Oyunun kapladığı alan FPS'e etki eder mi?

Tough Nut

Hectopat
Daha fazla  
Oyunun veya yazılımın kapladığı alan arttıkça sistemi daha fazla zorlar mı?

Mesela GTA 5 ilk zamanlar 100GB civarında yer kaplıyordu şu an 200 GB yakın. Bilgisayarım aynı grafik ayarlarıyla oyunu oynatmakta eskisine göre fazla zorlanır mı?

İkisi de düşük ayarlarda 15GB yer kaplayan oyunla 200GB yer kaplayan oyun bilgisayarı aynı oranda mı yorar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gta 5 için konuşuyorum en düşük ayarda 60 fps de oynuyordum oyun 100gb boyuttayken.
Şimdide en düşük ayarda oynuyorum sonradan gelen silahlar arabalar gece klupleri yeni görevler vs bunlar oyundaki fps mi etkilermi
Bunlar sayesinde oyun 200gb oldu.
Ben oyunda sahilde iken oyuna yeni gelen arabalar veya silahlar görevler o anda kullanmadığım halde oyunun bir parçası olduğu için fps düşürürmü.
Offline'da FPS oynamaz. Online'da artık patlamalar fazlalaştı yeni araçlar yüzünden. Anlık düşmeler olur bu yüzden. Ayrıca 110GB değil mi? 200GB olmadı diye biliyorum. Geçen indirmiştim Epic'ten.

Kesin bir şey söyleyemeyiz. Örneğin haritalara yeni objeler ekleriz, yeni eklenen objelerden dolayı hem oyunun dosya boyutu artar. Hem de FPS'niz düşer. Ancak oyuna öncekilerle aynı seviyede yeni haritalar eklerseniz, FPS'niz değişmez. Ancak oyunun dosya boyutu artar.
Gta 5 ben ilk başladığımda haritada 10 öğe varsa şimdi 30 var 50 araba varsa şimdi 150 var 30 silah varsa şimdi 50var.Oyunu oynarken hepsini o anda kullanmıyorum ama oyunun dosyalarında yeni gelen ekstra 100 arabanın data sı var yeni gelen 20 silahın data sı var haritada eskiden gece klubü yoktu şimdi var bunlar bilgisayara o an kullanılmıyor olsada yük bindirir diye düşünüyorum.

Gta 5 ben ilk başladığımda haritada 10 öğe varsa şimdi 30 var 50 araba varsa şimdi 150 var 30 silah varsa şimdi 50var.Oyunu oynarken hepsini o anda kullanmıyorum ama oyunun dosyalarında yeni gelen ekstra 100 arabanın data sı var yeni gelen 20 silahın data sı var haritada eskiden gece klubü yoktu şimdi var bunlar bilgisayara o an kullanılmıyor olsada yük bindirir diye düşünüyorum.
Onlar bindirmez. Bekleme ekranı sonrası giriyorsunuz oraya. Eviniz gibi düşünün.

Offline'da FPS oynamaz. Online'da artık patlamalar fazlalaştı yeni araçlar yüzünden. Anlık düşmeler olur bu yüzden. Ayrıca 110GB değil mi? 200GB olmadı diye biliyorum. Geçen indirmiştim Epic'ten.
Mevzu gta 5 değil herhangibi bir oyun.ets 2
3 gb olduğu zamanmı daha fazla sistem ister 15gb olduğu zamanmı grafik ayarları aynı olucak.

Mevzu gta 5 değil herhangibi bir oyun.ets 2
3 gb olduğu zamanmı daha fazla sistem ister 15gb olduğu zamanmı grafik ayarları aynı olucak.
Küçük ETS 2 DLC olmadan sayabiliriz. Büyük olan versiyon ise bütün DLC'ler alınmış sayalım. Büyük versiyonda daha çok sisteme ihtiyaç duyarsınız. Ama bunu genelleme yapmayın. Oyunu indireceğiniz yerde zaten yazar sistem gereksinimleri, ordan kendi sisteminizle karşılaştırma yapın.

Onlar bindirmez. Bekleme ekranı sonrası giriyorsunuz oraya. Eviniz gibi düşünün.
Oyuna 1 tane araba modu eklediğim halde deli gibi fps yiyor gelen bu kadar güncelleme nasıl olurda fps düşmesine sebep olmaz bana pek mantıklı gelmiyor.Ets2 ve gta5 ikisindede bunu 5 yıldır yaşadım ne bilgisayarım ne idletim sistemim hiçbiri değişmedi bilgisayarım hiç pis olmadı hep en düşükte oynuyordum oyunların kapladığı alan yükseldikce fps den yediğini bilgisayarı ekstra yorduğunu hissedebiliyorum.

Oyuna 1 tane araba modu eklediğim halde deli gibi fps yiyor gelen bu kadar güncelleme nasıl olurda fps düşmesine sebep olmaz bana pek mantıklı gelmiyor.Ets2 ve gta5 ikisindede bunu 5 yıldır yaşadım ne bilgisayarım ne idletim sistemim hiçbiri değişmedi bilgisayarım hiç pis olmadı hep en düşükte oynuyordum oyunların kapladığı alan yükseldikce fps den yediğini bilgisayarı ekstra yorduğunu hissedebiliyorum.
Modlar şirket tarafından yapılmadığından düzgün optimizasyona sahip olmuyor. Çok normal mod kurunca FPS düşmesi.

Küçük ETS 2 DLC olmadan sayabiliriz. Büyük olan versiyon ise bütün DLC'ler alınmış sayalım. Büyük versiyonda daha çok sisteme ihtiyaç duyarsınız. Ama bunu genelleme yapmayın. Oyunu indireceğiniz yerde zaten yazar sistem gereksinimleri, ordan kendi sisteminizle karşılaştırma yapın.
Aynen ondan bahsediyorum ets 2 de dlc hiçbirini kullanma yinede dlc siz olanla arada baya bir fps farkı oluşuyor haritalarda ilerledikce yükleniyor ama.Dlc ler aktifken dlc siz baz versyondaki haritada oyna yide fps de fark oluduşuyor.Gta 5 de aynı durum bence geçerli sen o an kullan veya kullanma o ek dosyalar bilgisayara normale göre - olucaktır.

Modlar şirket tarafından yapılmadığından düzgün optimizasyona sahip olmuyor. Çok normal mod kurunca FPS düşmesi.
Demeye çalıştığım bi ekstra var o oyunun dosyalarının içinde oyun açıkken o dosyayı sildirmiyor sana o dosya o an aktif.Ets deki dlc ler oyunun firması tarafından yapılıyor ama onlarda fps fen çokca yiyor o anda kullanmadıgın halde.

GTA 5 için konuşuyorum en düşük ayarda 60 FPS de oynuyordum oyun 100GB boyuttayken.
Şimdide en düşük ayarda oynuyorum sonradan gelen silahlar arabalar gece klupleri yeni görevler vs bunlar oyundaki FPS mi etkiler mi?
Bunlar sayesinde oyun 200GB oldu.
Ben oyunda sahilde iken oyuna yeni gelen arabalar veya silahlar görevler o anda kullanmadığım halde oyunun bir parçası olduğu için FPS düşürür mü?

Oyuna yeni gelenler arkada RAM ve işlemci yükünü fazlalaştılır. Ve FPS'yi etkileyebilir ama onun yanında optimizasyonu daha da iyi yapsalar FPS pek etkileyemeyebilir. Ve onun yanında FSR, DLSS, RSR, NIS gibi teknolojileri kullanırsan. FPS bir önceki sürümden daha da artabilir. Önemli olan yapımcının ve motorun yapabildiği optimizasyon, sisteminin performansı ve senin kullandığın performansı yükselten teknolojiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı