Rehber Oyunlarda stuttering sebepleri

V-Sync'i ya oyun içinden ya da NVIDIA/AMD Denetim merkezlerinden açacaksınız hocam. Framerate limit FPS sabitleyici. 30 FPS oynayacaksanız kesinlikle Scanline sync x/2 tavsiye ederim.
Ağır oyunları rahat 80-90 FPS oynayabiliyorum, monitörüm 75 Hz V-Sync açsam daha da micro shuttering oluyor RTSS'den denedim bir kaç ayar fayda ettiğini sanmıyorum kapalıyken daha stabil gibime geldi.

Bu sorunu 2 senedir konsolumu satıp pc aldıktan sonra yasamaya basladım ve hayatımı zehir etti diyebilirim, bu cözümü kesin bulana ücret bile verebilirim o derece irrite etti beni denemediğim olay kalmadı ve pes ettim artık,işin en garip yani arada ortadan kalkıyor ve o kalktığı zamanlar yeni input laga bırakıyor sanki vardiyalı işçi gibi çalısıyorlar birdaha pc mi tövme almam konsol alır 120 fps stabil oynarım ama 800 fps veren pc bile verseler elimi sürmem birdaha umarım sorunlarınız çözülür

Dediğiniz olayları bende yaşıyorum. Uzun süreli kasmalarda (5-15 saniye arası) çözümü için kendim Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci kullanımını %85-90 arasına çekince düzelmişti. Sebebi de dahili ekran kartı devreye giriyordu.
Sonra konsol maceram oldu, çok memnundum fakat çocuk olunca ve işlerimi halletmem gereken bir bilgisayara ihtiyaç olunca Gaming laptopa yöneldim. Yönelmez olaydım!
Macera böyle başladı…
Gelelim sorunlara, oyunlar özelindeki anlık takılmalar bazen rastlantısal oluyor bazen de oyunun aynı yerinde oluyor. Detaylandıracak olursam:
Oyunun aynı yerindeki takılmalar, örneğin bir ağacın yanından geçtim takıldı, yine oradan geçiyorum yine anlık takılıyor. Çözümü bulamadım. Oyunu yeniden kurmak, format, oyun ayarları değiştirmek gibi birçok şey işe yaramadı.
Oyunlardaki rastlantısal takılmalarda ise ses kartı bile sebep olabiliyor. Çünkü özellikle açık dünya oyunlarında ani seslerde -bomba patladı, silah ateş etti gibi- anlık kasma oluyordu. Laptopa harici ses kartı USB üzerinden bağladım ve sorun çözüldü sandım. Arşimed gibi sevinçten havalara uçtum fakat bu sevinç 3-5 dakika sonra gelen anlık takılmayla son buldu. Sonrasında yine birçok yöntem denedim (Windows 10 kur, Windows 11 kur, sürücü güncelle, BIOS güncelle, sürücü indirgeme, BIOS indirgeme, MUX Switch, farklı prizde deneme, pilde deneme, harici monitörde deneme, v-scync, işlemci turboboostu kapatma…) ama çözemedim.
Ve anladım ki çözümü yok. Çözüm olarak, böyle anlık takılma yaşayan bilgisayarları incelemeye alıp; yazılım geliştiriciler (işletim sistemi yazılımcısı, oyun yazılımcısı, donanım sürücüsü yazılımcısı) bu tarz takılmalar için yama düzenleyip piyasaya sürecekler.

Ya da ütopik ama: Nasıl oyunları konsollara göre uyarlıyorlarsa, oyun geliştiriciler ve Windows ortak çalışıp Windows'ta oyunlar için herkesin bilgisayar sistemine göre yüksek-orta ve düşük ayarda çalışan(PS4, PS4 Pro gibi) sanal konsol oluşturacak ve oyunlar bu sanal konsoldan çalışacak. Böylece bu sanal konsola uyumlu olduğundan oyunlar anlık takıldı, zıpladı, hopladı olmayacak. Diye düşünüyorum.

Dediğiniz olayları bende yaşıyorum. Uzun süreli kasmalarda (5-15 saniye arası) çözümü için kendim Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci kullanımını %85-90 arasına çekince düzelmişti. Sebebi de dahili ekran kartı devreye giriyordu.
Sonra konsol maceram oldu, çok memnundum fakat çocuk olunca ve işlerimi halletmem gereken bir bilgisayara ihtiyaç olunca Gaming laptopa yöneldim. Yönelmez olaydım!
Macera böyle başladı…
Gelelim sorunlara, oyunlar özelindeki anlık takılmalar bazen rastlantısal oluyor bazen de oyunun aynı yerinde oluyor. Detaylandıracak olursam:
Oyunun aynı yerindeki takılmalar, örneğin bir ağacın yanından geçtim takıldı, yine oradan geçiyorum yine anlık takılıyor. Çözümü bulamadım. Oyunu yeniden kurmak, format, oyun ayarları değiştirmek gibi birçok şey işe yaramadı.
Oyunlardaki rastlantısal takılmalarda ise ses kartı bile sebep olabiliyor. Çünkü özellikle açık dünya oyunlarında ani seslerde -bomba patladı, silah ateş etti gibi- anlık kasma oluyordu. Laptopa harici ses kartı USB üzerinden bağladım ve sorun çözüldü sandım. Arşimed gibi sevinçten havalara uçtum fakat bu sevinç 3-5 dakika sonra gelen anlık takılmayla son buldu. Sonrasında yine birçok yöntem denedim (Windows 10 kur, Windows 11 kur, sürücü güncelle, BIOS güncelle, sürücü indirgeme, BIOS indirgeme, MUX Switch, farklı prizde deneme, pilde deneme, harici monitörde deneme, v-scync, işlemci turboboostu kapatma…) ama çözemedim.
Ve anladım ki çözümü yok. Çözüm olarak, böyle anlık takılma yaşayan bilgisayarları incelemeye alıp; yazılım geliştiriciler (işletim sistemi yazılımcısı, oyun yazılımcısı, donanım sürücüsü yazılımcısı) bu tarz takılmalar için yama düzenleyip piyasaya sürecekler.

Ya da ütopik ama: Nasıl oyunları konsollara göre uyarlıyorlarsa, oyun geliştiriciler ve Windows ortak çalışıp Windows'ta oyunlar için herkesin bilgisayar sistemine göre yüksek-orta ve düşük ayarda çalışan(PS4, PS4 Pro gibi) sanal konsol oluşturacak ve oyunlar bu sanal konsoldan çalışacak. Böylece bu sanal konsola uyumlu olduğundan oyunlar anlık takıldı, zıpladı, hopladı olmayacak. Diye düşünüyorum.
Mantıklı fps oyunları zulüme döndü benim için hala sorun devam ediyor malesef

Mantıklı FPS oyunları zulüme döndü benim için hala sorun devam ediyor maalesef.

Bu sorunları birçok kişi yaşıyor. Ve bu anlık takılma, stuttering, kekemelik, FPS düşüşü, drop ya da bu sorunun adına her ne deniyorsa herkeste farklı sebeplerden kaynaklanıyor. Kiminin HDD'den, kiminin RAM'dan, kiminin ekran kartından, kiminin sürücülerden gibi. Donanım sorunlarını donanım değiştirerek (masaüstü ise veya laptoplarda bazı değiştirilebilir donanımlar) çözülebiliyor. Ama donanım kaynaklı olmayan hataları da yazılımcılar büyük bir talep gelmezse düzeltmiyorlar ya da sorunun kendilerinden değil de diğer taraf yazılımından kaynaklandığını söylüyorlar. Sonuç olarak net çözümü yok.
Bende bunaldım iyice. Çok kafaya takmak istemiyorum ama alt tarafı 1 saat oyun oynayacağım o da burnumdan geliyor. Yani en kötü sebebini bilsem bir nebze rahatlayacağım. En azından kendime Windows'a güncelleme gelince düzelecek, ne bileyim ekran kartına güncelleme gelince düzelecek ya da oyunlar bu marka/model işlemciyle, RAM'le uyumlu değil ondan yapıyor ileride değiştiririm ya da bu tarz oyunları böyle kabul ederim gibi bir çözüm oluştururum. Ama o da yok. Sebep belli değil! Umarım yazılımsaldır ve Windows güncellemesi ile herkesin sorunları komple çözülür…
Çözüm bulursam paylaşmaya çalışacağım.

Maalesef ben de kekemelik sorunları yaşıyorum. Bu kekemelik sorununu ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek için uyguladığım adımları aşağıda sıraladım. Bazı arkadaşların işine yarayabilir. Umarım bir gün bu "Stuttering" sorunundan tamamen kurtuluruz.

1- Oyunları HDD yerine SSD'ye yükleyip oynamak. (Şiddetle öneririm!)
2- RivaTuner ile FPS'yi 60'a ya da ekran yenileme hızının yarısına sabitlemek.
3- Windows güç planını dengeliden yüksek performansa almak. (Sistem ne kadar iyi olursa olsun Nihai Performans güç planı bazı oyunlarda kekemelik sorunlarını arşa çıkarabiliyor.)
4- Arka plan uygulamalarını kapatmak.
5- Hikayeli oyunlarda Wi-Fi'ya da internet bağlantısını kesmek. (Oyun oynarken arka plandaki veri akışı ya da ufak güncellemeler kekemeliğe sebep olabiliyor.)
6- Windows animasyonlarını ve saydamlığı devre dışı bırakmak.
7- Xbox Game Bar ve yakalamaları devre dışı bırakmak.
8- Windows oyun modunu ve grafik ayarlarından "Donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını" açmak. (Bazen bu iki ayarı kapatmak da takılmaları çözebiliyor.)
9- Oynanılan oyun için tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakmak.
10- Windows servislerinden "Yazdırma Biriktiricisi" hizmetini durdurup devre dışı bırakmak. (Yazıcı kullanmadığım için arka planda gereksiz çalışıyor.)
11- Oyunun grafik ayarlarındaki MSAA veya FXAA kenar yumuşatma kalitesini düşürmek veya kapatmak.
12- Oyunun Grafik API'sini varsa DX11'e ya da Vulkan'a çekmek.
13- OneDrive, Microsoft Teams, Telefon, Kişiler ve Cortana'yı Powershell komutuyla tamamen kaldırmak.
14- Edge sistem ayarlarından açılış desteği ve arka planda çalışma seçeneğini pasif hale getirmek. (Tarayıcı kapalı olsa bile bu iki ayarı kapatmadığınız sürece arka planda RAM emcüklüyor.)
15- NVIDIA Experience olmadan sadece ham NVIDIA ekran kartı sürücüsünü yüklemek.
16- Steam ayarlarından oyun içi arayüzü devre dışı bırakmak.
17- Kekemelik olan oyunlarda MSI Afterburner gibi performans izleme araçlarını kullanmamak.
18- Windows bildirimlerini kapatmak.
19- Windows 10 Paylaşılan deneyimler/ Cihazlar arasında paylaş özelliğini devre dışı bırakmak.
20- Windows 10 Teslim iyileştirmeyi devre dışı bırakmak.
21- Oynanılan oyun için NVIDIA Denetim Masası'ndan güç yönetimi modunu optimum güçten maksimum performansa almak.
22- Bütün VC++ dağıtımlarını yüklemek.
23- sfc /scannow komutu ile onarım yapmak.
24- "temp" ve "%temp%" klasörünü her ay temizlemek.
25- Windows Update'nin yüklediği güncel chipset sürücüsünü kullanmak. (Üreticinin sitesindeki sürücüler eski olabiliyor ama bazen sürümleri karşılaştırmak gerek.)
26- Görev Yöneticisi başlangıç kısmındaki gereksiz uygulamaları devre dışı bırakmak.

27- Oyunun geliştiricisini "Performance Issues" geri bildirimleriyle darlamak.🤬

Son olarak kekemelik sorunlarının genellikle oyunun optimizasyonundan ve işletim sistemindeki sürücülerle uyumsuzluğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bazı oyunlar, bileşenler üst seviye olmasına rağmen Gaming laptoplarda tutarlı çalışmayabiliyor. Oynadığım oyundaki kekemelik sorunlarını kullanıcıların çoğu yaşıyorsa oyunu iade edip bir daha oynamamak için kara listeye alırım. Bu tür sorunlu oyunlar kullanıcıya bilgisayarında bir sorun olduğunu düşündürüp takıntılı hale getirebilir.

1% Low ve 0.1% Low FPS değerleriniz bol olsun. İyi Sosyaller!🙂

Son düzenleme:
Maalesef ben de kekemelik sorunları yaşıyorum. Bu kekemelik sorununu ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek için uyguladığım adımları aşağıda sıraladım. Bazı arkadaşların işine yarayabilir. Umarım bir gün bu "stuttering" sorunundan tamamen kurtuluruz.

1- oyunları HDD yerine SSD'ye yükleyip oynamak. (şiddetle öneririm!)
2- RivaTuner ile FPS'yi 60'a ya da ekran yenileme hızının yarısına sabitlemek.
3- Windows güç planını dengeliden yüksek performansa almak. (sistem ne kadar iyi olursa olsun nihai performans güç planı bazı oyunlarda kekemelik sorunlarını arşa çıkarabiliyor.)
4- arka plan uygulamalarını kapatmak.
5- hikayeli oyunlarda Wi-Fi'ya da internet bağlantısını kesmek. (oyun oynarken arka plandaki veri akışı ya da ufak güncellemeler kekemeliğe sebep olabiliyor.)
6- Windows animasyonlarını ve saydamlığı devre dışı bırakmak.
7- Xbox Game Bar ve yakalamaları devre dışı bırakmak.
8- Windows oyun modunu ve grafik ayarlarından "donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını" açmak. (bazen bu iki ayarı kapatmak da takılmaları çözebiliyor.)
9- oynanılan oyun için tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakmak.
10- Windows servislerinden "yazdırma biriktiricisi" hizmetini durdurup devre dışı bırakmak. (yazıcı kullanmadığım için arka planda gereksiz çalışıyor.)
11- oyunun grafik ayarlarındaki MSAA veya FXAA kenar yumuşatma kalitesini düşürmek veya kapatmak.
12- oyunun grafik API'sini varsa DX11'e ya da Vulkan'a çekmek.
13- OneDrive, Microsoft Teams, telefon, kişiler ve Cortana'yı Powershell komutuyla tamamen kaldırmak.
14- Edge sistem ayarlarından açılış desteği ve arka planda çalışma seçeneğini pasif hale getirmek. (tarayıcı kapalı olsa bile bu iki ayarı kapatmadığınız sürece arka planda RAM emcüklüyor.)
15- NVIDIA Experience olmadan sadece ham NVIDIA ekran kartı sürücüsünü yüklemek.
16- Steam ayarlarından oyun içi arayüzü devre dışı bırakmak.
17- kekemelik olan oyunlarda MSI Afterburner gibi performans izleme araçlarını kullanmamak.
18- Windows bildirimlerini kapatmak.
19- Windows 10 paylaşılan deneyimler/ cihazlar arasında paylaş özelliğini devre dışı bırakmak.
20- Windows 10 teslim iyileştirmeyi devre dışı bırakmak.
21- oynanılan oyun için NVIDIA Denetim Masası'ndan güç yönetimi modunu optimum güçten maksimum performansa almak.
22- bütün vc++ dağıtımlarını yüklemek.
23- sfc /scannow komutu ile onarım yapmak.
24- "temp" ve "%temp%" klasörünü her ay temizlemek.
25- Windows Update'nin yüklediği güncel chipset sürücüsünü kullanmak. (üreticinin sitesindeki sürücüler eski olabiliyor ama bazen sürümleri karşılaştırmak gerek.)
26- Görev Yöneticisi başlangıç kısmındaki gereksiz uygulamaları devre dışı bırakmak.

27- oyunun geliştiricisini "performance ıssues" geri bildirimleriyle darlamak.🤬

Son olarak kekemelik sorunlarının genellikle oyunun optimizasyonundan ve işletim sistemindeki sürücülerle uyumsuzluğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bazı oyunlar, bileşenler üst seviye olmasına rağmen Gaming laptoplarda tutarlı çalışmayabiliyor. Oynadığım oyundaki kekemelik sorunlarını kullanıcıların çoğu yaşıyorsa oyunu iade edip bir daha oynamamak için kara listeye alırım. bu tür sorunlu oyunlar kullanıcıya bilgisayarında bir sorun olduğunu düşündürüp takıntılı hale getirebilir.

1% Low ve 0.1% Low FPS değerleriniz bol olsun. İyi sosyaller!🙂

Önerileriniz için kendi adıma teşekkür ederim. Bu yöntemler artık klasikleşecek gibi duruyor. :).ben hemen hemen hepsini denedim, çözüm olmadı. Umarın birilerinin işine yarar. Bence de bu tür sorunların genel sebebi: Donanım-yazılım uyumsuzluğu.

Bilgisayar servisteydi. Tüm sorunları incelemişler ve donanımsal arıza tespit etmişler. Değişim/iade olarak rapor çıkacakmış. İade edeceğim. Alırsam da bundan sonrq oyun için konsol alırım, çok bilgisayar oynamak istersem GeForce NOW üyeliği alırım artık. Yine de ASUS TUF Gaming FA507RM-HN096 ile ilgili sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı