Oyunları hayatımdan tamamen çıkardım

1991 Eylül doğumluyum. 2000 - 2005 seneleri arasında Playstation 1 oynadım. Başka da konsol sahibi olmadım. Konsolum halen kardeşimin koleksiyonunda duruyor. Lisede aşırı bir ders çalışmaya yönelmiştim, son seneye kadar da sürekli ders çalıştım, oyun oynamadım. Son sene GTA IV çıktı, onunla biraz internet kafede vakit geçirdim. Kendime 2010'da ilk Vaio F serisi bilgisayarımı aldım. GT 330M gibi daha o zamanlardan vasat bir kartı vardı. İşimi gördü, az çok oynadım. Bilgisayar yoğun kullanımdan bozuldu. 2015'te GTX 950M'li bir bilgisayar aldım. GTA V gibi oyunlarda işimi gördü, oynadım. 2019'un başlarında GTX 1650 gibi vasat bir karta sahip bir PC satın aldım ve halen onu kullanıyorum. Steam hesabımda fazla bir oyun oynama süresi elde etmedim. En son Cyberpunk 2077'yi aldım. 1 ay boyunca dokunmayınca Steam hesabımı kardeşime verdim, oyunu iade edemedim. (İki hafta kuralı) Artık kardeşimde, onda RTX 2070 var, o oynasın her şeyi. Ben artık oyun oynamaktan keyif almıyorum. Kardeşim benim aksime sürekli konsol satın alır ve sürekli oyun satın alır. 30 yaşımda bunun normal olduğunu düşünüyorum. Kimilerine göre oyun oynamanın yaşı yoktur ama kelime itibariyle "oyun" yetişkinlere değil, çocuklara yöneliktir.

Bu saatten sonra da Macbook kullanmaya başlayabilirim. Macbook Air veya Macbook Pro (Kendi markasının işlemcisi ve GPU'suyla) alırım muhtemelen. Şu anda bu bilgisayarın GPU'su devre ve PCB çizimleri için fazla fazla iyi, isterse en iyi çizim programı olsun. Yazılımda da kendi alanımda fazla bir işlemci/GPU gücüne ihtiyaç duymuyorum. Bu sebeple yaza doğru bu bilgisayarı elden çıkartabilirim, ki bu ayrı bir konu.

Yani bu saatten sonra sanırsam artık oyun oynamayacağım. Benim için film/dizi/müzik ve kitap çok daha ön planda. Teşekkürler.
GTX 1650 vasat mı?
Hocam bana verin.

Oyun oynamak boş iş. Bir tarih veya bir felsefe kitabını, teoloji araştırmalarına yönelik bir makaleyi tüm oyunlara tercih ederim. Ben 1 Pink Floyd müziğini 1 milyon kere Cyberpunk'a tercih ederim. Bunlar özel şeyler. Başarısız bir lise hayatı, üniversite kazanamama, bunun neticesinde yurt dışına yollanma derken halen oyun oynuyor. Ben bir fen bilgisini 1 milyar kere GTA V'e tercih ederim. Ki bilgime güvenirim. Lisede TÜBİTAK Fizik sorularını kafadan çözerdim. Düşün oyun oynasaydım ne olurdu. Ayrıca basit bulduğum kulaklıklarımdan biri 1100 dolar, bu oyundan çok daha değerli bir hobi. Alanı yazılım gibi alanlar değilse oyun oynayıp da hayatta başarılı olan birini görmedim ben. Benim 1.2 milyon dolardan fazla servetim mevcut. Gerek aile sayesinde, gerekse de kendim sayesinde. Fen lisesi bitirdim, ilk 9K'dan mühendislik bitirdim. Sanırsam iyi ki de oyun oynamamışım.
Boş iş? Kişilerin zevki boş iş mi oldu şimdi. Yıllardır oynuyordun bir anda hayatından çıkardın, oynayanlar boş iş yapıyo he :D dostum ban yemek istemiyorum. Amma saçma konu açmışsın

Aynen kesin çocuklara göre bir şeyydir siz sıkılmış olabilrisiniz ama oyunun yaşı yoktur.
Oyun oynamak boş iş. Bir tarih veya bir felsefe kitabını, teoloji araştırmalarına yönelik bir makaleyi tüm oyunlara tercih ederim. Ben 1 Pink Floyd müziğini 1 milyon kere Cyberpunk'a tercih ederim. Bunlar özel şeyler. Nerede boş beleş okumamış tipler varsa oyun bağımlısı oluyor, buna maalesef kardeşim de dahil. Başarısız bir lise hayatı, üniversite kazanamama, bunun neticesinde yurt dışına yollanma derken halen oyun oynuyor. Ben bir fen bilgisini 1 milyar kere GTA V'e tercih ederim. Ki bilgime güvenirim. Lisede TÜBİTAK fizik sorularını kafadan çözerdim. Düşün oyun oynasaydım ne olurdu. Ayrıca basit bulduğum kulaklıklarımdan biri 1100 dolar, bu oyundan çok daha değerli bir hobi. Alanı yazılım gibi alanlar değilse oyun oynayıp da hayatta başarılı olan birini görmedim ben. Benim 1.2 milyon dolardan fazla servetim mevcut. Gerek aile sayesinde, gerekse de kendim sayesinde. Fen lisesi bitirdim, ilk 9K'dan mühendislik bitirdim. Sanırsam iyi ki de oyun oynamamışım.

Günde 9 saat oyun oynuyordum bu sene LGS'ye girip fen lisesi kazandım? Yazık size ya gerçekten.

Bizim millet çok komik ya. Beyni uyuşturmaktan başka bir işe yaramayan oyunu savunuyorlar. Sonra ağlıyorlar "Bizim ülke niye böyle?" ulan şu kafanı çalıştır be, boş boş vaktini öldürmek yerine git bir kitap oku bir şeyler öğren.

Oyunlar tabii ki boş zamanlarınızda sizi eğlendirmek için bulunuyor. Hayatınızın düzenini oturtturursanız oyun oynamak insana zarar vermeyecektir. Sabah 6'dan 10'a kadar dersinizi çalışın veya kitabınızı okuyun. Saat 10'dan 1.30, 2'ye kadar sporunuzu yapın. Sonraki saatlerde isterseniz dışarıya çıkın isterseniz video oyunlarına zamanınızı ayırın. Ama konuyu açan arkadaş mantıklı bir seçim yapmış, tamamiyle hayattan çıkararak hayatını çok daha iyi bir şekilde düzene sokacaktır.

Hayatınızda hepinize başarılar diliyorum 🙂

Oyun oynamak ile hayatı oyun olmak ya da oyunda gereğinden fazla vakit geçirmek de diyebilirim, farklı şeyler bence. Tebrik ederim. Ben size katılıyorum. Oyun, seni hayattan düzenli şekilde koparıyorsa ve duygu durumuna etki ediyorsa sıkıntı var demektir. Ya da sosyal bir aktivite yerine boş zamanda, oyun tercih ediliyorsa..
Ben çok erken başladım oyun oynamaya, çoğunluk gibi. Ama eve ilk bilgisayar aldıkları zaman resmen bağımlı oldum bir oyuna. Bilinçsiz bir kullanıcıydım ve çocuktum, ailem hiç kontrol ya da müdahale de etmemişti fark etmediği için. Yani gereğinden çok fazla vakit geçiriyordum. Bayağı süre devam etti böyle ve açıkçası sonralardan farkedilebiliyor bunlar. O vakitlerde dışarıda oynamak, bir şeyler okumak, ders çalışmak ya da ne bileyim bisiklet, kaykay, paten vs. bir şeylere kafa yormaya çalışmış olmak isterdim. İstanbul'da yaşıyorum mesela, daha sonralardan gezebildim İstanbul'u, daha erken gezmeliydim ama ilgimi çekmiyordu ki. Bir şeye kapılınca birçok şey pas geçiliyor. Hayat asla bunlardan ibaret değil. Bu benim kendi öz eleştirim.
Herkes bir oyun tufanına kapılmış. Dozajını bilenler, hayatında birçok şeyle beraber yürütenler harici diyorum tekrar söyleyeyim. Oyun boş iştir. En basit ulaşabileceğin birçok şey ondan daha faydalı. Mesela bulmaca çözmek, kitap okumak, dizi, film, belgesel izlemek, ilgi alanına göre müziğe, dansa, farklı dillere vs yönelmek.
Ayrıca her zaman eğlenceye de sebep olmuyor, hani "öyle mutluluk veriyor ki bırakamıyorum" diye bir şey de yok. Hırs yaptırıyor, heves ettiriyor, para harcattırıyor, sinirlendiriyor.. Bir nevi uyuşturuyor. Birçok oyunu oynadım, daha çok eğlendin mi gerildin mi deseler, dengede ya da daha çok stres oldum derdim sanırım. Göz yorgunluklarını da saymıyorum.
Umarım gamerlar beni taşlamazlar :D

Son düzenleme:
Kelime olarak.

1991 Eylül doğumluyum. 2000 - 2005 seneleri arasında PlayStation 1 oynadım. Başka da konsol sahibi olmadım. Konsolum halen kardeşimin koleksiyonunda duruyor. Lisede aşırı bir ders çalışmaya yönelmiştim, son seneye kadar da sürekli ders çalıştım, oyun oynamadım. Son sene GTA IV çıktı, onunla biraz internet kafede vakit geçirdim. Kendime 2010'da ilk Vaio F serisi bilgisayarımı aldım. GT 330M gibi daha o zamanlardan vasat bir kartı vardı. İşimi gördü, az çok oynadım. Bilgisayar yoğun kullanımdan bozuldu. 2015'te GTX 950M'li bir bilgisayar aldım. GTA V gibi oyunlarda işimi gördü, oynadım. 2019'un başlarında GTX 1650 gibi vasat bir karta sahip bir PC satın aldım ve halen onu kullanıyorum. Steam hesabımda fazla bir oyun oynama süresi elde etmedim. En son Cyberpunk 2077'yi aldım. 1 ay boyunca dokunmayınca Steam hesabımı kardeşime verdim, oyunu iade edemedim. (iki hafta kuralı) artık kardeşimde, onda RTX 2070 var, o oynasın her şeyi. Ben artık oyun oynamaktan keyif almıyorum. Kardeşim benim aksime sürekli konsol satın alır ve sürekli oyun satın alır. 30 yaşımda bunun normal olduğunu düşünüyorum. Kimilerine göre oyun oynamanın yaşı yoktur ama kelime itibarıyla "oyun" yetişkinlere değil, çocuklara yöneliktir.

Bu saatten sonra da MacBook kullanmaya başlayabilirim. MacBook Air veya MacBook Pro (kendi markasının işlemcisi ve GPU'suyla) alırım muhtemelen. Şu anda bu bilgisayarın GPU'su devre ve PCB çizimleri için fazla fazla iyi, isterse en iyi çizim programı olsun. Yazılımda da kendi alanımda fazla bir işlemci/GPU gücüne ihtiyaç duymuyorum. Bu sebeple yaza doğru bu bilgisayarı elden çıkartabilirim, ki bu ayrı bir konu.

Yani bu saatten sonra sanırsam artık oyun oynamayacağım. Benim için film/dizi/müzik ve kitap çok daha ön planda. Teşekkürler.

Kelime olarak oyun sadece T.C. de çocuklara göre mantığı var.

Geri
Yukarı