Pansiyon için modem önerisi

omertskn

Decapat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hocalarım merhaba. Bir turizm kentinde bungalov pansiyon işletiyoruz. Günlük yaklaşık 100 kişi ağırlıyoruz. Kullandığımız modem (Türk Telekom'un klasik TDW9970 modemi) sürekli kopmalara neden oluyor. Internetimiz de süper line 100Mbps. Bizi uzun zamanlar götürecek, sorunlarıyla başımızı ağrıtmayacak ve nispeten uygun fiyatlı bir modem arıyoruz. Önerebileceğiniz bir modem var mıdır?

Hocalarım merhaba. Bir turizm kentinde bungalov pansiyon işletiyoruz. Günlük yaklaşık 100 kişi ağırlıyoruz. Kullandığımız modem (Türk Telekom'un klasik TDW9970 modemi) sürekli kopmalara neden oluyor. Internetimiz de süper line 100Mbps. Bizi uzun zamanlar götürecek, sorunlarıyla başımızı ağrıtmayacak ve nispeten uygun fiyatlı bir modem arıyoruz. Önerebileceğiniz bir modem var mıdır?

KabloNet veya TurkNet olabilir.

Modem değil de ben kalkıp pansiyonlara 4.5G internet kurulumu yapıyorum sınırsız. Altyapı olmasa bile dağ bayırın içinde adam minimum en kötü hava koşullarında 10 Mbps en iyi koşullarda 520-570 Mbps görüyor. Eğer internet kopması olsun istemiyorsanız Xiaomi'nin ve Huawei'nin bağlantı noktalarından alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer işi bilen bir çalışanınız var ve iki uç kuruş para ile çalıştırmıyorsanız bu dediğimi maksimum 2 günde tüm pansiyona yapar ve ömürlük olur. Diğer türlü kablosuz bağlantı noktası kurmaya çalışırsanız büyük cihaz almak zorunda kalırsınız ve şu an fiyatları çok yüksek ve ileride cat7/cat7-e yaygınlaşır ve üstüne komple WI-FI6-WI-FI7 gelecek olur ise sıkıntı çıkarabilir. Alacağınız cihazın li-fi desteğine de bakın kablosuz yapacaksanız çünkü WI-FI7 yerine çoğu kişi li-fi kullanımına geçiyor bilginiz olsun.

Mikrotik öneririm, kurumsal bir cihaz olduğundan arayüzü biraz karışık ama hem günümüzde hem de gwlecekte ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir üründür. Elinizdeki modemi köprü modunda kullanıp bağlamanızı tavsiye ederim.

İkinci seçenek olarak Keenetic'in üst seviye ürünlerine yönelebilirsiniz. İsterseniz DSL modellerden alıp kullanırsınız; isterseniz router modellerden alıp Mikrotik'te tavsiye ettiğim şekilde kullanırsınız.

Keenetic'in arayüzü çok daha kolay ama aslen kurumsal olmadığından ihtiyacınız olan özrllikleri kontrol edip almanızı tavsiye ederim.

Modem değil de ben kalkıp pansiyonlara 4.5G internet kurulumu yapıyorum sınırsız. Altyapı olmasa bile dağ bayırın içinde adam minimum en kötü hava koşullarında 10 Mbps en iyi koşullarda 520-570 Mbps görüyor. Eğer internet kopması olsun istemiyorsanız Xiaomi'nin ve Huawei'nin bağlantı noktalarından alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer işi bilen bir çalışanınız var ve iki uç kuruş para ile çalıştırmıyorsanız bu dediğimi maksimum 2 günde tüm pansiyona yapar ve ömürlük olur. Diğer türlü kablosuz bağlantı noktası kurmaya çalışırsanız büyük cihaz almak zorunda kalırsınız ve şu an fiyatları çok yüksek ve ileride cat7/cat7-e yaygınlaşır ve üstüne komple WI-FI6-WI-FI7 gelecek olur ise sıkıntı çıkarabilir. Alacağınız cihazın li-fi desteğine de bakın kablosuz yapacaksanız çünkü WI-FI7 yerine çoğu kişi li-fi kullanımına geçiyor bilginiz olsun.
Bu dediğiniz 4.5G kurulumu tahmini ne kadara patlar bize hocam?

Bu dediğiniz 4.5G kurulumu tahmini ne kadara patlar bize hocam?

Hocam ben kendim yaptığım işlerden örnek vereyim bir cihaz alınıyor ilk ana modem olsun diye cihazın fiyatı 3.000₺ ila 5.000₺ arasında kablo 1 top örneğin şöyle bir cat7 kablo alıyorum genelde 50 metre kablo çekmek yeterli oluyor büyük yerlerde 200 metreye kadar çıkıyor bilginiz olsun. Hesabı yaparsak bir de şöyle bir grandstream ürünleri alıyoruz genelde bundan da 10 tanesi genelde yatay olarak uzun 4 katlı bir binaya yeterli geliyor. Bunlar genelde ömürlük olduğundan ötürü sıkıntı çıkartmayan kalite cihazlar tabii bağlantı noktası için gerekli cihazlar duvar kalınlığına göre değişiyor ama bunlar bizi hiç üzmeyen kaliteli cihazlar. Toplam 70.000₺ ile 80.000₺ arasında bir fiyat yeterli oluyor. Kablo uzunluğu bağlantı noktası sayısı artsa bile genellikle maksimum 100.000₺ ye yapıyoruz. Eğer dandik olsun ama bizim olsun ne olacağımız belli değil işletme belki ileride kapanır derseniz de 50.000₺ civarında adi cihazlar kuruyoruz ömürleri genellik ile 2 yıl oluyor o cihazların hız olarak fena değiller ama bu cihazlar dediğim gibi zengin işi oluyor genellik ile 2 yılda bir yenileniyor adi olan cihazlar. Diğer pahalı olan cihazlar da CAT7 ile döşenecek bağlantı hızları kaliteli kısaca cihazlar kaliteli olduğu için aynı ürünleri satmaya kalkınca direkt olarak çok az bir meblağ fiyat düşürerek temiz durumdaysa benim bile almışlığım oluyor örneğin bağlantı noktası 3.150₺ ama ben bu cihazın ikinci eline 2.700₺ verdiğimi biliyorum temiz olduğu için. Ama dediğim gibi bütçenize göre değişebilir veya CAT7 kablo yerine CAT6 da isteyebilirsiniz size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı