Oyunlardan neden keyif almıyorum?

darkgamer

Hectopat
İyi bir bilgisayarım, Xbox"um ve gamepass'im var ama maalesef oyunlardan hiç keyif almıyorum. Açtığım her oyundan hemencecik sıkılıyorum ve kapatıyorum. Oyunlardan neden keyif alamadığımı öğrenmek için bu konuyu birçok yerden araştırdım fakat henüz net bir çözüm bulamadım. Bazı insanlar ise büyüyünce ben oyun oynamayı bırakırım diyor. Sizce neden böyle diyorlar? Büyüyünce oyun oynanmıyor mu? Büyümek ile oyunlardan aldığımız zevk ters orantılı olabilir mi yoksa? Yoksa oyunlar mı sıkıcı? Başka oyun tarzları mı denemeliyim? Oyun oynamayı bırakmalı mıyım?

Belkide senin karakterin oyunları sevmiyor? Bana sen sanki zorla oyun oynamaya çalışıyormuşsun gibi geliyor. İlk önce türe göz atalım. Hangi tür oyunlardan hoşlanıyorsun? Simülasyon, yarış, aksiyon, macera, korku falan?

İyi bir bilgisayarım, Xbox"um ve gamepass'im var ama maalesef oyunlardan hiç keyif almıyorum. Açtığım her oyundan hemencecik sıkılıyorum ve kapatıyorum. Oyunlardan neden keyif alamadığımı öğrenmek için bu konuyu birçok yerden araştırdım fakat henüz net bir çözüm bulamadım. Bazı insanlar ise büyüyünce ben oyun oynamayı bırakırım diyor. Sizce neden böyle diyorlar? Büyüyünce oyun oynanmıyor mu? Büyümek ile oyunlardan aldığımız zevk ters orantılı olabilir mi yoksa? Yoksa oyunlar mı sıkıcı? Başka oyun tarzları mı denemeliyim? Oyun oynamayı bırakmalı mıyım?
Bazen bir ara vermek gerekiyor. Bende bazen çok sıkılıyorum dizi film dönemine veya kitap okuma dönemine giriyorum sonra geri dönüyorum oyunlara.

Çok da büyük bir sorun değil, hocam.
Piyasada her bireye uygun onlarca oyun yok.

Oyunu ihtiyacın olduğunda oyna. Zorla oyun oynamaya çalışma oyunlar senin rahatlaman kafanı atman için vardır böyle oynayamıyorum diye stres yapman için değil.

Çok uzun yıllar oyun oynayan insanlarda -bu sınıfa bende- dahil yemek yemek gibi her gün şaşmaz düzenle uzun saatler yaptığımız bir iş olduğu için, bunu istememeye başlayınca, hasta olup iştahınızın kesildiğinde ki gibi bir olay yaşanıyor tahminimce. Neden böyle olduğunu sorgulamaya başlıyoruz. Bu bağımlılık, alışkanlık veyahut hayatımızın içine yerleşmiş bir rutin olarak tanımlanabilir.

Oyun oynarkan arkadaşlar ile oynamak da çok iyi hissettiriyormuş bu arada ben hiç tadamamıştım düne kadar eskiden sıkılırdım oyunlardan ama şimdi hayatım renklendi diyebilirim.

Ne demek istediğinizi anlıyor gibiyim. Ben 5 yaşımdan beri bilgisayarın başından kalkmam. Son 2-3 yıldır da oyunlardan acayip sıkılıyorum. Arkadaş ortamının olmaması, hayat şartları, psikolojik zorluklar vs. hepsi etkiliyor. Beni ancak elektrikleri keserek oyunun başından kaldırırlardı küçükken. Çokça da LoL oynardım.
Özellikle yalnız başınaysan ve bu etkileri de yaşıyorsan sıkılırsın aga. Arkadaşlarımla beraberken eğlenmekten, gülmekten çenem ağrırdı. Arkadaş ortamı bozulunca ve de yalnız kalınca keyifsiz bir hal alıyor. Son 6 aydır bir oyuna girip de keyifle oynamışlığım yok. Yeni oyunlar gelince heyecanlanamıyorum bile. Steam'im harika oyunlarla dolu lakin insanın genel olarak hevesi bitince keyif alamıyor şahsen.
Sağlam arkadaşlıklar önemli. Arkadaşlarım olsa oyunlara tekrar başlarım ve aynı keyfi alırdım galiba.

Oyun oynarkan arkadaşlar ile oynamak da çok iyi hissettiriyormuş bu arada ben hiç tadamamıştım düne kadar eskiden sıkılırdım oyunlardan ama şimdi hayatım renklendi diyebilirim.
Buda önemli bir etken Sea Of Thieves de keşfetmiştim bende bunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı