Oyunlardaki ani donmaların ve FPS düşüşlerinin sebebi nedir?

Dante

Kilopat

Sistemim bu gönderdiğim sistemle neredeyse aynı. 2 fark var. RX 5700 Ekran kartım ve aynı RAM'in 3600 MHz CL19 versiyonu var. The Division 2, Kingdom Come Deliverance, Watch Dogs 2 gibi oyunlarda tuhaf ani FPS düşüşleri yaşıyordum. Derken Kingdom Come Deliverance'da daha önceleri 1 sefer yaşadığım ve şimdi de Final Fantasy 15'de 4-5 defadır yaşadığım bir donma sorunu çıktı başıma. Aniden donuyor ve tekrar oyun kendine geliyor. Bakıyorum FPS değeri 10'a kadar düşüp tekrar eski haline geliyor. Bu iki sorunun sebebi nedir? RDR 2'de yaşamadığım sorunları yaşıyorum bu saydığım oyunlarda. Final Fantasy 15'de hem CPU hem GPU sıcaklığı hiç 55 derecenin üstüne çıkmıyor. Her şey güncel. Zaten 5 fan var, kasada ve sirkülasyonu iyi. Bu ani FPS düşüşü ve özellikle donma olayından çok sıkıldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Forumda bir arkadaş o SSD sorun yaşadığını belirtmiş. SSD kronik sorun olabilir. Adını ilk defa duyuyorum. Büyük ihtimalle SSD kaynaklı sorun yaşıyorsun.

Son düzenleme:
Bende de var aynı sorun. RX 5600 XT kullanıyorum. Her oyunda değil ama bazılarında oluyor. CoD MW2 Remastered'da V-Sync açık sabit 75 FPS'te oynarken ara sıra sebepsiz, alakasız bir sahnede bir anda 48-68 FPS'lere düşüyor. Oyundan kaynaklı da olabilir. GTA V ultrada oynuyorum onda bu takılma ve düşüşler yaşanmıyor sabit ve akıcı gidiyor FPS değerleri.

Forumda bir arkadaş o SSD sorun yaşadığınız belirtmiş. SSD kronik sorun olabilir. Adını ilk defa duyuyorum.

Tahminim o yönde ama net bir bilgi ve çözüm varsa çözüm arıyorum açıkçası.

Bende de var aynı sorun. RX 5600 XT kullanıyorum. Her oyunda değil ama bazılarında oluyor. CoD MW2 Remastered'da V-Sync açık sabit 75 FPS'te oynarken ara sıra sebepsiz, alakasız bir sahnede bir anda 48-68 FPS'lere düşüyor. Oyundan kaynaklı da olabilir. GTA V ultrada oynuyorum onda bu takılma ve düşüşler yaşanmıyor sabit ve akıcı gidiyor FPS değerleri.

Mesela RDR 2'de böyle şeyler çok az oluyor. Şehir içine girince 53 e falan düşüp tekrar 60 a çıkıyor. Ama diğer saydığım oyunlarda saçma sapan düşüşleri görüyorum keyfim kaçıyor. Artık donma noktasına geldi iyice keyfim kaçtı.

DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi - Technopat Sosyal
Ekran kartı sürücünüzü bu rehbere göre kaldırdıktan sonra "20.2.2" sürümünü kurar mısınız? Sorunların büyük ölçüde çözüleceğini düşünüyorum, zaten kurduktan sonra oyunlarda takılma yaşamanıza göre değerlendirme yaparız.
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-2-2

Umarım dediğiniz gibi olur. Şimdi deniyorum sonuçları yazacağım.

Tahminim o yönde ama net bir bilgi ve çözüm varsa çözüm arıyorum açıkçası.

Mesela RDR 2'de böyle şeyler çok az oluyor. Şehir içine girince 53 e falan düşüp tekrar 60 a çıkıyor. Ama diğer saydığım oyunlarda saçma sapan düşüşleri görüyorum keyfim kaçıyor. Artık donma noktasına geldi iyice keyfim kaçtı.

Umarım dediğiniz gibi olur. Şimdi deniyorum sonuçları yazacağım.
Sonuç alırsanız ben de deneyeceğim. Takipteyim.

DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi - Technopat Sosyal
Ekran kartı sürücünüzü bu rehbere göre kaldırdıktan sonra "20.2.2" sürümünü kurar mısınız? Sorunların büyük ölçüde çözüleceğini düşünüyorum, zaten kurduktan sonra oyunlarda takılma yaşamanıza göre değerlendirme yaparız.
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-2-2

Aynı takılmaları yaşadım. Değişen bir şey olmadı. Maalesef. Tahmininiz nedir ?

Bir de DDU ile sürücüyü tekrar kaldırdıktan sonra 20.1.3 sürümünü dener misiniz? Yine sorun yaşarsanız SSD'den şüphelenmeye başlayacağım. Bir tanıdığınızdan falan SSD ödünç alıp deneme yapabilirsiniz, takılmalar yaşanmazsa "sorun SSD kaynaklıdır" diyebilirim o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı