Paketçilere bahşiş ne kadar veriyorsunuz?

Genelde 5-10 TL civarı veriyorum. Ufak miktarlar bize koymaz ama günde birkaç kişi bile verse, adamın bir sigara parası çıksa onun için kârdır.

Eve yemek istediğimde para üstü olarak bırakabilmek için siparişin fiyatını ayarlayabilmek adına ek malzeme ya da içecek aldığım bile oluyor bazen. Böylece tam para verip bırakabiliyorum, diğer türlü biraz rahatsız edici hissettirmekten korktuğum oluyor bazı durumlarda.

Her ne kadar utana sıkıla para üstü almasam da benden büyük biri ise yerin dibine giriyorum.

Adı üstünde, bahşiş. Bahşiş vermezsem, o para bana kalırsa beni zengin etmeyecek. Aynı şekilde bahşiş verirsem, bir şey de eksilmeyecek.

İyi hizmet için bahşiş vermek artık şart sayılır. Adam bahşiş vermeyen yere ikinci gelişinde daha yavaş getirebiliyor.

Amerika'da bahşiş kültürü pek yok.
Aslında var ama İngiltere düzeyinde takıntılı değiller. Orada bahşiş verme oranı yarı yarıya kalıyor diyebilirim. Anket mi yaptın diye sorma, kaynak oturduğum organım ama orada yaşadığım dönemde hem kendi gördüklerim hem hizmet sektöründeki arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerden oransal çıkarımım bu oldu.

Anket mi yaptın diye sorma, kaynak oturduğum organım ama orada yaşadığım dönemde hem kendi gördüklerim hem hizmet sektöründeki arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerden oransal çıkarımım bu oldu.
Kaynak sağlam, insan biraz oturma organına güvenmeli. :D

Sonuç olarak bahşiş gönüllülük eylemidir. Kaliteli br hizmet sonrası bile vermesen kimse senin boğazına yapışmaz. Ha verirsen de karşı tarafın sana gösterdiği ekstra hizmet icin bir teşekkürün oluyor. Türkiye'de durumu olanlar büyük oranda bahşiş veriyor, zor geçinen kişiler vermesin zaten. Onların da personele gösterdiği sıcakkanlılık yeterli.

Örneğin şu anki isimde de ikramiye ve performans puanlamasına göre artan veya azalan sistemle kazandığım para var. Bu da bir nevi bahşiş, tek farkı müşteri değil şirket veriyor.

Bahşiş getirisi yüksek diye paketçilere, garsonlara düşük maaş veren işletmeler var. Kuş kadar maaş veririm ama bizim müşteriler iyi bahşiş bırakır, oradan kaybından daha fazlasını çıkarırsın diyen işveren çok... Karşıdaki dükkanda maaşın daha yüksek olabilir ama oranın müşterisi az, bahşiş + maaş ile burada daha fazla kazanırsın diye sömürüyorlar insanları... Restoranlarda garsonlara bırakılan bahşişler bir kutuda biriktiriliyor, haftalık veya aylık biriken parayı garsonlar paylaşıyor. O paraya bile göz diken patronlar, müdürler var, biriken para kendi belirledikleri belli miktarın üzerinde olursa aradaki farkı kendi ceplerine atıyorlar, halbuki müşteriler o parayı garsonlara emekleri karşılığı veriyor.

5 TL, 10 TL vermek bütçenizi sarsmıyorsa paketçilere bahşiş verin bence, hayır duası alırsınız ama 50 kuruş, 1 TL de vermeyin, sadaka gibi, onurlarına dokunabilir. Restoranlarda ise ben %10 vermeye çalışıyorum.

Karşımdaki insana göre ve siparişe göre durum değişir.
Bazı apaçi tipler geliyor, değil bahşiş, günahımı vermem.
Ama mesela gece 3'e kadar online sipariş alan bir büfeden 2:58'de sipariş vermiştim.
Sonra üzüldüm çünkü ben sipariş vermesem 2 dakika sonra eve gidecekti, benim için en az 30-45 dakika geç gitti eve.
Geldiğinde de gördüm ki çok genç, efendi bir öğrenci arkadaş; mesela ona siparişimden çok daha fazla bahşiş verdim.

Tabii ki ben büyük ve lüks sayılabilecek yerlerde çalıştım, bununla da ilgili olabilir.
O tip yerlerde zaten bu sorun olmuyor ama genele vurursak çoğunluk vermiyor dediğim gibi. Amerika'da bildiğim kadarıyla zorunluluk gibi bir şey. Yani vermek zorundalar gibi hissediyorlar sanki. Hatta bildiğin hesaplama yöntemi bile yapmışlar kolay olsun diye. Ama tabii yerine göredir eminim.

Yeni konular

Geri
Yukarı