Oyunlarda Motion Sickness oluyor

Sefaagook

Hectopat
Daha fazla  
Genellikle FPS oyunlari oynuyorum. Rekabetçi ( CS:GO-Valorant vb.) Oyunlarda problem yok. Fakat Black Mesa, Minecraft, Valve oyunları gibi oyunları oynarken midem bulaniyor başım ağrıyor. Sorunun çözümü nedir? Pov ayarladım fakat hala aynı.

Monitör değişmeniz bu durumu değişebilir. Şu anda ne kullanıyorsunuz?

Eskiden kuzenimin bilgisayara geçince ekrana bakamıyordum. Panelden kaynaklı görüntü bir tuhaf geliyordu. Sonradan kendi PC'me geçince sıkıntı olmuyordu.

Genellikle FPS oyunlari oynuyorum. Rekabetçi ( CS:GO-Valorant vb.) Oyunlarda problem yok. Fakat Black Mesa, Minecraft, Valve oyunları gibi oyunları oynarken midem bulaniyor başım ağrıyor. Sorunun çözümü nedir? Pov ayarladım fakat hala aynı.

Motion blur kapatın. Field of View ayarı yaparken aşırı düşük ya da aşırı yüksek olmamasına dikkat edin. Headbob ya da bu tarz ekranda sarsıntı etkisi yapan efektleri devre dışı bırakın.

Oyunlarda giriş gecikmesinin fazla yüksek olmamasına dikkat edin. Giriş gecikmesinin yükselmesi düşük FPS ya da çok yüksek GPU kullanımı ile alakalı olabilir. Ekran kartının %100'e yakın kullanıldığı oyunlarda nvidia low latency mode ultra ayarında ya da nvidia reflex varsa boost ayarına alın. Bu iki yönteme alternatif ya da ek olarak FPS limiti koyabilirsiniz.

Eğer düşük yenileme hızına sahip bir monitör kullanıyorsanız giriş gecikmesi/tepkime süresi konusunda başarılı bir 144Hz bir panele geçmeyi düşünebilirsiniz, bu konuda çok faydası oluyor.

Ben sizin gibi motion sickness yaşıyorum ve genelde giriş gecikmesinin yüksek ya da Hz değeri düşük olduğunda kaçışı olmuyor. Oyunlarda sağa sola bakmak bile başımı ağrıtıyor mesela.

Özellikle birincil şahıs bakış açısına sahip FPS oyunlarında durum böyle. Mesela Skyrim var bilgisayarımda ve oyun 60 FPS'e kilitli, ben bu oyunu FPS modunda oynayamıyorum sadece üçüncül bakış açısından oynayabiliyorum. Belki sizin içinde aynı durum geçerli olabilir.

20:20:20 Kuralını uygulayın.

20 Dakika bilgisayar kulanımı sonrası
20 Saniye boyunca
20 Feet (6.10m) uzağa bakın.

Verimli çalışmaya ve motion sickness etkilerinin giderilmesine katkısı olduğu söyleniyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı