Oyunlardan, kitaplardan, filmlerden eskisi gibi zevk alamıyorum

ramp

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar; kitaplardan, oyunlardan, filmlerden eskisi gibi zevk alamıyorum. En sevdiğim animeler bile zevk vermiyor. Bundan nasıl kurtulabilirim?

Ben senin dediğin gibi yaptım diye zevk alamıyorum galiba.

@Kısacı

Bahsettiği şey tamamen doğru, sürekli olarak senin için mutluluk verici şeyleri tüketirsen ve örneğin sevmediğin bir şey ; yürümeyi denemezsen hep böyle canın sıkılacak. Şu an bende sıkıntıdan ölüyorum. 2 senedir var bu durum bende.

Pandemide döneminde sürekli evin içinde hazır dopamin kaynakları bulunduğu için günün huzursuz ve zevksiz geçer. Bu dopamin kaynakları bahsettiğin aktiviteler. Çözüm dopamin diyeti. ADHD temelli yerleşmeden bu diyeti uygulamak şart. Bir gün boyunca tüm aktivitelerden mahrum kalıyorsun ve en sevdiğim dediğin ya da zevk aldığın her şeyden mahrum kalıyorsun olay bu. Bunu bir gün uygula sonraki gün hayatının düzene girdiğini, ve bunlardan zevk almadığını hissetmeye başlayacaksın. Haftada bir bu diyet uygun. Niye böyle bir öneride bulundum? Çünkü hayat zevk almaktan ibaret değildir, eğer onu öyle kabul edersen zevklerinden mahrum kalırsın. Hayat her şartta duygularını belirtmekten çekinmez. Bu nedenle sana pek zevk vermeyen, ders çalışmak gibi işlere alışmaya çalış. Olmadı bir projen olsun o proje üzerinde ilerleme kaydet. Emin ol hedeflerin üzerinden ilerleme kaydetmek kadar zevk veren bir şey yoktur.

Bir de duygularımda çalışmıyor. Bu yüzden mi oluyor?

Bir de duygularımda çalışmıyor. Bu yüzden mi oluyor?

Bir kısmı diyelim, duygularının durgun olma sebebi ön beyninize zarar vermenizden kaynaklı olabilir. Uzun süre ekrana bakmak, mastürbasyon yapmak başlıca sebepler. Özellikle dinlenmeden uzun süre ekrana bakmak geçici konuşma kaybına, birkaç gün sürecek dikkat eksikliğine sebebiyet verebilir. bir de olayı yanlış kavrayan arkadaşlar var; zevki çürütüp başka bir zevke sıçramak kalıcı bir çözüm değildir. yine ondan sıkılacak ve türevi fantezilere doğru yöneleceksin. Genelde bunun sonunu bitiremeyen insanlar, erişebilirlerse hayatlarını uyuşturucu ile sömürmeye başlarlar. Ki ekranında aslında pek bir farkı yok. Başka bir öneri de sunabilirim telefonu siyah beyaz ekran şeklinde kullanırsanız dopamin tüketiminiz dengelenecektir.
Yeni bir hayata atılmak istiyorsanız, irade sahibi olmalı ve ona alışmalısınız.

@Kısacı

Bahsettiği şey tamamen doğru, sürekli olarak senin için mutluluk verici şeyleri tüketirsen ve örneğin sevmediğin bir şey; yürümeyi denemezsen hep böyle canın sıkılacak. Şu an bende sıkıntıdan ölüyorum. 2 senedir var bu durum bende.

Ufacık değişikler hayatınızı değiştirir ama asla kalıcı durmazlar. Fakat siz onları kalıcı kılmaya zorlarsanız geride kalırsınız. Bu nedenle aşırı olup bize yansıyan her şeye soğukkanlı, bize iyi şekilde yaklaşan her şeye ve herkese de anlayış ile yaklaşmalıyız ki mutlu olabilelim...

Bir kısmı diyelim, duygularının durgun olma sebebi ön beyninize zarar vermenizden kaynaklı olabilir. Uzun süre ekrana bakmak, mastürbasyon yapmak başlıca sebepler. Özellikle dinlenmeden uzun süre ekrana bakmak geçici konuşma kaybına, birkaç gün sürecek dikkat eksikliğine sebebiyet verebilir. bir de olayı yanlış kavrayan arkadaşlar var; zevki çürütüp başka bir zevke sıçramak kalıcı bir çözüm değildir. yine ondan sıkılacak ve türevi fantezilere doğru yöneleceksin. Genelde bunun sonunu bitiremeyen insanlar, erişebilirlerse hayatlarını uyuşturucu ile sömürmeye başlarlar. Ki ekranında aslında pek bir farkı yok. Başka bir öneri de sunabilirim telefonu siyah beyaz ekran şeklinde kullanırsanız dopamin tüketiminiz dengelenecektir.
Yeni bir hayata atılmak istiyorsanız, irade sahibi olmalı ve ona alışmalısınız.

Ufacık değişikler hayatınızı değiştirir ama asla kalıcı durmazlar. Fakat siz onları kalıcı kılmaya zorlarsanız geride kalırsınız. Bu nedenle aşırı olup bize yansıyan her şeye soğukkanlı, bize iyi şekilde yaklaşan her şeye ve herkese de anlayış ile yaklaşmalıyız ki mutlu olabilelim...

Çok teşekkür ederim. Sizden iyi bir psikolog olur. Bu hayatta sizin gibi kişiler olması gerekir.

Son bir ricam dopamin dengeli tüketmekle ilgili önerileriniz başka var mı?

Çok teşekkür ederim. Sizden iyi bir psikolog olur. Bu hayatta sizin gibi kişiler olması gerekir.

Son bir ricam dopamin dengeli tüketmekle ilgili önerileriniz başka var mı?

İltifat ve yakıştırmalarınız için teşekkür ederim.
Yaratıcı oyunlara yönelmenizi öneririm.
İradenizi güçlendirin. (bu konuyu detaylı açacak ve tümceye dökecek kadar derin bir birikimim bulunmuyor ama uzun vadede hayatınızı şekillendirmek istiyorsanız size irade terbiyesi kitabını önerebilirim sizi bu konuda aydınlatacaktır)
Uzun dönem ekrana bakacak olursanız 20 20 20 kuralını uygulayın: 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 20 metre uzaklıktaki bir yere bakın. Gözlerinizi dinlendirmiş olacaksınız.
Diyaframınızdan nefes alın; bir eliniz midenize, diğer elinizi aynı hizada sırtınıza koyun ve nefes alın. İki elinizin de hareket etmesi lazım işte bu şekilde nefes almaya çalışın.
Elimdeki şimdilik öneriler bunlar. :) Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın :)

İltifat ve yakıştırmalarınız için teşekkür ederim.
Yaratıcı oyunlara yönelmenizi öneririm.
İradenizi güçlendirin. (bu konuyu detaylı açacak ve tümceye dökecek kadar derin bir birikimim bulunmuyor ama uzun vadede hayatınızı şekillendirmek istiyorsanız size irade terbiyesi kitabını önerebilirim sizi bu konuda aydınlatacaktır)
Uzun dönem ekrana bakacak olursanız 20 20 20 kuralını uygulayın: 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 20 metre uzaklıktaki bir yere bakın. Gözlerinizi dinlendirmiş olacaksınız.
Diyaframınızdan nefes alın; bir eliniz midenize, diğer elinizi aynı hizada sırtınıza koyun ve nefes alın. İki elinizin de hareket etmesi lazım işte bu şekilde nefes almaya çalışın.
Elimdeki şimdilik öneriler bunlar. :) Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın :)

Çok teşekkür ederim. Umarım iyi yerlere gelirsiniz.🙂😊

Arkadaşlar; kitaplardan, oyunlardan, filmlerden eskisi gibi zevk alamıyorum. En sevdiğim animeler bile zevk vermiyor. Bundan nasıl kurtulabilirim?

Aynı durum bende de 20 yaşındayım neden oyundan zevk ve keyif almayım ki aynı şekilde dizilerden ve filmlerden bu durum çok can sıkıcı resmen ama altında yatan neden tam olarak belli olmaması da üzüyor Apex Legend de 2.3 maç zor giriyorum resmen sarmıyor çok fazla oynamakla alakası yok bu durumun adam 26 30 yasında çatır çatırda keyif alarak oynuyor ya da yeni nesil konsollar çıktığı için eski jenerasyon bende sarmıyor artık malum PS5 Series X alacak parada yok Türkiye şartlarında bilmiyorum sen hangi platformda oynuyorsun ama bununla da alakalı bir durum olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı