Oyunlarda yüksek CPU, düşük GPU kullanımı

wroothle

Centipat
Sistemi 2020 şubat ayında aldım. Bu zamana kadar hiçbir sorun fark etmedim ama son günlerde GTA V, Valorant gibi oyunlarda işlemci kullanımı ekran kartını geçiyor. Özellikle bugün Valorant'ta CPU kullanımı %100'de kaldı. Bilgisayara yanlış bir şey indirmiş olma ihtimaline karşı format attım. Formattan sonra CPU kullanımı %100'den düştü ama hala ekran kartı %90 seviyelerine çıkmadı. Ekran kartı kullanımı ana menüde yüksekken oyuna girince düşüyor. Oyun ayarlarım: Her şey en yüksekte 1080P çözünürlükte.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    46 KB · Görüntüleme: 135
  • 3.png
    3.png
    51,2 KB · Görüntüleme: 124
  • 4.png
    4.png
    40,7 KB · Görüntüleme: 136
Sistemi 2020 şubat ayında aldım. Bu zamana kadar hiçbir sorun fark etmedim ama son günlerde GTA V, Valorant gibi oyunlarda işlemci kullanımı ekran kartını geçiyor. Özellikle bugün Valorant'ta CPU kullanımı %100'de kaldı. Bilgisayara yanlış bir şey indirmiş olma ihtimaline karşı format attım. Formattan sonra CPU kullanımı %100'den düştü ama hala ekran kartı %90 seviyelerine çıkmadı. Ekran kartı kullanımı ana menüde yüksekken oyuna girince düşüyor. Oyun ayarlarım: Her şey en yüksekte 1080P çözünürlükte.
Valorant' ta pek bir bilgim yok ama Grand Theft Auto V' de, açtığınız özelliklere göre CPU kullanımının GPU kullanımını geçmesi normal. Mesela gelişmiş ayarlardan ''Uzaklık Ölçekleme'' yi yükseltirseniz yük işlemci yönüne doğru kayar. Fakat normal ayarlardaki ''Çim Kalitesi'', ''Kenar Yumuşatma'', ''Doku Kalitesi'' gibi ayarlarda yükseltme yaparsanız bu GPU aleyhine gerçekleşir.

Tost makinesiyle mi çektin görüntüleri. :D.

Niye böyle çıkmış bilmiyorum.
Valorant'ta pek bir bilgim yok ama Grand Theft Auto V'de, açtığınız özelliklere göre CPU kullanımının GPU kullanımını geçmesi normal. Mesela gelişmiş ayarlardan "uzaklık ölçekleme" yi yükseltirseniz yük işlemci yönüne doğru kayar. Fakat normal ayarlardaki "çim kalitesi", "kenar yumuşatma", "doku kalitesi" gibi ayarlarda yükseltme yaparsanız bu GPU aleyhine gerçekleşir.
Cevabınız için teşekkürler. Format attıktan sonra biraz düzeldi.

Geri
Yukarı