Oyunları GT 540M ile açınca PC kilitleniyor

aliosmany

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3D Artist
Laptopıma su döküldüğü için anakartımı tamir ettirmiştim. Şimdi oyunlarda bilgisayarım kilitleniyor, ses takılıyor. Komple donuyor kapama tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum. Ama sadece oyunlarda oluyor bu olay. Eskiden rahat rahat oynadığım düşük grafik gereksinimli oyunlarda bile aynı sorun var.

Benchmark yaptım, stres testi yaptım hatta render bile aldım ekran kartından hiçbir sorun çıkmıyor. Oyunu Intel ekran kartında açtım sorun çıkmıyor. NVIDIA ile açtığım zaman kilitleniyor 1-2 dakika sonra. Her şeyi denedim bir türlü çözüm bulamadım. Farklı farklı sürücüleri de denedim DDU ile sildim tekrar yükledim falan... Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Donanımsal bir sorun mu chipsetlerde mi bir sorun var yoksa başka bir şey mi?

PC: Dell XPS 15 L502X
CPU: Intel i5 2450M 2.5 GHz
RAM: 8 GB
GPU: NVIDIA GT 540M
Sistem: Windows 10.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesin konuşmak istemiyorum ama donanımsal bir sorun, arkadaşımda da aynı sorun var. gtx970m var fakat kullanamıyor. Driver bile yüklenemiyor, genelde laptop ekran kartı tamirleri masraflı olduğu için geçici olarak aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp öyle kullanıyor.

Hocam, donanımsal olma ihtimali var. Linkteki sürücü ile de deneyin.
bu sürücü yüklü zaten. Sürücüyle alakalı bir durum değil. Farklı farklı sürücüler yükledim olmadı. Donanımsalsa da nasıl bir sorun var onu merak ediyorum doğrusu...
Kesin konuşmak istemiyorum ama donanımsal bir sorun, arkadaşımda da aynı sorun var. gtx970m var fakat kullanamıyor. Driver bile yüklenemiyor, genelde laptop ekran kartı tamirleri masraflı olduğu için geçici olarak aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp öyle kullanıyor.
benim de şaşırdığım nokta o. Hadi bozuk diyelim hiç çalışmaz driverı görmez falan.. Ama çalışıyor, render bile alıyor. Sadece oyun açtığımda en fazla 1 dakika sonra PC kilitleniyor hiçbir şey yapamıyorum.

Hocam, daha önce de benzer konulara rastladım. Oyunlarda çökeni gördüm.

Hocam, daha önce de benzer konulara rastladım. Oyunlarda çökeni gördüm.
Ben de gördüm ama bir çözüm sunanı görmedim. Hayır asıl sorun nerede onu anlasam ona göre bir çözüm üreticem zaten. Psu'dan kaynaklı olabileceğini düşündüm orijinal adaptör aldım ama yine hiçbir şey değişmedi. Sıcaklıktan dolayı diye düşündüm. Termal macunları yenilettim sıcaklıkları kontrol ettim ondan da değil...

Geri
Yukarı