Çözüldü Oyunlarda tearing, görüntü bozulması ve kayması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Leni

Centipat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
İşçi
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle bu platformu bize sunan Technopat ekibine teşekkür ederim.
Sorunumla alakalı hemen hemen bütün konuları gözden geçirdim ancak çözüm bulamadığım için yeni konu açmak zorunda kaldım, birçok tecrübeli arkadaşın da bilgisini paylaşacağını ümit ediyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Zamanında donanım ve yazılımsal olarak uzun vakitler geçirmiş olsam da 8 yıl uzak kalmam epey bir geriletmiş olmalı ki 1 haftadır sorunumu çözemedim ve gerçekten kafayı yemek üzereyim :)

Sistem özelliklerim;
Anakart: B450M S2H 3466 MHz OC
İşlemci: Ryzen 1600 AF (12nm)
RAM: Corsair DDR4 8 GB 3000 MHz
PSU: FSP-600 60-AHBC 600W 80+
HDD: Seagate 1 TB 7200RPM ( ikinci el )
Ekran kartı: MSI RX 470 Armor 4 GB ( ikinci el garantisi haziran ayında bitiyormuş )
Monitör: Acer SA230ABI 75Hz 4ms

Ekran görüntüsünü de ekleyeceğim Call of Duty wwıı, Far Cry Primal tarzı oyunlarda ciddi anlamda ekran kayması, yırtılması ve görüntü bozulması yaşıyorum. Oyun oynanmayacak seviyede. Ancak;
GTA V, blur, pub g Mobile, Call of Duty 4 tarzı oyunlarda da ekran yırtılması oluyor ama az bir seviyede oyun oynanmasına engel teşvik etmeyecek seviyede.

Son olarak konuyu açarken YouTube üzerinden 1080P açıp deneyeyim dedim, siyah ve beyaz yazı ya da resimlerde bazı kısımlarda ufak ufak beyazlık titreme tarzında belirgin olduğunu da fark ettim çok ufak yalnız.

Şu anda yükleyip de test edebildiğim oyunlar ancak bunlar oldu.

Ekran kartına fullmark ile 10 dakikalık ve 30 dakikalık test yaptığımda ekran da herhangi bir görüntü bozulması olmuyor, GPU sıcaklığı 69-70'e sabitleniyor ve yükselmiyor.

MSI kombustor ile stres testine soktuğumda ise sıcaklık değerleri ve diğer değerler güzel ancak görüntü aşırı derecede bozuk.

Oyunlarda screen resim olarak çok yakalayamasam da görüntüleri paylaştım sürekli her saniye çıkıyor bu görüntü bozuklukları en net MSI kombustor da belli oluyor o oyunda ki gibi.

Konu ile alakalı yaptıklarıma gelecek olursak;

1 - HDMI kablosunu iki kez değiştirdim (ne kadar iyiler bir fikrim yok, ekran kartı HDMI 2.0 destekliyor ancak taktıklarım 1.6 olduğuna eminim, yeni aldığım kablo corona dolasıyla henüz elime ulaşmadı.)

2- Sistemi formatladım komple sürücüyü silip tekrardan kurdum.

3- Windows'un kendi yüklediği Driver'la test ettim olmadı DDU ile Driver'i silip sitesinden son sürümü yükledim.

4- Monitörün güç kablosunu ayrı bir prize bağladım.

5- V-Sync ile alakalı olan dikey senkronizasyon vs. açtım kapattım.

6- HDD sürekli %100 çalışıyor görünüyordu, bununla alakalı Windows Search ve arka plan uygulamalarını kapattım o sorun da düzeldi olarak gözüküyor ama ne kadar alakalı bu sorunla onu da bilmiyorum.

Kısacası yeni topladığım sistemde bu tarz problemler yaşıyor olmam gerçekten aşırı derecede canımı sıktı ve şu mübarek günde yardım eden biri çıkarsa çok memnun olup duacısı olacağım.

Okuyan herkese çok teşekkür ediyorum, bundan sonra sık sık forumda karşılaşmak dileğiyle, kendinize iyi bakın.
görüntü 1.jpg
görüntü 2.jpg
görüntü 3.jpg
görüntü 4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran yırtılması sorunu FPS değerine, monitörünüzün yenileme hızının yetmediği durumlarda oluşur. Önerilecek çözümlerin hepsini uygulamışsınız fakat sorunuzdan tam emin değilim. Görüntü bozulmasından kasıt, uzak objelerin -direk, tel, ağaç vs- titremesi midir? Yani bir nevi kenar yumuşatmanın çalışmaması duru mu? Yüklediğiniz oyun içi fotoğraflarda herhangi bir sorun göremedim.

Hayır uzak yakın hiç fark etmiyor, hepsi bozuluyor yeni şekiller ortaya çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Burdann bakabilirsin falCry primary performans testindeki görüntüye.
Arkadaşlar başka bir ekran kartı denedim ve sorun olmadı , kendi ekran kartımı başka bir pc de denediğimde sorunun devam etmesi üzerine ekran kartımın problemli olduğu sonucuna ulaşmış bulunmaktayım .

Umarım ikinci el olarak aldığım ekran kartımı aldığım yerde değiştirebilirim henüz 1 hafta oldu.

İlginiz için teşekkür ederim , iyi bayramlar dilerim .
Ekran yırtılması sorunu fps değerine, monitörünüzün yenileme hızının yetmediği durumlarda oluşur. Önerilecek çözümlerin hepsini uygulamışsınız fakat sorunuzdan tam emin değilim. Görüntü bozulmasından kasıt, uzak objelerin -direk,tel,ağaç vs- titremesi midir? Yani bir nevi kenar yumuşatmanın çalışmaması durumu? Yüklediğiniz oyun içi fotoğraflarda herhangi bir sorun göremedim.

Ekran yırtılması sorunu FPS değerine, monitörünüzün yenileme hızının yetmediği durumlarda oluşur. Önerilecek çözümlerin hepsini uygulamışsınız fakat sorunuzdan tam emin değilim. Görüntü bozulmasından kasıt, uzak objelerin -direk, tel, ağaç vs- titremesi midir? Yani bir nevi kenar yumuşatmanın çalışmaması duru mu? Yüklediğiniz oyun içi fotoğraflarda herhangi bir sorun göremedim.

Hayır uzak yakın hiç fark etmiyor, hepsi bozuluyor yeni şekiller ortaya çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Burdann bakabilirsin falCry primary performans testindeki görüntüye.
Arkadaşlar başka bir ekran kartı denedim ve sorun olmadı , kendi ekran kartımı başka bir pc de denediğimde sorunun devam etmesi üzerine ekran kartımın problemli olduğu sonucuna ulaşmış bulunmaktayım .

Umarım ikinci el olarak aldığım ekran kartımı aldığım yerde değiştirebilirim henüz 1 hafta oldu.

İlginiz için teşekkür ederim , iyi bayramlar dilerim .

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı