Oyunlarda uzak nesnelerin tırtıklı ve titrek gözükmesi

Anıl Yiğit

Hectopat
Arkadaşlar bu sorunu PC topladığımdan beri araştırdım kasamı kurmadan önce laptop ile oynuyordum zaten çözünürlük 720p grafikler Very Low idi çoğu oyunumda. Laptopta uzak yerlerin köşelerini bırak kendisinin ne olduğunu anlayamıyordum şimdi ise kasamı kurdum ve 1 ay oldu GTA 5 olsun ETS 2 olsun bu tarz oyunlarda uzak objelerin kenarları hareket ediyormuş gibi bir görünümü var. Uzak yerlerin yanına gidilince ise düzeliyor. Bu sorunun ismi jaggies sanırım ve bu sorunu kafaya takan çok yokmuş 10 oyuncudan 1 kişi için takıntılı oluyormuş genelde. Ben de zar zor bir kasa topladım bu zamanda ve oynadığım oyunların bana güzel gözükmesini istiyorum o zaman laptopta kalırdım yani onda da uzak yerler böyle gözüküyordu ben ise bilgisayardan kaynaklanıyor sanıyordum toplayınca öğrenmiş olduk ayrıca çoğu oyunu Ultra'da Max da oynuyorum fakat gene uzak yerlerin köşeleri kenarları titriyor hareket ediyor ekran kartı ile alakalı olabilir diye düşündüm çünkü benim kartım GT 1030 fakat YouTube'a GTX 1080 RTX 2080 yazıp Ultra ayarlarda bende olan oyunların gameplaylerini izledim ki bu jaggies denen sorun o kartlarda da var. Gerçekten RTX 2080 de bile uzak yerlerin köşeleri kayıyor hareket ediyor ama çözünürlük yükseltilince örnek 4K gibi olunca bu jaggies sorunu tamamen gitmiyor fakat azalıyor eee herkesin monitörü ekran kartı desteklemez 4K'yı benim de desteklemiyor zaten. Bu sorunun galiba çözümü yok böyle kabullenmemiz gerekiyor bende bu forumda benim gibi bu duruma takmış arkadaşlar için yazdım. Çözümü bilen varsa buyursun. Yani RTX 2080 GTX 1080 gibi FPS makinelerinde bile bu sorun oluyorsa hiç pahalı sistem almaya gerek yok gerçekten çünkü yine kötü gözükücek ekranda. Alırım bir 1650 1050 bakarım keyfime.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu texture shimmering, jagging, anti aliasing sorunları lanet gibi bir şey. Bir ara ben de çok kafaya taktım. Yabancı forumlarda ciddi ciddi elektrik tesisatını değiştiren adamları bile bulabilirsin.
Burada bile konu açtığımızda çoğu insan sorunu ya göremiyor ya da bunda ne var diyip geçiyor. Maalesef çok az kişi kafaya takıyor bu durumu. Sendeki sorun ne derece kötü bilmiyorum ama çözümü yok gibi bir şey.

10 Yıldan fazla bir süredir oyun oynuyorum, patates PC ile de oynadım, çok iyi PC ile de ama böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Az önce oynadığım oyunlardan bir kaçında bahsettiğin olayı görmeye çalıştım ama göremedim. Belki oyundan oyuna fark ediyor da olabilir ama bence sen aşırı takıntı yapmışsın. Oyunun tadını çıkarmak yerine uzak mesafedeki objelerin kenarlarını takip etmeye devam ettiğin sürece bu takıntıdan kurtulman mümkün değil.

10 Yıldan fazla bir süredir oyun oynuyorum, patates PC ile de oynadım, çok iyi PC ile de ama böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Az önce oynadığım oyunlardan bir kaçında bahsettiğin olayı görmeye çalıştım ama göremedim. Belki oyundan oyuna fark ediyor da olabilir ama bence sen aşırı takıntı yapmışsın. Oyunun tadını çıkarmak yerine uzak mesafedeki objelerin kenarlarını takip etmeye devam ettiğin sürece bu takıntıdan kurtulman mümkün değil.
ETS2 de test edersen baya bir göreceksin bu durumu yine göremezsen belki senin gözün ile ilgili olabilir görüyorsundur ama takmıyorsundur. Evet bende biraz takıntı oldu arkadaşlarımla oynarken diyorum sizde de böyle mi şöyle mi onlarda sıkıldı artık aynı şeyleri dememden ama elimde değil insan taktımı bırakamıyor.
Bu texture shimmering, jagging, anti aliasing sorunları lanet gibi bir şey. Bir ara ben de çok kafaya taktım. Yabancı forumlarda ciddi ciddi elektrik tesisatını değiştiren adamları bile bulabilirsin.
Burada bile konu açtığımızda çoğu insan sorunu ya göremiyor ya da bunda ne var diyip geçiyor. Maalesef çok az kişi kafaya takıyor bu durumu. Sendeki sorun ne derece kötü bilmiyorum ama çözümü yok gibi bir şey.
Bende yabancı forumlarda araştırdım zaten Türk forumlarında bu konuyu pek açan konuşan yoktu. Bazı adamlar o kadar kafaya takmış ki extrem yani evini değiştiren var adamın parası var bulmaya çalışıyor çözüm.
Yok çaresi, AA'yı sona dayamak bile yetmiyor. Alışmak gerek.
Aynen öyle oyunlarda FXAA olsun MSAA olsun filtreleme kenar yumuşatma hepsini ultraya çeksem bile gözüküyor galiba oyunla ile ilgili oyun yapımcıları tam düzgün kenar yumuşatma yapmıyorlar özellikle GTA 5 ve ETS 2 için bunu diyebilirim gerçekten çok belli oluyor uzak yerler halaya çıkmış gibi kıpırdıyor. Mesela unturned diye bir oyun var onda MSAA yı açarsan gerçekten uzak yerlerin kenarları düzgün oluyor ve oyun çok daha düzgün gözüküyor film izlermiş gibi ve çok zevkli bir hale geliyor. Aynı zamanda R6S nin de kenar yumuşatması güzel onda da film izler gibi uzak yerler titremiyor galiba tamamen oyunlar ile ilgili olabilir çünkü bu durum ETS ye gelince rezalet oluyor oyunda her ayarı fulledim artık 30fps de oynar hala geldim bana mısın demiyor uzak bir direğe bakınca nasıl kıpırdıyor ve beni sinir ediyor anlatamam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu çözüm olur umarım.
Teşekkür ederim ama bazı oyunlarda bu AA ları fullemekte işe yaramıyor mesela World of tanks da her ayarım yüksek AA full uzak yerlerde gene bu durum var ETS 2 özellikle çok sinir bozucu derecede var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı