Oyunlarda sürekli 940MX ekran kartı çökmesi

140122

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle adım Emre. Sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum daha düne kadar hiçbir problem olmadan oynadığım oyunlar birdenbire örnek olarak GTA 5 çökmeye başladı şu hatayı vererek;

1652738296262.png

Belki oyunda bir problem vardır diye başka bir oyuna geçtim. Fallout New Vegas'a ve o da çöktü. Belki TR yamasında bir şey vardır dedim ve Valorant'a geçtim ve işe bak o da çöktü.

1652738385143.png

Ne yapacağımı şaşırdım. Hiçbir oyunu açamıyorum, her şey çöküyor. Driverlar güncel, her şeyi araştırıp yaptım. Format attım fakat düzelmiyor. Ne yapabilirim?
Sistemim;

1652738523581.png

1652738567793.png

1652738582867.png

Dosya Ekleri

• 1652738178974.png
    1652738178974.png
    39,3 KB · Görüntüleme: 17
  • 1652738283873.png
    1652738283873.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten format atılmış. Redist paketleri de kurulu ve sürücü de güncelse GPU problemi de olabilir. Bunlar tamam mı hocam?

Aynı sorunu benzer bir laptopla daha yaşadım. O laptopta Windows 8.1 kuruluydu. Windows 10'a geçtiğimde sorun düzeldi. Bu sorun %50 ihtimalle donanımsal %50 ihtimalle yazılımsal bence. Windows 11'e geçip deneyebilirsiniz. Zahmetli olacak ama denemekten zarar gelmez.

Aynı sorunu benzer bir laptopla daha yaşadım. O laptopta Windows 8.1 kuruluydu. Windows 10'a geçtiğimde sorun düzeldi. Bu sorun %50 ihtimalle donanımsal %50 ihtimalle yazılımsal bence. Windows 11'e geçip deneyebilirsiniz. Zahmetli olacak ama denemekten zarar gelmez.
Bir şans vereyim, umarım olur.
Zaten format atılmış. Redist paketleri de kurulu ve sürücü de güncelse GPU problemi de olabilir. Bunlar tamam mı hocam?
Evet, dediğim gibi gerekli driverların her birini sıfırlamadan sonra tekrar kurdum fakat değişen bir şey yok maalesef.

Son düzenleme:
GPU sorunu gibi duruyor hocam.

Adımları izleyip deneyin.
Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik Ayalarları deyin. Buradan istediğiniz oyunu veya programı seçip yüksek performans GPU olarak ayarlayın.

Windows 11'e geçmiş bulunmaktayım fakat ne yazık ki sorun devam ediyor.
Adımları izleyip deneyin.
Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik Ayalarları deyin. Buradan istediğiniz oyunu veya programı seçip yüksek performans GPU olarak ayarlayın.
Hem dediğiniz ayar hem de NVIDIA denetim masasından yüksek performans yani NVIDIA ekran kartını kullanması için öncelik veriyorum ve değişen bir şey yok.

Hocam, her şey yolunda gözüküyor. Temiz kuruluma rağmen ve Redist paketleri ve DX kurulu vaziyette çöküyorsa GPU sorunu gibi duruyor.

Hocam sizin yerinizde olsam Windows 7 ve 8.1'i de denerdim. Ama sorun çok yüksek ihtimalle ekran kartınızda gibi duruyor. Laptop GPU'ları uzun süre oyun oynanıp sıcaklığa maruz kaldığında bu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Intel HD Graphics 620 ile oyunlara girdiğinizde sorun yaşamayacaksınız ama FPS'niz bir hayli düşük olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı