Paketteki hızı alamamak

Emirkaon

Centipat
Merhaba dostlar,
Türk Telekom'da yalın 20 Mbps'ye kadar Fibernet (ADSL T11) Full limitsiz adlı paketi kullanıyorum. 1 ay öncesine kadar 12 Mbps paket kullanıyordum ve bu hızı net bir şekilde alabiliyordum. 20Mbps'ye geçtikten sonra hiçbir hız değişikliği yaşamadım, üstüne pingim arttı.

Türk Telekom'u aradığımda merkezden 24 Mbps hızın geldiğini, modemimin ne kadarını aldığını göremediklerini söylediler.
Modem arayüzünde ulaşabildiğim veriler görseldedir.
Modem: ZyXEL VMG3312-B10B (Yazılım güncellemesini yapmayı denedim fakat Türk Telekom bu özelliği kilitlemiş.)

Ekran Görüntüsü (405).png

Speedtest üzerinden yaptığım son 10 testin sonuçları bu şekilde.

Ekran Görüntüsü (406).png

Modem arayüzünde Actual Data Rate 24Mbps Download, 1 Mbps Upload gözükürken niye 13 Mbps Download alıyorum bir türlü çözemedim.
Ayrıca Actual Delay de download için 7ms gözükürken benim aldığım ping 30ms.
Bu hız kaybının sebebi nedir? Modemde mi problem var, binadaki kabinde mi, yoksa Türk Telekom'dan gelen internette mi?
Bilgilendirebilirseniz bana çok yardımınız dokunur.

Not: Bina 20 yıllık bir bina, altyapı yenilemesi oldu mu bilmiyorum.

Bir başka sorum da Attainable Net Data Rate 30Mbps gösteriyor ise bu benim altyapıdan maksimum alabileceğim hız 30Mbps anlamına mı geliyor?
Forumda Zyxel ve Türk Telekom'un bilerek bu modemde yazılım güncellemesini kaldırdığını gördüm. 🤬 Fakat bu hız kaybına neden olur mu bilmiyorum.
Gerekirse yeni bir modem alacağım.

Son düzenleme:
Hocam bağlantıdaki kabloda sıkıntı olabilir mi? Yıpranma veya ethernet kablosunda problem var mı? Aynı modem ile 75 mbit internet bile kullandım. Modemle alakası yok. 2016 firmware sürümü kullanıyorum şu anda 35 mbit rahat veriyor.

Hocam bağlantıdaki kabloda sıkıntı olabilir mi? Yıpranma veya ethernet kablosunda problem var mı? Aynı modem ile 75 mbit internet bile kullandım. Modemle alakası yok. 2016 firmware sürümü kullanıyorum şu anda 35 mbit rahat veriyor.
Hocam bağlantıdaki kabloda problem olduğunu zannetmiyorum. Evde 2 tane masaüstü bilgisayar var. Kendi bilgisayarıma CAT5 ethernet kablosu uzun bir süredir bağlı, eskimiş olma ihtimali var fakat kardeşimin bilgisayarına yakın zamanda CAT6 kablo aldık ve çektik onun bilgisayarında da aynı problem var.

24 Mbps tanımlı, değerlerde bir sorun yok. Hatta ADSL bir hat için değerler çok iyi. Hatta eminim ki hattınız VDSL de destekliyor hat zayıflamasına bakarak, santrale çok yakınsınız. Çok daha yüksek hızları alabilirsiniz.

Buradan bir sorgulama yapıp sonucu atar mısınız?

Yaşadığınız soruna gelince tanımlanan hız TT'nin dediği gibi 24 Mbps. Değerlerde de görünüyor bu durum.

Firmware konusunda hiçbir işlem yapamıyorum. Şu an mevcut sürümümü de göremiyorum. Türk Telekom manuel bir şekilde yazılım güncelleme özelliğini bu modemden kaldırmış malesef.
24 Mbps tanımlı, değerlerde bir sorun yok. Hatta ADSL bir hat için değerler çok iyi. Hatta eminim ki hattınız VDSL de destekliyor hat zayıflamasına bakarak, santrale çok yakınsınız. Çok daha yüksek hızları alabilirsiniz.

Buradan bir sorgulama yapıp sonucu atar mısınız?

Yaşadığınız soruna gelince tanımlanan hız TT'nin dediği gibi 24 Mbps. Değerlerde de görünüyor bu durum.

Ekran Görüntüsü (407).png

Ek olarak modemin dibindeyken telefonla aldığım download hızı da 8Mbps.

Son düzenleme:
Firmware konusunda hiçbir işlem yapamıyorum. Şu an mevcut sürümümü de göremiyorum. Türk Telekom manuel bir şekilde yazılım güncelleme özelliğini bu modemden kaldırmış malesef.

Eki Görüntüle 1065808
Ek olarak modemin dibindeyken telefonla aldığım download hızı da 8Mbps.
VDSL geçiş talebi aç. Kesinlikle.

VDSL geçiş talebi aç. Kesinlikle.

VDSL'e geçiş için paket değişikliği yapmama gerek var mı? Yoksa aynı paket üzerinden mi yapıyorum bu değişikliği?
Ayrıca binada ADSL T11 kabin gözüküyor paketin ismindekine göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı