RTX 2060 sistemde oyunlarda stuttering oluyor

Xertyess

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Geçen ay yeni bir bilgisayar aldım fakat stuttering sorunu yaşıyorum. Sistemim:

AMD Ryzen 5 2600X işlemci.
ASUS RTX 2060 Dual 6 GB ekran kartı.
ASUS TUF B450-Plus Gaming anakart.
Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance kırmızı DDR4 3200MHz CL16 Dual kit RAM.
Crucial 240GB BX500 CT240BX5001-2-5-SATA-3-0 SSD.
WD blue 1TB 7200RPM HDD.
Xigmatek Astro 650W 80Plus kasa.
ViewSonic 24"VX2458-C-mhd 1ms 144Hz FreeSync/GSync Full HD Curved Gaming monitor.
İşletim sistemim: Windows 10 Pro.

Eski bilgisayarımda da stuttering sorunu yaşıyordum. Monitör dahil her şeyi değiştirdim fakat yeni bilgisayarımda da stuttering sorunu yaşıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yazık ki microstuttering sorununu daha yeni aldığım Monster Tulpar T7 v20.4 model bilgisayarımda da yaşıyorum. Oyunlar 60 FPS'den fazla FPS alsalar bile 144 FPS üzerine çıkmadıkları ve sabitlenmedikleri takdirde resmen 30 FPS gibi çalışıyor. Hatta abartmak gibi olmasın normal 30 FPS video bile oyunun verdiği 70, 80 FPS'den daha akıcı. Turbo mod, işlemci ve ekran kartı offset ayarları gibi kontrol merkezindeki bütün ayarları yaptım ama nafile bir türlü düzeltemedim. Sadece bazı oyunlarda FPS sabitleme ayarı olursa ancak öyle biraz düzeliyor ama FPS sabitlendiği zaman müthiş bir input lag sorunu çıkıyor. İşin trajikomik tarafı serviste yüz yüze gösterdiğim çalışan oyunun çalışması gerektiği gibi çalıştığını söylemesiydi ve oynadığım oyunlarda optimize sorunları olabileceğini söyledi. Arkadaşım ile GTA V oynarken kullandığı Tulpar T5 V19.2'deki o akıcılığı görünce resmen benim bilgisayarı parçalayasım geldi. Bilgisayarı alalı 2 ay geçti, şu an nasıl iade edebilirim veya değiştirebilirim diye düşünüyorum.

Donanım testleri dahil her şeyi test ettim.
Windows 11'e de güncelledim hala aynı.

Bu resim GTA V'de aldığım değerler.
Merhaba laptopu fişten çıkarıp dener misin ?

Bilgisayar sıcaklıkları laptop için normal seviyede yeni nesil işlemciler çok umursamıyorlar(laptop için konuşuyorum).

Eki Görüntüle 1189540

Bu tarz bir arayüzü var bahsettiğim uygulamanın ben bu şekilde kullanıyorum ayarları yaptıktan sonra Turn On buttonuna dokunmayı unutma. Herhangi bir uygulama silmene gerek yok bahsettiğim uygulamayı istediğin zaman açıp kapatabilirsin. Ben sadece stuttering yediğim zamanlarda aktif konuma getiriyorum.

Yine aynı hem C1E açık hem de kapalı denedim. Galiba bu sorunu çözemeyeceğim, laptopu iade etmek için uğraşacağım artık. Ayrıca 120 FPS video çekebilen bir kamera bulabilirsem sorunu kaydedip göndereceğim. Yine biz sorun bulamadık derlerse gider arkadaşımdan o bilgisayarı ödünç alıp gözleri önünüde gösteririm. Yoksa beni deli edecek...
Bu sorunu kesin çözebilen var mı?

Ne yazık ki dostum. Bazıları normal olduğunu söylüyor ama ben önceden eski GTX950M ASUS kullanırken ekran Hz'ine overclock yaptığımda bile böyle kötü görüntü almıyordum. Ama buna rağmen yeni bir sistemde böyle aksaklık yaşamam çok saçma.
Merhaba laptopu fişten çıkarıp dener misin?

Daha kötü oldu. O zaman FPS düşüyor ama ETS 2 oynarken grafik düşürüp oyuna girince yine yüksek FPS alsam da görüntü aksama yapıyor.

Sistem özellikleriniz nedir acaba?

CPU i7 11800h.
GPU NVIDIA RTX3060 laptop.
RAM 2x8GB 3200 MHz.
SSD Samsung PM9A1 512 GB M.2 SSD.
1080p 144Hz ekran.
Bendeki sorunu bir nevi çözdüm arkadaşlar. Mesela ekranınız 144Hz ve G-Sync gibi bir teknolojiye şu anlık sahip değilsiniz. O zaman FPS'nizi 144'ün katlarına sabitlemeniz gerekiyor. Örnek veriyorum: Bir oyunu oynarken 100 FPS alıyorsunuz ve oyunun akıcılığı kötü, bu durumda FPS değerinizi rtss veya oyun içinden 72'ye sabitlerseniz yağ gibi bir görüntü elde ediyorsunuz. Hatta saçma gelir sabit 48 FPS, 60 FPS'den bile bazen çok akıcı gelebiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı