Oyunlardan İngilizce öğrenmeyi nasıl başardınız?

Merhaba arkadaşlar ben bu aralar ingilizcemi geliştiriyorum ve son zamanlarda araştırmalarım doğrultusunda özellikle benim gibi gençlerin çoğunun ingilizceyi oyunlardan öğrendiğini gördüm. Eğer siz de o kesime aitseniz bana nasıl başardığınızı anlatabilir misiniz? Elinize sözlük alıp mı oynadınız? Alttan translate açıp mı oynadınız? Nasıl yaptınız merak ediyorum açıkçası çünkü anlam veremiyorum o oyundaki diyaloglar normal bir hollywood filmi gibi akıp giderken siz nasıl cümleleri kelimeleri seçebiliyorsunuz? Alt yazı olsa bile sürekli oyunun akışını kesmek zorunda kalırsınız diye düşünüyorum en azından belli bir seviyeye gelene kadar. Böyle olunca da oyun oynadığını anlamak çok güç olur bence.
GTA vs. oyunlarda ara videoları geçmeyip izliyordum. Bilmediğim bir kelime bulduğumda oyunu aşağı indirip çeviriden bakıyordum. Bu şekilde hem kelime haznemi hem de telaffuzumu geliştirdim.

Ben konuşabiliyorum. Ama sadece oyun değil çok şeyin katkısı oldu.
Rica etsem detayları anlatır mısın ?
Genellikle yabancılarla konuşarak veya tahmin ederek öğrend

Öyle bir dünya yok kral. Biz ingilizceyi oyunlarda yabancı insanlarla konuşarak söktük yani öyle oyun oynadım İngilizce öğrendim yok milletle konuşucan. Mesela 6 7 yıl LoL oynadım eu West'de ve çok güzel öğrendim ingilizceyi dene bir derim.
Lolü bıraktım aslında ama tekrar başlanılabilir sağ ol tavsiyen için knka :D
Direkt sıfırdan oyunlardan İngilizce öğrenilmez, pratik yaparsınız oyunları İngilizce oynayarak. İnsanlar İngilizceyi oyunlardan öğrendim derken İngilizcelerinin gelişmesinde oyunların büyük bir yer edindiğinden bahsediyor, 0 bilgiden birdenbire

Oyundan, filmden, gazeteden olsa olsa Tarzanca öğrenilir. Bir dil kitabını açıp öğrenmedikten sonra hepsi Tarzanca öğretir.
İngilizce metin okuyorum translate kullanarak tellafuzumu da geliştiriyorum ,anlamadığım yerleri de öğreniyorum ama bu tarz metinler genelde akademik bir dille yazıldğından beni çok yoruyor dostum.Tabi gene pes etmek yok ama gıdım gıdım ilerlemek insanın bazen siniri bozuyor bana önerebilceğin her hangi bir şey olursa bu konuda veya benzerlerinde yardımcı olursan çok sevinirim.
Genellikle yabancılarla konuşarak veya tahmin ederek öğrendim.
o büyük handikap ama dostum karşına gelecek adamın konuştuğu İngilizce doğru mu ondan emin olman lazım . İngilizceyi ana dili olarak konuşmayan bir insan bile bence sana doğru olmayan tellafuzları istemeden öğretebilir ya da...
GTA vs. oyunlarda ara videoları geçmeyip izliyordum. Bilmediğim bir kelime bulduğumda oyunu aşağı indirip çeviriden bakıyordum. Bu şekilde hem kelime haznemi hem de telaffuzumu geliştirdim.
Dostum ama bu dediğin oyun deneyimini zedeler bence ara sahnelerden sonra aksiyon giricek diyelim mesela sen oyunu durdurup alttan translate açıp kelime bakıyorsun zor açıkcası
Direkt sıfırdan oyunlardan İngilizce öğrenilmez, pratik yaparsınız oyunları İngilizce oynayarak. İnsanlar İngilizceyi oyunlardan öğrendim derken İngilizcelerinin gelişmesinde oyunların büyük bir yer edindiğinden bahsediyor, 0 bilgiden birdenbire dili öğrendiklerini değil.
Ben de öyle düşünüyorum aksi takdirde bir dil öğrenmek çok kolay olurdu .
Oyundan olsa olsa ekmek, zümrüt,. kardeş gibi basit kelimeler öğrenilir. Oyundan İngilizce öğrenip çat çat konuşan biri yoktur herhalde.
ben de öyle düşünüyorum mutalaka başka bir yerden takviye alınmıştır.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar ben bu aralar ingilizcemi geliştiriyorum ve son zamanlarda araştırmalarım doğrultusunda özellikle benim gibi gençlerin çoğunun ingilizceyi oyunlardan öğrendiğini gördüm. Eğer siz de o kesime aitseniz bana nasıl başardığınızı anlatabilir misiniz? Elinize sözlük alıp mı oynadınız? Alttan translate açıp mı oynadınız? Nasıl yaptınız merak ediyorum açıkçası çünkü anlam veremiyorum o oyundaki diyaloglar normal bir hollywood filmi gibi akıp giderken siz nasıl cümleleri kelimeleri seçebiliyorsunuz? Alt yazı olsa bile sürekli oyunun akışını kesmek zorunda kalırsınız diye düşünüyorum en azından belli bir seviyeye gelene kadar. Böyle olunca da oyun oynadığını anlamak çok güç olur bence.

Yani düşünüyorum ama hiç aklıma gelmiyor. Sanırım kulak aşinalığı ile öğrendim diyebilirim. Şu an intermediate seviyeyim. İngilizce eğitim diyebileceğim sadece okulda gördüğüm eğitimdi. Gerisi oyunlar, diziler ve filmlerden gelişti diyebilirim. Ana dili öğreneceğin dil olanlarla da konuşmak çok işe yarıyor. Ancak kesin olarak bu şekilde kolayca öğrenirsin diyemiyorum. Ki tekrar ediyorum ben bu seviyeye insanlarla konuşarak gelmedim. Ha dersen çok iyi bir seviye mi, değil ama B1'e denk geliyor. 2 kur eğitim alırsam C1 oluyorum. Ancak şu da unutulmamalıdır. Herkesin öğrenme biçimi farklı. Sen oyunlardan öğrenemeyebilirsin mesela. Belki senin matematik çalışır gibi İngilizce çalışman gerekebilir.

Heavy : you sure this will work ? Medic : i have no idea ! *laughters* demek istediğim şey şu animasyonlar / video oyunları / yabancı diziler bu üçüne odaklandım 13 14 yaşlarından beri ama daha çok yabancı dizilerden öğrendim örneğin south park simpsons family guy.

Kendim çoğunluk olarak oyunlardan öğrendim, nasıl öğrendim diye soruyorsan hiç translate falan yok, yeni doğmuş bebekler memleketinin dilini öğrenir gibi öğrendim, kelimelerin anlamlarını kendi kafamda oluşturdum kısacası.

Herhangi bir dil, en iyi şekilde aktif kullanılarak öğrenilir. Hangi ingilizce hocasına sorarsan sor.
Kurallarını bilmeden aktif olunca ne olacak? Ya aktif oldukların da İngilizce bilmiyorsa? Onlardan tuhaf bir İngilizce edinirsen ne olacak? He tabii öncelikle öğrenmek istemek gerekir, bilmek istemek değil. Öğrenmek istemeyenler de tabii ki kolay yollar arayacaklardır.

Kurallarını bilmeden aktif olunca ne olacak? Ya aktif oldukların da İngilizce bilmiyorsa? Onlardan tuhaf bir İngilizce edinirsen ne olacak? He tabii öncelikle öğrenmek istemek gerekir, bilmek istemek değil. Öğrenmek istemeyenler de tabii ki kolay yollar arayacaklardır.
Yahu ben kurallarını öğrenmeyelim demiyorum ki :D. Fakat oyunların da illaki katkısı var, yok diyemeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı