Oyunları gift olarak ucuza satan sitelerin sistemi nasıl işliyor?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır aklımda bir soru işareti dolaşıyor ve bunu artık size soracağım.

Aynı başlıkta yazdığım gibi, nasıl olur bu iş?

Eğer yasal bir satış sitesi olsaydı oyunları gift olarak değil, key olarak satarlardı. Daha önceden hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum ama satış sitesi için konuşuyorum; eğer global gift veriyorlarsa dolar üzerinden olacağı için ürün fiyatı yerel fiyatlandırmadan daha pahalıya gelecek ve bir anlamı olmayacak. Eğer "Türkiye kısıtlaması" bulunuyorsa ürünün önsiparişte indirime girme şansı yok yani gift olarak satın aldıklarından nasıl ucuza satabiliyorlar? Hadi başka bir oyundan bahsedersek daha önce indirime girmiş olan bir oyun olsun, ee o oyunun maksimum indirimli fiyatından bile daha ucuza nasıl satabiliyorlar?

Örneğin şu an güncel oyunlardan, Cyberpunk 2077'den bahsedelim. Steam'de ön siparişe 249 TL'den açıldı. Oyunun yurt dışı fiyatı 60 dolar. Özel fiyatlandırma olmasaydı fiyatı 349 TL olacaktı. (1 dolar = 5.80 TL) Yani yurtdışından global gift alıp buradan ucuza satılamaz. Hadi 1000 tane gift alacaksın diyelim, satıcıda perakendeci değil rus olsun. (Rusyada oyunlar daha ucuz, korsan fazla olduğu için) Adam sana 45 dolardan satsın tanesini. O zaman güncel fiyatla 260 TL'ye alacaksın. Hala zararda olacaksın. Üstelik şu an ben kendim salladım, büyük ihtimalle Rusya kısıtlamasına sahip olacak ve Türkiye'de aktifleşmeyecek oyunlar. Yani global almak zorundasın. Böyle de her türlü zarara girersin.

403734

Gerçek perakendeci olsaydın, gift olarak değil key olarak satardın. Yani bu siteler işlerini "yasal" çerçevede yürütmüyor kanaatimce. Key satış işlemi şöyle gerçekleşiyor; HumbleBundle ve Fanatical gibi ünlü sitelerden biliyorsunuz. Bu adamlar oyunun yapımcısından keyleri toplu ve daha ucuza bir şekilde satın alıyor. Örneğin 10-15 dolar ucuza alıyorlar. Daha sonra sitesine fiyatı 55 dolar olarak yapıştırıyor. Steam'de 60 dolarken, HumbleBundle'da 55 dolar olduğu için kullanıcılar buraya yöneliyor. Yapımcının cebine 45 dolar zaten HumbleBundle'dan girdi. HumbleBundle'ın cebine de 10 dolar fazladan kullanıcıdan girdi. Ticaret tamamlandı. Key alışverişi yasal olarak gerçekleşirken, hanginiz büyük bir perakendeciyi gift olarak satarak gördünüz? Hiçbiriniz, çünkü gift adı üstünde "hediye"dir.

Kendim beyin fırtınası yapmaya çalışıyorum ama bir türlü mantığını çözemedim. 250 TL yerel fiyatlandırmalı ürünü olduğundan daha ucuza gift olarak nasıl satılabiliyor sizce? Ve bu siteler türemeye de devam ediyor. Şöyle bir şey var; eğer sen bu ürünü ucuza satıyorsan, kàr yapabilmen için çok daha ucuza alman lazım. Sizce bu iş sizin kafanıza yatıyor mu?

Örnek sitelerdeki fiyatlandırmalar;
403737

403738

403742

403741

Üstelik bunu tüm Steam oyunlarında yapmaları oldukça şüphe uyandırıcı. Beni aydınlatın dostlar, nasıl böyle bir şey mümkün olabiliyor? Aklıma sanki CC esintileri geliyor ama öyle olsaydı oyun silinirdi. Ama yine de bu ucuz oyunların sonradan silinip silinmeyeceğini hàlà bilemezsiniz. Ayrıca küçük bir not olarak bu sitelerin sikayetvar'ına girdiğinizde birçok şikayeti de görebiliyorsunuz.

Bir İngiliz atasözü der ki ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Bu durum benim de kafamı karıştırıyor, nette araştırırken burayı buldum. 😀

Durmaplay vs sitelerinin nasıl ucuza sattığını geçebilirim de bunu sıradan insanlar da yapabiliyor olması aklım almıyor. DH Forumda falan %25 indirimle gift gönderebileceğini belirtiyorlar elbette ilk başta bunların dolandırıcı olabileceği akla geliyor ama ciddi ciddi alışveriş yapanlar böyle.

Kâr ve zarar diye bir şey yok mu nasıl yapıyorlar? benim de kartım var, böyle alışveriş nasıl yaparım?

Hortlatmak gibi olmasın ama ilk olarak Steam cüzdanındaki parayı nakite çevirmek isteyenler bu yöntemi kullanıyor. (Steam cüzdanındaki parayı banka hesabına çekemediğin için)
Mesela adama CS:GO'da kutudan bıçak çıkmıştır. Bıçağın steam market fiyatı 1000 TL. Steam markette bu bıçağı 1000 TL'ye satıp, atıyorum 100 TL'lik bir oyunu gift yöntemi ile 80 TL'ye satarak parayı banka hesabına geçiriyor. (tabi müşteri bulması zorsa bıçağı skin satışı yapan sitelerde komisyon vererek satıp parayı banka hesabına geçiriyor.)
Bir diğer yöntem ise yine CS:GO skinleri satan sitelerden indirimli skinleri alıp Steam markette yüksek fiyattan satıp üstteki taktiği izliyorlar. (Bildiğiniz Dropshipping gibi bir şey oluyor)

Mesela ben oyun alacağım zaman öncelikle ismini vermeyeyim bir skin satışı yapan siteden CS:GO skini alıyorum. Bunların fiyatı Steam marketine göre %20-30 daha ucuz oluyor. Örneğin oyunun fiyatı 200 TL ilgili siteye girip %30 indirimde olan 140 TL'lik skini satın alıp Steam hesabıma gönderiyorum. Bunu steam markette gerçek fiyatından yani 200 TL'ye satıp daha sonra o oyunu satın alıyorum. Böylece oyun bana %30 indirimle gelmiş oluyor. Böyle daha çok taktik var ama konu dışına çıkmayalım :)

Tek sorun parayı verdikten sonra oyunu hediye vermemesi olur. Steam üzerindeki parayı nakite çevirmek için daha ucuza satıyorlar. Hediye edilen oyun ancak siz iade istediği gönderirseniz olur başka türlü oyunu alma gibi durum olamaz. Örnek olarak Steam hesabımda 100 lira olsun bu parayı nakite çevirmek için sana 100 liralık oyun vereyim sen bana 70 lira ver diyorum böylece sen de ben de kazanmış oluyoruz.
Malesef yanılıyorsunuz ben Game satışta t.c dogrulu bi hesaptan Fall guys almıstım 30 tl'ye ve yarın açtıgımda steamı çalını kredi kartıyla alış veriş dair bir mesaj geldi ve fall guys iade edildiği söylendi ve indirili oyunun üstüne tıklayınca satın al diyordu ve game satış sitesine girince satıcı hesabını silmişti yani kredi kartından iade edince gift'i atan kişi veya dolandırıcıysa geri alabilir

Geri
Yukarı