Pakistan'a satılan 30 ATAK için ABD izni gerekiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Savunma Sanayi Başkanlığı’nın geçtiğimiz ay duyurduğu ve Türkiye’nin “tek seferde yaptığı rekor ihracat” olma özelliğini taşıyan 1.5 milyar dolarlık 30 adet ATAK helikopterinin Pakistan’a satışı sözleşmesi, ABD ile gerilen ilişkiler nedeniyle bir kez daha gündeme geldi.

DAEC4502-A517-4831-B09E-C67BF39BE719_25879777.jpg

Helikopterin motor hakları nedeniyle kasım ayına kadar ABD Savunma Bakanlığı’ndan ihracat izni alınamazsa, sözleşmede süre uzatımı gündeme gelecek. Hürriyet’ten Eray Görgülü'ye konuşan savunma kaynakları, ABD ile gerilen ilişkilerin ATAK helikopteri satışını olumsuz şekilde etkileyebileceği endişesini dile getirdiler. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye ihracat izni vermezse sözleşme uzatma teklifini değerlendirecek olan Pakistan makamları, ihracat anlaşmasının geleceğine karar verecek.

Kaynak: Cumhuriyet
Yorum: Sisirdikleri projeler yavas yavas patliyor. :)

Patlamıyor. Böyle bir gelişme bile önemli bir gelişme ülkemiz açısından kanısındayım.

Patlamıyor. Böyle bir gelişme bile önemli bir gelişme ülkemiz açısından kanısındayım.
''YERLİ'' adı altında yapılan ve ihracat bile yapamadığın bir proje düşün güzel olabilir lakin bu bir patlamadır utançtır %100 yerli olarak tanıttığın bir üründen bahsediyorsun.

''YERLİ'' adı altında yapılan ve ihracat bile yapamadığın bir proje düşün güzel olabilir lakin bu bir patlamadır utançtır %100 yerli olarak tanıttığın bir üründen bahsediyorsun.

Askeri konular çok hassastır ve lütfen bilmeden yorum yapmayın! Atak helikopteri %100 yerli değildir! Bunu kimse söylemedi. Zaten askeri alanda hiç bir şey %100 yerli değildir!

Atak helikopteri bir devşirmedir. AgustaWestland firmasının A129 helikopterinin Türkiye ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilmiş şeklidir. Bu resmi bir bilgi isterseniz araştırabilirsiniz. Tam olarak söylediğim cümle çıkacak karşınıza.

Lütfen bilmeden yorum yapmayın!

Askeri konular çok hassastır ve lütfen bilmeden yorum yapmayın! Atak helikopteri %100 yerli değildir! Bunu kimse söylemedi. Zaten askeri alanda hiç bir şey %100 yerli değildir!

Atak helikopteri bir devşirmedir. AgustaWestland firmasının A129 helikopterinin Türkiye ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilmiş şeklidir. Bu resmi bir bilgi isterseniz araştırabilirsiniz. Tam olarak söylediğim cümle çıkacak karşınıza.

Lütfen bilmeden yorum yapmayın!
Hocam o bilgiler doğrudur ona lafım yok Meeting meydanlarında söylenenden bahsediyorum ben lütfen hiç izlememiş gibi davranmayınız.

Hocam bu izin haberi ilk çıktığında gülüp geçmiştim ancak biraz araştırdığımda kısmı olarak ABD'nin bu satışa müdahale etme hakkı olduğunu gördüm. Bizim derdimiz zaten ülkemizin kazanması ancak bu tür projelere ne kadar milli desek de arkasından hep 3. bir ülke çıkıyor.

Onun dışında @Neşeli Enginar hocam dış ihracatta her ne kadar başarısız gibi görünsek de son zamanlarda yapılan projeler son 20 yıl baz alındığında ciddi anlamda artış göstermekte. Geçmişte hiçbir şey yapamıyorduk; en azından şimdi bir şeyler deniyoruz.

Sağcı solcu muhabbetine girmeyeceğim ama 'Şişirdikleri projeler yavaş yavaş patlıyor' sözünü size yakıştırmıyorum. ATAK projesi başarılı ve geleceği parlak olan bir projedir. Karalamayı haketmiyor.

Ayrıca bilgisi olmayan herkes atıp tutuyor; eleştirmek isteyen sağlam eleştirsin. Askeri meseleleri siyasete karıştırmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Askeri projelerde önceki yıllara nazaran sınıf atladığımız gerçeğini göz ardı etmek mevcut iktidara haksızlık olur. Tek sıkıntı yerli, milli sosu eklenerek tüm bunların seçim malzemesi olarak kullanmasındadır. Seçime değilde sanki savaşa gider gibi mitinglerde konuşma sunumu hazırlanması iktidar ve seçmenleri dışındaki herkesin tepkisine sebep oluyor. Halbuki bu projeler 80 milyon vatandaşımızın güvenliği amaçlı yapılıyor. Sadece belli bir kesimin güvenliği için değil.

Hocam o bilgiler doğrudur ona lafım yok Meeting meydanlarında söylenenden bahsediyorum ben lütfen hiç izlememiş gibi davranmayınız.

Bunlar propagandadır. Yapacak bir şey yok. Şahsen muhalif bir kişiliğim var ama her parti bu tarz propagandalar yapıyor. Fakat hiç bir zaman resmi kaynaklar yalanlanmadı. Hiçbir zaman resmi kaynaklar saklanmadı. Hiçbir zaman resmi kaynaklar gösterilmedi de insanlara. Bizim araştırmamız gerekiyor. Atak helikopterinin büyük kısmı Türk mühendislerinin başarısı. Hatta şunu söyleyebilirim ki imkansızdan başarmışlar. Gerçekten askeri sanayi tarihine geçen bir süreç olmuş Atak projesi. Birazcık bakınırsanız siz de görürsünüz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Youtube üzerinde Ayhan Tarakçı'nın konu ile ilgili çok güzel bir videosu var. Bakmanızı tavsiye ederim.

Siz ATAK helikopterini değil dönemin iktidarını eleştiriyorsunuz şu anda. Ortada başarılı bir proje vardır ve bu haksızlığa uğratılamaz.

Rica ediyorum eleştirirken neyi eleştirdiğinize dikkat edin. Herkes her şeyi konuşabilir ama ATAK projesi gibi dün elimizde hiçbir şey yokken bugün birçok projede başarılara imza attığımız şeylere sadece iktidarda olan partiyi desteklemediğiniz için karalama yapmayın; yoksa ben de sevmiyorum, istemiyorum bazı şeyleri. Propaganda yapılmasına da destekçi değilim.

%100 Milli denilebilir, yalandır diyebilirsiniz. Gaz veriyor gaz alıyor diyebilirsiniz. Her şeyi diyebilirsiniz; ama bu proje başarısızdır diyemezsiniz. Ayıptır. Bugün bunu yapan yarın daha iyisini yapacak; yapmalı da zaten.

Onlar yaptı biz yapmayalım; askeriye siyaset karıştırmayın arkadaşlar. Elbet gün gelir; motoru da yerli olacak. Çalışmaları devam ediyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı