demek saçmalıktır.

Sana bir basit örnek vericem. Git internetin ile upload'ını zorla, sonra download yapmayı dene bakalım 12Mbps download değerine kavuşabilcek misin ? Senin internet'in simetri bile değil. Sen kalkmış download ile lag alakasız diyorsun. Ok.

@ntrs87 NOT: Bu arada kusura bakma ve yanlış anlama ama bilgisiz bir arkadaşa benziyorsun. Sana yardımcı olan birisinin kafasını boş yere karıştırma. Bak kendin ne dedin;

1. "Ayrıca 80 Mbps'e kadar destekliyor bizim şu an HiperNet VDSL."
2. "16 Mbps ben 12'ye düşürttüm SNR margini yükseltmek amacıyla"
3. "Okumadınız mesajı herhalde zaten VDSL altyapı"

Yani burada ciddi şekilde bi tutarsızlık var. Çünkü eğer 80Mbps'e kadar destekliyorsa, ve şu an söz de VDSL bağlantı internetin varsa SNR margin değerin nasıl oluyorda 16Mbps internetinde düşük oluyor da SNR yükseltmek için 12Mpbs çekiyorsunuz ? :) Akıl var mantık var. Kendin diyorsun VDSL altyapı, 80Mbps destekliyor da diyorsun, sonra da 16Mbps'den SNR margin düşük diye 12Mpbs'e düşürdüm diyorsun. Bu nasıl bir mantık ?

Son düzenleme:
Bence altyapın VDSL değil. Bağlantı türü VDSL olan birisi ADSL göre daha iyi bir altyapıya sahiptir. Sen burada 12Mbps'den bahsediyorsun. Mümkünse modem arayüzünden DSL hat bilgilerinin ekran görüntüsünü paylaşır mısın? Ayrıca nasıl lag ile internet download hızının bir alakası yok? Senin download hızın çok düşük. Ben mantık yürüttüm. CS:GO gibi bir oyun, Valve serverlarında (max) 6Mbps download kullanıyor. Senin 12Mbps değere sahip internetinde başka internet kullananlar olursa bant genişliğin daralır. Bu yüzden de Ping'in öyle dediğin gibi artıp düşer ve 4000'e kadar bile çıkabilir. Ping gecikme ile alakalı, ama bu konuda download/upload hızınında önemi var. Bant genişliğin sınırları zorlarsa Ping'ini feci şekilde etkiler :) bu arada CS:GO oyununu aç, ayarlara gir "oyun" bölümünden bak; "maksimum kabul edilebilir oyun trafiği bant genişliği" orada neler göreceksin bakalım. Daha sonra Google'dan internet bant genişliği konusunu araştır. Sonra bildiğin şeyler üzerinden az çok konuşabilirsin mantıklı şekilde. Böyle internet download ile Ping'in alakası yok demek saçmalıktır.

Sana bir basit örnek vereceğim. Git internetin ile Upload'ını zorla, sonra download yapmayı dene bakalım 12Mbps download değerine kavuşabilecek misin? Senin ınternet'in simetri bile değil. Sen kalkmış download ile lag alakasız diyorsun. Ok.

@ntrs87 not: Bu arada kusura bakma ve yanlış anlama ama bilgisiz bir arkadaşa benziyorsun. Sana yardımcı olan birisinin kafasını boş yere karıştırma. Bak kendin ne dedin;

1. "ayrıca 80 Mbps'e kadar destekliyor bizim şu an HiperNet VDSL."
2. "16 Mbps ben 12'ye düşürttüm SNR margini yükseltmek amacıyla"
3. "okumadınız mesajı herhalde zaten VDSL altyapı"

Yani burada ciddi şekilde bir tutarsızlık var. Çünkü eğer 80Mbps'e kadar destekliyorsa, ve şu an söz de VDSL bağlantı internetin varsa SNR margin değerin nasıl oluyorda 16Mbps internetinde düşük oluyor da SNR yükseltmek için 12Mbps çekiyorsunuz? :) akıl var mantık var. Kendin diyorsun VDSL altyapı, 80Mbps destekliyor da diyorsun, sonra da 16Mbps'den SNR margin düşük diye 12Mbps'e düşürdüm diyorsun. Bu nasıl bir mantık?

Evet altyapı 80 Mbps destekliyor maksimum. 80 Mbps'e çektirsende aynı altyapı duracak yani HiperNet VDSL. Şu an VDSL 2 bu arada VDSL veya VDSL 2 çok fark etmiyor ben direk VDSL dedim size. Uploadumuz 4 zaten. Modemden Wi-Fi'yi kapatıp Ethernet açıp oyuna girince de lag oluyor Mbps ile alakası olmadığının kanıtı da bu. Ayrıca hat Fast path modunda olduğu için altyapı çok kötü olmasa da biraz kötü olduğu için 16 Mbps'de daha yavaş 12 Mbps'e düşürdüm 20 olan SNR margin 30'a çıktı bu çok ciddi bir değer ama yine de düzelmedi lag. Ben işimi bilirim sizin mantığınız bence saçma genelleme yaparak konşmuşsunuz. Benim sorunum bana özel, nasıl mantık demişsiniz bir de asıl sizinki nasıl mantık? Git biraz araştır bence altyapı ADSL olsa neyse ADSL'de lag veya ping sorunu varsa onun sebebi uploadın ve download ın yetersizliğidir muhtemelen ama benim VDSL upload 4 bu rakam yeterli yani. Kimse girmese de aynı halt oluyor.

Evet altyapı 80 Mbps destekliyor maksimum. 80 Mbps'e çektirsende aynı altyapı duracak yani HiperNet VDSL. Şu an VDSL 2 bu arada VDSL veya VDSL 2 çok fark etmiyor ben direk VDSL dedim size. Uploadumuz 4 zaten. Modemden Wi-Fi'yi kapatıp Ethernet açıp oyuna girince de lag oluyor Mbps ile alakası olmadığının kanıtı da bu. Ayrıca hat Fast path modunda olduğu için altyapı çok kötü olmasa da biraz kötü olduğu için 16 Mbps'de daha yavaş 12 Mbps'e düşürdüm 20 olan SNR margin 30'a çıktı bu çok ciddi bir değer ama yine de düzelmedi lag. Ben işimi bilirim sizin mantığınız bence saçma genelleme yaparak konşmuşsunuz. Benim sorunum bana özel, nasıl mantık demişsiniz bir de asıl sizinki nasıl mantık? Git biraz araştır bence altyapı ADSL olsa neyse ADSL'de lag veya ping sorunu varsa onun sebebi uploadın ve download ın yetersizliğidir muhtemelen ama benim VDSL upload 4 bu rakam yeterli yani. Kimse girmese de aynı halt oluyor.

Türkiye'de 12Mbps download VDSL bağlantı türü kullanan kişi ilk defa gördüm. Siz 16Mbps download vardı, SNR yükseltmek için download düşürdüm deyince hat değerleriniz kötü sandım. İnsanın bu durumda aklına ne gelir ? Biri SNR değerini yükseltmek için 16Mbps internetini 12Mbps hızına düşürüyor ? Sonra da çıkıp 80Mbps destekliyor diyorsun :) 12/4 şeklinde internetin varsa ve kimse girmeden de online oyunda lag oluşuyorsa belki Windows da virüs vardır. Temiz bir format atın en iyisi. Sorun devam ederse belki de iç tesisat ya da dışarı ankastre kutusundan modeme gelen kablo da sıkıntı vardır. Bu arada modem arayüzünden DSL hat bilgilerine ait ekran görüntüsü paylaşır mısın ?

Türkiye'de 12Mbps download VDSL bağlantı türü kullanan kişi ilk defa gördüm. Siz 16Mbps download vardı, SNR yükseltmek için download düşürdüm deyince hat değerleriniz kötü sandım. İnsanın bu durumda aklına ne gelir? Biri SNR değerini yükseltmek için 16Mbps internetini 12Mbps hızına düşürüyor? Sonra da çıkıp 80Mbps destekliyor diyorsun :) 12/4 şeklinde internetin varsa ve kimse girmeden de Online oyunda lag oluşuyorsa belki Windows da virüs vardır. Temiz bir format atın en iyisi. Sorun devam ederse belki de iç tesisat ya da dışarı ankastre kutusundan modeme gelen kablo da sıkıntı vardır. Bu arada modem arayüzünden DSL hat bilgilerine ait ekran görüntüsü paylaşır mısın?

Evet, anlayışınız için teşekkürler. Önceden virüs bulmuştu bu arada Kaspersky format atmıştım ama düzelmemişti lag sorunu; şu an Windows temiz, dediğiniz gibi kablolarda sıkıntı olabilir. Çünkü DSL kablosu 10 senedir aynen duruyor paslanmış ve ek kısmında kusurlar mevcut. Ayrıca modemle de alakası yok siz demediniz bu arada ben söylüyorum bunu ve şu da var SNR margin hem downloadta hem de upload ta 30 idi ancak bir keresinde müşteri hizmetlerini aramıştım oradan bir işlem yaptı ve SNR margin değeri upload yönünden 21'e düştü sanırım internetin sinyallerini yenilemişti tam bilmiyorum ama hatırladığıma göre söylüyorum. Atıyorum DSL istatistiklerini:
Dsl kablosunun resmi bu şekilde bakarsanız diye:

Dosya Ekleri

• IMG_20211122_225556.jpg
    IMG_20211122_225556.jpg
    106,4 KB · Görüntüleme: 25
  • Screenshot_20220113_164221_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220113_164221_com.android.chrome.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 26
Evet, anlayışınız için teşekkürler. Önceden virüs bulmuştu bu arada Kaspersky format atmıştım ama düzelmemişti lag sorunu; şu an Windows temiz, dediğiniz gibi kablolarda sıkıntı olabilir. Çünkü DSL kablosu 10 senedir aynen duruyor paslanmış ve ek kısmında kusurlar mevcut. Ayrıca modemle de alakası yok siz demediniz bu arada ben söylüyorum bunu ve şu da var SNR margin hem downloadta hem de upload ta 30 idi ancak bir keresinde müşteri hizmetlerini aramıştım oradan bir işlem yaptı ve SNR margin değeri upload yönünden 21'e düştü sanırım internetin sinyallerini yenilemişti tam bilmiyorum ama hatırladığıma göre söylüyorum. Atıyorum DSL istatistiklerini:
Dsl kablosunun resmi bu şekilde bakarsanız diye:

Teşekkürler. Yani modem arayüzünde ki hat değerlerin normal. Bu arada SNR margin değeri 8dB olsa yeter diyorlar, tabii bana göre ideal en düşük değer 10dB. Eğer ki Windows sistemde bir sorun olmadığından eminseniz geriye kablolar kalıyor. Bu kabloları kendiniz yenileyebilirsiniz. En azından iç tesisat için kablo yenileyin. Ankastre'den modeme uzanan kablo duvar içinden geçiyor. Belki bir ihtimal bu kabloda da sorun olabilir. Önce iç tesisatın kablosunu değiştirin...Umarım sorun kablodandır.

Teşekkürler. Yani modem arayüzünde ki hat değerlerin normal. Bu arada SNR margin değeri 8dB olsa yeter diyorlar, tabii bana göre ideal en düşük değer 10dB. Eğer ki Windows sistemde bir sorun olmadığından eminseniz geriye kablolar kalıyor. Bu kabloları kendiniz yenileyebilirsiniz. En azından iç tesisat için kablo yenileyin. Ankastre'den modeme uzanan kablo duvar içinden geçiyor. Belki bir ihtimal bu kabloda da sorun olabilir. Önce iç tesisatın kablosunu değiştirin...umarım sorun kablodandır.

Umarım şöyle bir şey var bir de mesela Türkiye sunucularında pingim düşük bayağı ama kablosuzda sorun oluyor yine Ethernet bağlıyorum Türkiye sunucusunda ping diye bir şey kalmıyor ama yabancı sunucularda Ethernet de fayda etmiyor bunun sebebi de mi kablolar acaba başka bir sebep veya çözüm yok mudur bildiğiniz?

Sorun başlıktaki gibi. Oyunda bazı maçlarda atışlarım hızlı giderken bazı maçlar çok yavaş çıkıyor. BlueStacks'tan oynuyorum oyunu (Ethernet bağlı bir şekilde). Ayrıca bu sorun evdeki her cihazda oluyor. Yani telefonlarda da oluyor. Altyapı VDSL 2, hat değerlerini ve hız değerlerini ekledim. İnternete tek ben bağlıyken girdiğimde de oluyor sorun. Modem ve ağ bağdaştırıcısı için çeşitli ayarlamalar yaptım ayrıca oyunu 100 FPS üstüne çektim. Bunları yapmadan önce her maç lag vardı bu ayarlamaları yapınca her maç olan delay bazı maçlar olmaya başladı sadece. Ama her maç yani kalıcı olarak akıcı olmasını istiyorum ISS ile alakalı olduğunu düşünmüyorum bu arada. Oyunun sunucusuna tracert attığımda sonuçlar gayet stabil. Modem ise ZyXEL VMG3312-B10b, farklı modem denedim bu arada TP-Link'in, onda da aynı sorun devam etti şu anki modemimin stabil olduğu düşünüyorum. Nasıl her maç mermilerin akıcı olmasını sağlayabilirim?

1645375636107.png

1645375617349.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı