Çözüldü PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lyviq

Hectopat
Merhaba. Dell G3 3590 laptopum var. Bugün sherlock holmes oyununu oynarken mavi ekran aldım. Fotoğrafını çekemedim derken tekrar açılınca yine mavi ekran aldım sonra 3. mavi ekran alıp fotoğrafını çekebildim, en son kurtarma ekranı falan geldi yeniden başlayınca PC açıldı. 2 ay önce falan oyun oynarken hep mavi ekran alıyordum Dell'in Support asist uygulamasıyla ekran kartı test ettiğimde mavi ekran alıyordum sonra DDU ile ekran kartını falan temizledim ve sorun çözüldü. 1 ay sonra hafif Chrome girince bir kere aldım ve şimdi de ardarda olmaya başladı. İnternete yazdım sorunu, chckdsk /r komutuyla diski fixledim. Şu an iyi gibi bir daha olur mu bilmiyorum ve en son DDU ile çözdüğümden beri yeni minidump dosyası oluşturmuyor. O yüzden en son ki minidump dosyalarını yollayabildim.

Temiz kurulum yapmak istiyorum ama HDD olan "D" diskimde 900 GB dosyalarım var. Windows'um da "C" de SSD'de kurulu. Sadece "C" diskime format atsam yani SSD'ye sorunun çözülme olasılığı var mıdır? Yoksa çoğu mavi ekran hataları HDD'den kaynaklandığı için ona atmam daha mı yararlı olur?

Dosya Ekleri

• e768797c-8d22-450b-9b4a-4e98d5885140.jpg
    e768797c-8d22-450b-9b4a-4e98d5885140.jpg
    75,8 KB · Görüntüleme: 42
Öncelikle BIOS'unu güncellemekle başla.

PC-Doctor ve MSI Afterburner'ı kaldır. Fare dışındaki tüm USB bağlantılarını çıkart.

Ağ sürücünü de güncelle.

DDU rehberini uygula ve ses sürücünle birlikte ekran kartı sürücünü kaldır. WHQL sürümü kur.

Ses sürücünü güncelle:

Chipset'i güncelle:

Easy AC kullanan oyunları oynama.

Konuda belirttiğim gibi zaten DDU ile hem Intel hem NVIDIA ekran kartlarını silmiştim, sadece sesi silmedim. Driverı indirirken de zaten WHQL otomatik olarak inmişti. Diğer dediğiniz güncellemeleri yapıp sesi DDU ile kaldırıp deneyeceğim, olmazsa temiz kurulum mu şart hem SSD hem HDD'ye?

Konuda belirttiğim gibi zaten DDU ile hem Intel hem NVIDIA ekran kartlarını silmiştim, sadece sesi silmedim. Driverı indirirken de zaten WHQL otomatik olarak inmişti. Diğer dediğiniz güncellemeleri yapıp sesi DDU ile kaldırıp deneyeceğim, olmazsa temiz kurulum mu şart hem SSD hem HDD'ye?
Değil şimdilik, DDU ile tekrar silin dediğim şekilde. Ek olarak şu komudu girin CMD'yi yönetici olarak başlatıp.
->SFC /scannow

Bu arada DDU ile 2. ekran kartını sildikten sonra kendi sitesinden indirin, otomatik olarak indirmeyin.

Değil şimdilik, DDU ile tekrar silin dediğim şekilde. Ek olarak şu komudu girin CMD'yi yönetici olarak başlatıp.
->SFC /scannow

Bu arada DDU ile 2. ekran kartını sildikten sonra kendi sitesinden indirin, otomatik olarak indirmeyin.

Dediğiniz her şeyi yaptım. BIOS'u güncelledim, DDU ile NVIDIA ve ardından Intel'in sürücülerini silip kendi sitelerinden son sürümü yükledim, ses kartını DDU ile silerken 2 tane vardı Realtek ve b ile başlayan bir şey Realtek'i sildim sonra Dell'in driver sitesinden bilgisayarıma uyumlu versiyonunu yükledim diğer güncellemeleri de indirip kurdum. SFC scannow da yaptım ve problem bulunmadı bakalım bir daha mavi ekran verecek mi? Bu arada ses sürücülerinden 2'sini de silmeli miydim? Ve ses driverını Dell sitesinden buldum o problem oluşturmaz umarım.

Dediğiniz her şeyi yaptım. BIOS'u güncelledim, DDU ile NVIDIA ve ardından Intel'in sürücülerini silip kendi sitelerinden son sürümü yükledim, ses kartını DDU ile silerken 2 tane vardı Realtek ve b ile başlayan bir şey Realtek'i sildim sonra Dell'in driver sitesinden bilgisayarıma uyumlu versiyonunu yükledim diğer güncellemeleri de indirip kurdum. SFC scannow da yaptım ve problem bulunmadı bakalım bir daha mavi ekran verecek mi? Bu arada ses sürücülerinden 2'sini de silmeli miydim? Ve ses driverını Dell sitesinden buldum o problem oluşturmaz umarım.
Realtek'i kaldıracaktın, ses sürücüsünün ekran kartı yazılımıyla olanı da var, ekran kartını kaldırınca onun da kalkıyor olması gerek. Günboyu, yarın da dene ve sonucu bildir.

Realtek'i kaldıracaktın, ses sürücüsünün ekran kartı yazılımıyla olanı da var, ekran kartını kaldırınca onun da kalkıyor olması gerek. Günboyu, yarın da dene ve sonucu bildir.

Bunları yapmama rağmen Rocket League oynarken bir mavi ekran hatası daha aldım ve yine minidump dosyası oluşturmadı. Başka ne yapmalıyım?

Bunları yapmama rağmen Rocket League oynarken bir mavi ekran hatası daha aldım ve yine minidump dosyası oluşturmadı. Başka ne yapmalıyım?
Sırasıyla 15 dakika Furmark, 15 dakika Prime95 testi ve HD Tune ile quick scan kapalıyken tarama yap. Donanımsal hata olabilir. Hata alırsan hangi testi yaparken hata aldığını takip et.

Sırasıyla 15 dakika FurMark, 15 dakika Prime95 testi ve HD Tune ile quick scan kapalıyken tarama yap. Donanımsal hata olabilir. Hata alırsan hangi testi yaparken hata aldığını takip et.

Tamam teşekkürler. Dün Windows Update yaptım, ses sürücüsünü falan güncelledi eğer mavi ekran alırsam son dediklerinizi yapacağım bir daha alırsam tekrar yazarım. 👍
Dediğiniz testleri yapmak için programları indirirken Google Chrome açıkken mavi ekran verdi sonrasında hepsini yaptım hiçbir sorun olmadı sadece HDD taraması 200 dk civarı sürdü son 380 MBsinde ekran kilitlenip açıldı ama mavi ekran değil. Minidump ta oluşmuyor Ekim'deki minidumptan beri siz ona bakarak söylüyorsanız o hata ekran kartı sürücülerine DDU uyguladıktan sonra düzelmişti ama şimdi minidump dosyası bile oluşturmuyor. İnternetteki minidump oluşturma rehberini uygulamama rağmen, galiba temiz bir format atmam gerekecek ama o da çok uğraştıracak gibi.

Dell uygulamasından harici ekran kartını da test ettim geçti. Eğer bir daha mavi ekran alırsam ne yapmam gerek? Format mı atmalıyım?
Harici değil dahili ekran kartını test ettim yanlış yazmışım.

Tamam teşekkürler. Dün Windows Update yaptım, ses sürücüsünü falan güncelledi eğer mavi ekran alırsam son dediklerinizi yapacağım bir daha alırsam tekrar yazarım. 👍
Dediğiniz testleri yapmak için programları indirirken Google Chrome açıkken mavi ekran verdi sonrasında hepsini yaptım hiçbir sorun olmadı sadece HDD taraması 200 dk civarı sürdü son 380 MBsinde ekran kilitlenip açıldı ama mavi ekran değil. Minidump ta oluşmuyor Ekim'deki minidumptan beri siz ona bakarak söylüyorsanız o hata ekran kartı sürücülerine DDU uyguladıktan sonra düzelmişti ama şimdi minidump dosyası bile oluşturmuyor. İnternetteki minidump oluşturma rehberini uygulamama rağmen, galiba temiz bir format atmam gerekecek ama o da çok uğraştıracak gibi.

Dell uygulamasından harici ekran kartını da test ettim geçti. Eğer bir daha mavi ekran alırsam ne yapmam gerek? Format mı atmalıyım?
Harici değil dahili ekran kartını test ettim yanlış yazmışım.
Düzenledikten sonra etiket atsaydın keşke, neyse.
Bu rehberi uygula:

Uyguladıktan sonra mavi ekran alırsın muhtemelen, aldığın zaman dump dosyanı paylaş.

Ek olarak bu rehberi de yapar mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı