Advertisement

Ozon Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

UYARI: Bu yazıda kan ve kan ile temas etmiş şeylerin görsellerini görebilirsiniz.

Merhaba. Bugün ozon nedir, tedavisi nasıldır ve faydaları nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Öncelikle ozon gazını tanıyalım.

Ozon gazı (O3), oksijen atomlarından oluşur ve renksiz bir gazdır. Atmosferin üst katmanlarında yer alır. Oksijenin allotropudur yani trioksijen olarak da tanımlanabilir. Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek onları bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan biridir.

Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir. Bu özelliğinin keşfinden sonra ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla yüzey temizliği gibi alanlarda kullanılan ozon gazı günümüzde ise antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile medikal alanda pek çok branşta tercih edilmektedir. Renksiz ve fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen karakteristik kokusu olan bir gazdır.

1653099666557.png

1653099704837.png


Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon terapisi olarak da bilinen ozon tedavisi, çeşitli hastalıkların tedavisine destek olmak amacıyla hastaların dolaşım sistemlerine ozon ve oksijen karışımının uygulanması işlemidir. Oksijenin kararsız bir formu olan ozon (O3), atmosferde bulunan renksiz ve kokulu bir gazdır. Oksitleme özelliğinin yüksek olması sayesinde mikroorganizmaları ve toksinleri yok ederek günümüzde sterilizasyon ve filtreleme işlemlerinde kullanılan ozon gazından tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak da faydalanılmaktadır.

Ozon gazı canlı organizma ile temas ettiğinde hızlı şekilde moleküler oksijene ve oksijen radikallerine dönüştürülür. Vücutta hafif düzeyde bir oksidatif strese yol açan bu durum organizma tarafından bir tehdit olarak algılanır. Bunun sonucunda antioksidan olarak adlandırılan savunma sistemlerinde görev alan enzimler uyarılır ve etkilenen bölge oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.

Ozon gazının etki mekanizmasının doğru şekilde çalışabilmesi için uygulanacak olan tedavi dozunun doğru hesaplanması kritik önem taşır. Yüksek konsantrasyonlarda toksik etki gösteren bu kimyasal molekül ile uygulanacak tüm tedavi girişimleri mutlaka uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli ve hastalar belirlenen süre boyunca yakın takip edilmelidir.

1653100429374.png

1653100515869.png


Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ozon gazını üreten bir makine vardır. Bir de cam da ya plastikten oluşan ve hortumları olan bir şişe düşünün. Bu şişenin hortumlarından bir tanesini bu makineye takıyoruz ve makine bu şişeyi vakumluyor. Neden derseniz, kişinin kanını şişeye otomatik olarak çekmek için. Makine şişeyi vakumladıktan sonra hortumuna bir killit takıyoruz ve vakumu hapsediyoruz. Ozon tedavisine başlamak için kişinin sağlık durumuna göre verilecek olan ozon gazının dozunu belirliyoruz. Ozon gazının iki fazdan oluşan dozları vardır. Örneğin 10/10 ya da 25/25 veya 35/15 gibi. Bu dozlar kişinin sağlık durumuna göre uzman bir doktor tarafından belirlenmektedir.

Ardından kişiye bir damar yolu açılır ve damar yolu ile bahsi geçen vakumlu şişeye bir bağlantı noktası oluşturulur ve bu şişe vakumu sayesinde kişiden kanı kendine çeker. 50-100 ML kadar kan çekildikten sonra oranları belirlenen ozon gazları kişinin kanına doğrudan şişe içerisine enjekte edilir ve karıştırılır. Ozon ile karışan bu kan, şişenin vakumu hapseden kilidinin açılması ile birlikte negatif basınç ile kişinin aynı damarından geri gider. Kişilerde genellikle ilk seanslarda nefes darlığı olduğu gözlemlenebilir çünkü bu tedavi kişinin dolaşım sistemine dair, damarlarda vazodilatasyon dediğimiz bir genişleme yapar. Böylelikle daha geniş bir damardan daha fazla oksijen ve besin taşındığı için sanki yüksek bir tepe ya da yaylaya çıkmışsınız gibi hissedersiniz. Çünkü oksijen bakımından zengin hale gelirsiniz.

Kişinin damarından geri giden bu ozon ile karışmış olan kan, dolaşım sistemine direkt olarak etki ettiği için özellikle kalp başta olmak üzere bütün organları harika bir şekilde besliyor.

Birde ne demiştik, minör değer. Kişiye damardan geri giden kanın bir kısmı ( 2 cc - 4 cc kadar) bir enjektöre çekilir ve bu kan kişiye intramüsküler dediğimiz yani kas içine enjeksiyon olarak yapılır. Burada mantık şudur. Majör değer direkt organları beslerken bu enjeksiyon olarak yapılan minör değer kas içerisine yapıldığı için iskelet ve kas sistemine fayda sağlar.

1653100964394.png

1653101318682.png

1653101599206.png


Ozon Tedavisinin Diğer Uygulanma Yolları Nelerdir?

Torbalama: Lokal olarak yapılacak bölgeye direk ozon gazının verildiği kapalı bir sistemdir. Her türlü yara için uygulanır. Yaranın olduğu yer ozona dayanıklı torba içerisine alınır ve torba içine sürekli olarak ozon gazı verilir. Ozon gazı kuru ciltten emilmediği için yapılacak bölge öncelikle ozonlu su ile nemlendirilmelidir.

Rektal Uygulama: Ozon gazının rektal yolla uygulanmasıdır. Bağırsak hastalığı olan veya damar yolu açılamayan kişilerde tercih edilir. Kişi uygulama sırasında bir şey hissetmez.

Ozon Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Ozon tedavisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Uygun doz olmadığı durumlarda tedaviden fayda sağlanamaz. Ozon tedavisine başlandıktan 3-5 seans sonra kişide iyileşme krizi olarak adlandırılan yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetler görülebilir. Tedaviye devam edildiğinde bu şikayetler yok olur. Genelde bir paket tedavi 12 seanstan oluşmaktadır. Fakat alınan 1 seansın bile faydasını görebilirsiniz.

Ozon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

1 seansı ortalama olarak 20-25 dakika sürmektedir.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

● Halsizlik, zihinsel ve bedensel yorgunluk.
● Uyku bozuklukları.
● Bası yaraları, şeker hastalıklarının iyileşmeyen yaraları ve kangren.
● Bağırsak hastalıkları (Ülseratif Kolit, Fissür, Fistül)
● Genel bağışıklık sistemi yetmezliği.
● Baş dönmesi (Vertigo).
● Sinüzit.
● Hepatit B, Hepatit C gibi virüs kaynaklı hastalıklar.
● Dirençli idrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel ve mantar
● Romatoid Artrit, Sistemik Lupus Eritematozus, Kronik Ağrı Sendromu gibi romatizmalar
● Bazı cilt hastalıkları (Sedef, sivilceler).
● Herpes enfeksiyonları (Uçuk, Zona, Zona ağrıları).
● İskemik kalp hastalığının kronik dönemi.
● Parkinson hastalığı, demans, trigeminal nevralji, Alzheimer hastalığı, baş ağrıları ve migren
● Akut ve kronik alerjiler (Mevsimsel alerjiler).
● Damar tıkanıklıkları.
● Metabolizma hastalıkları (Diyabet, Tiroid hastalığı, Hipertansiyon).
● Sindirim sistemi hastalıkları.
● Kronik böbrek ve akciğer hastalıkları.
● K.B.B hastalıklarından meniere sendromu ve kulak çınlaması.
● Kireçlenmeler ve fıtıklar (bel, boyun, diz kireçlenmeleri).
● Işın tedavisi (radyoterapi) sonrası stresle mücadele ve uykusuzluk durumları.

1653102208445.png

1653102300597.png


Bitirmeden önce bir anekdot paylaşmak istiyorum. X kurumunda çalışıyorum ve çalıştığım bu kurumda ozon tedavisi uygulanıyor. Zaten hastalarımızdan çok olumlu dönütler aldığım için böyle bir tedaviyi tanıtmak istedim.

Yakın zamanda bu kuruma bir hasta geldi ve askerde iken kaptığı bir enfeksiyon sonucu dizden aşağısı kangren olmuştu. Hastanın kendisinin ve ailesinin anlattıklarına göre Türkiye'de gitmedikleri hastane kalmamış. Her gittiği hastane, hastanın dizden aşağısının kesilmesi gerektiğini onlara söylemiş ve bu durum çok zor tabii ki. Hastanın babası bir arkadaşının vasıtası ile benim de çalıştığım kurumda doktor olan ve ozon tedavisi uygulayan X kişi ile tanışmış. Biz bu hastaya burada seanslarca ozon tedavisi ve farklı tedaviler uyguladık. Yakın zamanda bu hasta buradan yürüyerek çıktı ve yaptığımız şey hastanın bacağını ampute etmek yerine sadece tek bir parmağı ampute etmek oldu. Bu hastayı ozon ile sağlığına kavuşturmayı başardık ve buradan yürüyerek çıktı. Bu durum beni çok etkilemişti ve bu olaydan sonra da kendim bu tedaviye başladım. Faydasını görmekteyim. İmkanı olanlar bu tedaviyi bir düşünebilir.

Sağlıcakla kalın!


 
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Yukarı