Çözüldü Oyunlarda uzak mesafedeki nesnelerde titreme ve çizgiler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

KazeSshini

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Uzun zamandır ekran kartımın fazla ısınmasından şikayetçiydim. Kartıma yeni fan getirttirdim yine düzelmedi. CM termal macununu kullandım, yine fayda etmedi. Bu değerler şöyle ki, ilk gördüğüm 100 dereceden sonra uğraşmaya başladım. Neyse daha sonra macunu yenileyip yeni fanı takınca 75-80 derece oldu iyi dedim. Birkaç gün sonra tekrar yükselmeye 90 dereceye çıkmaya başladı. Ön tarafta 2 adet fan vardı 12 CM. Onların yönlerini değiştirdim içeri alacak şekilde, sonra yan kapağa bir fan taktım 12 CM. Onu da aynı şekilde içeri hava verecek şeklinde, kabloları düzenledim hava akışını bozmasın diye. Sonra MSI Afterburner ile boşta değeri 35-40'da görünce iyi dedim. İnşallah ısınma olmaz daha sonra oyuna girdim ekran kartı tam yüke geçti, baktım 90-92-94 diye gidiyor. Hemen kapattım yan kapaktaki fanın yönünü değiştirdim. Geri çalıştırdım oyuna girdim 80 oldu, baktım olmuyor MSI ile fan ayarlarını manuele aldım. 50 derecede 55 hızında 60 derecede 75 hızında, 70 derece de 90 hızında ve 80 de 100 hızına ayarladım. Oyuna girdim karta yük bindi 75-76 derece de kaldı.

Aradığım buydu aslında ama dikkatimi arka taraftaki çizgi çizgi görüntü çekti ve oyundan soğuttu beni. Adrenalin'deki bütün ayarları denedim V-Sync açtım ama olmadı hala aynı kaldı. Sonra orijinal BIOS ayarını kaydedip farklı bir BIOS denedim Techpowerup sitesinden, yine olmadı. Sonra acaba çok fan taktım PSU'nun gücü mü yetmiyor dedim önden 2 fanı iptal ettim. HDD birini iptal ettim, yine aynı oldu. Fortnite'ı uzun zamandır oynuyorum ama ilk defa oldu bu olay. Sanırım bu olaya da jaggies diyorlarmış. Düşüncelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. (Ekran resmini akşam ekleyeceğim)
  • Gigabyte H61M-DS2 ver. 2.2
  • i5 3470
  • 8 GB(2X4GB) 1600MHz DDR3
  • HD7870 GHz Dual-X
  • 360 GB SSD
  • 500 GB HDD
  • FSP 500W PSU
  • 4 adet 12 CM Cooler Master fan
  • Cooler Master Elite 335 kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Adrenalin 2019 Edition 19.9.2 yüklü. Şu an işteyim lakin akşam paylaşabilirim. Ekran kartı AA ayarları yokmuş gibi çalışıyor anlam veremedim. Fortnite'da kenar yumuşatmayı yüksek olunca görüntü daha iyi ama yine kırılmalar oluyor.

Arkadaşlar birçok uğraş sonrası sorunu çözdüm. Yalnız sorunu neyin çözdüğünü netleştiremediğim için sorunu yaşayan başka bir arkadaş olur ise belki yardımım dokunur neyse yaptıklarımı anlatıyım.

• Önce DDU kullanarak ekran kartı sürücüsünü sildim.
  • Daha sonra bilgisayar yeniden başlar başlamaz Windows 10 güncellemesini duraklattım ki ekran kartının sürücüsünü kendi kurmasın. Neyse sonra ekran kartının bir ara BIOS yedeğini almıştım onu tekrar attım.
  • Sorun yaşamadığımdan emin olduğum 1 2 versiyon önce olan Radeon 19.7.4 kurdum.
  • Daha sonra aklıma ekran kartı tam güç alamıyor mu acaba diye düşünerek Sapphire TriXX kurdum.
  • Buradan kullandığı voltaj değerlerini kontrol ediyordum sonra TRİXX bosst diye bir sekme gördüm alakası var mı bilmiyorum çünkü çok fazla şey denedim. Neyse orada da alt taraf da resmini ekliyorum Full HD'yi seçip uyguladım. Sonra oyuna girdiğimde düzelmiş gözüküyordu.

İnşallah size de yardımı dokunur bu anlattıklarımın çünkü gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

sapphire trixx.png
Dostum son durum nedir? Bu konunun çözümü yok diye biliyorum ama merak ettim ne yaptın.

Çözüm yok. Yani ben uğraşmayı bıraktım. Oyun zevkim de kalmadı artık...

Tek çözüm çözünürlüğü arttırmak. nVidia kanadında DSR iş görüyor AMD'de böyle bir özellik var mı bilmiyorum. Monitörü küçültmekte bir seçenek. Bu arada keskinliği yumuşatma için olan ayarlar MSAA vb. açık mı, onlarda ilk dediğim işlemi yapıyor.

Masaüstü sağ tık ekran kartı ayarları tam performans tıkladın mı?
Ayrıca GTA da bendede aynı kırılmalar mevcut. Bendede Asus Rog STRIX 1060 ti var. Belki GTA dan kaynaklı bir durumdur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı