Oyunlardan sıkılma sorunsalı

İsmi duyulmamış oyunlar değil, kaliteli oyunları oynamaktır.
Örneğin RDR2 son 10 yılın en boktan oyunudur. Çünkü ne yapay zekası yidir, ne fizikleri. Fakat çocuk kitle bunlardan anlamadığı için "off RDR2 son 10 yılın en iyi oyunu " diye gezerler.

Kaliteli oyun düşüncesi insandan insana değişen bir şey, yapım içerisinde ki zorluklar bu duruma etken edebilir veya geliştirilme süreci veyahut oyunun bir "oyun" olması için gereken neleri kapsadığı.

Mesela şu an adını senin benim bile duymadığım, ama harika olan yapıtlar düzinelerce şekilde dağıtım platformunda geziyor, peki ya sen ve ben onları oynamadığımız için oyun kültüründen yoksun muyuz? Hayır değiliz. Kaldı ki bana sayılı oyun saydın.

Bizim bahsettiğimiz şey gözlerini açıp açmaman, Türkiye'de oyuncu kitlenin en fazla %40'ı çocuklardan oluşuyor, o da günümüz şartlarında sistemi çok olmayan, mobil oyun oynayıp kendine oyuncu diyen, eğlenen gençlerdir, bu kötü bir şey değil hepimiz çocuktuk zamanında.

Ama geri kalan ve oyunlara dağılmış bir kitle var ki, gayet olgun kişiler.

Objektif bir oyuncu(bu laftan da nefret ediyorum) olarak bir yapımı eleştirmek herkesin olduğu gibi benimde hakkım.

Senin de hakkın ise nesnel bir biçimde eleştir ve cümlelerinde "bence" kelimesini kullan.

Ayrıca yaşınızın 14'ten büyük olmadığına yemin edebilirim ancak kanıtlayamam.

GTA 4'ü oynadınız mı acaba?

GTA 4'ü oynayıp oynamamam bir şeyi değiştirmez bir standart vardır ve GTA 5 gerek açık dünyası gerek hikayenin akışı olsun standartın çok çok üstünde. Bunu ben söylemiyorum tüm dünya söylüyor.
Not: GTA 4'de gayet iyi bir oyun.

Bu durum herkeste olabilir. Yani illaki oyunları seveceksiniz diye bir şey yok. Veya zamanında çok oyun oynamışsınızdır ve artık doymuşsunuzdur. Artık benim de bir şey oynayasım gelmiyor. Sistemim kötü olduğu için olabilir bu. Ama sistemi iyi olanlar için de geçerli. Oynar oynar sıkılır. Yakın zamanda çıkacak şeyler belki ilginizi çeker. Ama inanın bir şey kaybetmiyorsunuz.

Grand Theft Auto 5 artı ve eksileri:
Eksileri:
Klasik kontroller yok,
3 Ana karakter var,
Bölüm tasarımları kağıt üzerinde ve sinematik açıdan güzel, fakat oynaması eğlenceli değil,
Araç çeşitliliği çok az,
Hikayesi derin ve duygusal değil,
Devasa fakat içi boş bir haritası var,
Bölüm tasarımları zekice değil, sürekli bizi haritanın bir ucundan bir ucuna sürükleyip duruyor,
Fizikleri rezalet,
Animasyonları çok hantal,
Matchmaking sistemi rezalet,
Hikaye anlatımı kötü,
Özgürlük tanımıyor(en azından ben bu oyunun açık dünyasında eğlenemiyorum),
En ufak bir hareketimizde polisler anında peşimize takılıyor,
Online modunda bizi sürekli görev yapıp para kazanmaya zorluyor,
Eğilme, çömelme gibi birçok mekanik yok...
Artısı:
Optimizasyonu iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı