Oyunlarda yeni alan yüklerken oyun donuyor

İşletim sistemi
Windows 10

serhansaman

Hectopat
RAM
Adata 8gb 3200mhz
Ekran kartı
Gtx 1660 Oc 6Gb
Anakart
Asus b450m Dragon
İşlemci
Amd Ryzen 5 3600x
Merhabalar sorun tam olarak başlıkta da belirttiğim üzere. Oyunlarda son zamanlarda yeni bir alan yükleneceği zaman oyunun FPS değerleri ya 1-10 gibi oynanmayacak değerlere düşüyor ve bir süre oyun alan yüklenene kadar bekletiyor ya da oyun komple donuyor. Daha rahat anlaşılması açısından bir örnek vereyim mesela GTA V'de araçla giderken hızlanınca bir süre sonra önümüzde ki alanın yüklenmesi gerektiğinde FPS önce ki cümlede bahsettiğim değerlere düşüp birkaç saniye bekletiyor ve sonra oyun kendisine geliyor. Aynı şekilde Red Dead Redemption 2'de oyunu açtığımda loading screen sonrası oyun başladığında ilk 5-10 saniye alan yüklenene kadar FPS yerlerde oluyor sonra oyun farklı bir alana geçene kadar kendisine geliyor. Grafik ayarlarını değiştirmeyi bir çözüm olarak görmüyorum çünkü normale dönünce FPS ayarları eskisi gibi oynanabilir sayılara geliyor ve bu durum benim normalde yüksek grafik ayarlarında oynadığım oyunlarda gerçekleşiyor. Bilgisayarımın özelliklerimi CPU-Z programından aldığım ekran görüntüleri aracılığıyla paylaşıyorum şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Eki Görüntüle

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar sorun tam olarak başlıkta da belirttiğim üzere. Oyunlarda son zamanlarda yeni bir alan yükleneceği zaman oyunun FPS değerleri ya 1-10 gibi oynanmayacak değerlere düşüyor ve bir süre oyun alan yüklenene kadar bekletiyor ya da oyun komple donuyor. Daha rahat anlaşılması açısından bir örnek vereyim mesela GTA V'de araçla giderken hızlanınca bir süre sonra önümüzde ki alanın yüklenmesi gerektiğinde FPS önce ki cümlede bahsettiğim değerlere düşüp birkaç saniye bekletiyor ve sonra oyun kendisine geliyor. Aynı şekilde Red Dead Redemption 2'de oyunu açtığımda loading screen sonrası oyun başladığında ilk 5-10 saniye alan yüklenene kadar FPS yerlerde oluyor sonra oyun farklı bir alana geçene kadar kendisine geliyor. Grafik ayarlarını değiştirmeyi bir çözüm olarak görmüyorum çünkü normale dönünce FPS ayarları eskisi gibi oynanabilir sayılara geliyor ve bu durum benim normalde yüksek grafik ayarlarında oynadığım oyunlarda gerçekleşiyor. Bilgisayarımın özelliklerimi CPU-Z programından aldığım ekran görüntüleri aracılığıyla paylaşıyorum şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1277285
Ekran kartı ve işlemci son sürüm driver yüklemeyi deneyin.

Eki Görüntüle 1277285

Harita yüklenmiyor sanırım. HDD kullanıyorsanız SSD'ye geçin.

Hdd bulunmamakta. İki sürücü de ssd. Biri sata 3 ssd diğeri m.2 ssd. Sistemin özelliklerini detaylı bir şekilde resimde paylaştım.

Dosya Ekleri

• durum.jpg
    durum.jpg
    159,6 KB · Görüntüleme: 23
Oyunların ayarlarından VSync aktif edip deneyebilirsin.
VSync genel olarak açık kullanıyorum. Kapatarak da denedim. Grafikleri düşürüp çıkarma gibi çözümler de denedim fakat çözüme bir etkisi olmadı. Zaten bu sorun normalde yüksek grafiklerde oynayabildiğim oyunlarda da başıma geldiği için sorunun grafik ayarlarından başka bir kaynağı olduğunu düşünüyorum. Aklınıza gelen farklı bir çözüm öneriniz varsa fikirlere açığım ilginiz için teşekkür ederim.
8GB GTA 5 için yetebiliyor bazen, acaba oyunlar HDD'de mi kurulu?
Bilgisayarda hdd bulunmamakta oyunlar iki ssd sürücüsünden birinde kurulular.
Harita yüklenmiyor sanırım. HDD kullanıyorsanız SSD'ye geçin.
Bilgisayarda hdd bulunmamakta oyunlar iki ssd sürücüsünden birinde kurulular

Son düzenleme:
VSync genel olarak açık kullanıyorum. Kapatarak da denedim. Grafikleri düşürüp çıkarma gibi çözümler de denedim fakat çözüme bir etkisi olmadı. Zaten bu sorun normalde yüksek grafiklerde oynayabildiğim oyunlarda da başıma geldiği için sorunun grafik ayarlarından başka bir kaynağı olduğunu düşünüyorum. Aklınıza gelen farklı bir çözüm öneriniz varsa fikirlere açığım ilginiz için teşekkür ederim.

Bilgisayarda hdd bulunmamakta oyunlar iki ssd sürücüsünden birinde kurulular.

Bilgisayarda hdd bulunmamakta oyunlar iki ssd sürücüsünden birinde kurulular
Merhaba, buraya bir bakın: GTAV PC General Troubleshooting – Installation Issues, Crashes, Freezes, Poor Performance - Rockstar Games Customer Support

Bu sorun sadece gta v üzerinde gerçekleşen bir sorun değil tüm oyunlarda başıma geliyor Gta V i sadece yaşadığım sorunu daha kolay anlatmak amacıyla örnek verdim mesela God of War oynuyorum onda da yeni bir alana geçeceğimde ara sahneler sırasında özellikle fps dropları alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı