Panzerkampfwagen V vs T 34 - 85

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Başlıkta da belirtildiği gibi. Sizce hangisi daha iyi bayanlar baylar? Öznel fikirlere açık vaziyette yorumlayınız :).

61309392-soviet-medium-tank-t-34-85-of-the-world-war-ii-biggest-war-campaign-of-20th-century-e...jpg

maxresdefault.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu kişi T-34'ü daha iyi bulur, ben de öyle buluyorum. Alman tanklarına fanboy gözüyle bakmadan önce Almanların genel olarak birçok tankında olan genel geçer sorunlara odaklanmak gerekiyor.

* Mühendislik ürünlerinin kompleks olması.
* Ağır olmaları.
* Maliyetlerinin büyük olması. Özellikle rakip Sovyet tanklarına göre.
* Hitler'in büyük tank sevgisi ve baskıları.
* Lojistik sorunlar yaşaması.

Örneğin Sovyet yapımı bir tank sorun yaşadığında çoğu zaman tank terk edip gidiliyordu çünkü tankı terk etmek, geri götürüp bakımını yaptırmaktan daha ucuzdu. En ucuza en büyük performans mantığında işlettiklerinden böyle durumlarda Almanlar kadar hassas davranmıyorlardı.

Panzerkampfwagen V büyük ve ağır tank olmasına rağmen kendisine yakışmayan, ezilen zırhı ile art arda gelen saldırılarda rezil olmuştur ayrıca.

Çoğu kişi T-34'ü daha iyi bulur, ben de öyle buluyorum. Alman tanklarına fanboy gözüyle bakmadan önce Almanların genel olarak birçok tankında olan genel geçer sorunlara odaklanmak gerekiyor.

* Mühendislik ürünlerinin kompleks olması.
* Ağır olmaları.
* Maliyetlerinin büyük olması. Özellikle rakip Sovyet tanklarına göre.
* Hitler'in büyük tank sevgisi ve baskıları.
* Lojistik sorunlar yaşaması.

Örneğin Sovyet yapımı bir tank sorun yaşadığında çoğu zaman tank terk edip gidiliyordu çünkü tankı terk etmek, geri götürüp bakımını yaptırmaktan daha ucuzdu. En ucuza en büyük performans mantığında işlettiklerinden böyle durumlarda Almanlar kadar hassas davranmıyorlardı.

Panzerkampfwagen V büyük ve ağır tank olmasına rağmen kendisine yakışmayan, ezilen zırhı ile art arda gelen saldırılarda rezil olmuştur ayrıca.

Benim tercihim de T-34'ten yana. Alman mühendislerinin neden tanklarına eğimli zırh yapmadıklarına bir türlü anlam veremiyorum. Ruslar eğimli zırh yaparak gelen mermileri sektirsin, Almanlar da anca kalınlığı arttırsın :D.

Alman mühendislerinin neden tanklarına eğimli zırh yapmadıklarına bir türlü anlam veremiyorum. Ruslar eğimli zırh yaparak gelen mermileri sektirsin, Almanlar da anca kalınlığı arttırsın :D
Almanlar bunu kafalarına yiye yiye zorla öğrendi. :D

Başlıkta da belirtildiği gibi. Sizce hangisi daha iyi bayanlar baylar? Öznel fikirlere açık vaziyette yorumlayınız :).

Eki Görüntüle 593511
Eki Görüntüle 593512

Nazi tankları o dönemin en iyi tanklarıydı neden çünkü çok yeni bir teknolojiydi ve çok fazla tank modelleri vardı ve bu modellerin sadece %30'u kullanılmıştır nazi tanklarının güçlü olmasının bir diğer sebebi bazı noktalarından içindeki askerlerin ateş edebilmesiydi bu şey cephede ölüm makinesi gibi çalışırdı bazı ülkelerin tankları bile yoktu Polonya cephesinde tank kullanılmasının nedenlerinden biri bu yeni ölüm makinelerine sahip olmamasıydı alman tankları genişti bu sayede bünyesinde daha fazla cephane bulunabiliyordu bazı bölgelerini açıp MP40 makineli tüfekleriyle ateş açılıyordu zaten makineli tüfeklerin çok az ülkede bulunması nedeniyle almanlar daha güçlüydü.

Sovyet tanklarının alman tanklarına karşı şansı yoktu çünkü kullanılmıyordu çoğu sovyet komutan tanklar yerine atlara güvenmişti sovyetler zırhlarını güçlendirdiler almanlar mermilerini mermileri getirmek kolaydı ama zırhı getirmek zordu bundan sovyetler birliği moskovaya kadar ne olduğunu bile anlamadı.

T 34 bence. Yapılışı bile ayrı bir hikaye. Vatan sevdalısı bir usta yapıyor ve tankı kanıtlamak için başkente kadar tankı sürüp sonrasında zatüre olup ölüyor diye hatırlıyorum. T 34 değilse bile başka bir rus tankı yani belgeselde izledim bu olayı.

Bağımsız süspansiyon teknolojisi ve mermi sektirme olayını tanklarına eklenmesi T 34 ün tarafına artı bir puan. Lakin mermi sektirirken dış kabuk kırılmasa bile iç katman parçalara ayrılıp şarapnel gibi tüm mürettebatı öldürüyor. Alman tanklarında ise mermi bir delik açıp içerideki 1 kişiye falan zarar veriyor. Sovyetlerde nüfüs bol olduğu için tankı içindeki herkesin ölmesi onlar için sorun olmuyordu herhalde :D

1 alman tankı 5 sovyet tankınıda tahrip edebilir ya da tam terside olabilir savaştıkları yerlere. Rus tanklarını alman tanklarının yanında absürt hızlı ve süspansiyonları (kanadalı bir mucit sağolsun) sayesinde tümseklerden falan uçarak geçiyorlar resmen.

Yakın zamandan örnek vericem. Amerika ıraka saldırmadan önce 6 7 tane tank yolluyor. Irakta ( Afganistanda olabilir ya ) rus tankları var ama rus tanklarını kum çukurlarına saklamışlar. Tankın sadece kuleleri gözüküyor öyle söyleyeyim. Nasıl bir taktik yapmayı planlamışlar bilmiyorum :D Rus tankları ( T-64 büyük ihtimalle ) çukurdan çıkana kadar hepsi imha ediliyor ve amerikan safına tek bir mermi gelmeden sorun çözülüyor :D Rus tankları çukurda olmasaydı bam başka sonuçlana bilirdi.

6 gün savaşıydı sanırım adını tam hatırlamıyorum. İsrail safları 3 bilemedin 4 adet tankı güzel konumlandırdığı için karşı taraf büyük kayıplar veriyor.

Çeçen iç savaşında t 64 ve türevi tanklar basit yollarla yok edildiği için tankların meskül ( doğru mu yazdım? ) Mekana uygun olmadığına karar veriyor dünya ve gelişimleri duruyor tankların mağlesef.

WW2’de zaten Alman tankları ne kadar zırhlı, heybetli olsa da sorunlu ve kullanışsızlardı @Jira nın dediği gibi Hitler büyük severdi, generallerini dinlemezdi, karşı gelenleri asarlardı o yüzden genel olarak maus, jagdtiger, e100, tiger 2 gibi gereksiz tankları üretmekle uğraştılar. Diğer devletlerin tanklarının üretimi kolay olması, sayıca fazla olmaları ve sorunsuz olmalarından ötürü hep Almanlardan üstün olmuştur.

Ancak yukarıdaki 2 tank arasından en iyisi Panther tanklarıdır. Panther tanklarının T-34’lerden daha iyi manevra kabiliyeti ve koruma bekası var ayrıca Rusların o dönem en iyi tankı olan IS serisi ağır tankları bu tankları önden delmesi bile zordu.
WW2’de Almanların en başarılı tankı Panther tankları olmuştur.

Birebir karşılaştırma ise değişir.

Lojistik avantaj, üretim, basitlik, güvenilirlik konularında T-34. Çünkü son derece basit bir tank. Üretim maliyeti düşük, onarımı kolay, lojistik avantajı var. Siluet anlamında da Panther tankına göre daha avantajlı.

Ateş gücü, zırh, mobilite konularında elbette Panther. Her ne kadar eğimli zırhları sonradan öğrenmiş olsalar da yine en iyilerini yaptılar. T-34'ün hem taretinde hem de gövde önünde birçok zayıf noktası var. Mürettebat konumlandırması mürettebatı korumak için değil, tanka boyut avantajı katmak için. Ancak Panther, ön zırh konusunda daha iyi. Taret konusunda ilerleyen Panther modellerinde (Panther II gibi) çok daha iyi konuma getirdiler, ancak ilk prototipler ve üretilen ilk seriler için konuşacaksak taret açısından yeterli değil.

Ancak yine de taret konusunda T-34'den önde. Sebebi açısı. T-34'ün muharebe alanında birçok kez taret aşınması ve tavan delinmesi sonucu savaş dışı kaldığı görüldü. Sebebi taretinin yanlış açısı. Gelen mermileri sektirip gövde tavanına isabet ettirebiliyor. Eğer bu dezavantajı olmasaydı Panther'e karşı ciddi bir avantajı olabilirdi.

Göğüs göğüse bir çarpışmada kimin kazanacağına değinirsek, Panther'in transmisyon zırhı yeterli olmadığı için, T-34 mürettebatı yeterince hızlı ve deneyimli ise Panther'i avlayabilir. Ancak Panther'in T-34'ü imha edebilmesi için tek yapması ön zırhına bir isabet.
Panther yükseklik olarak T-34'den daha yüksek olduğu için, T-34'ün eğimli zırhına merminin isabet açısı Panther'e göre daha dik olacak. Bu da zırhın delinmesini kolaylaştırmakta. Tam tersi T-34 için geçerli, Panther "daha yüksekte" durduğu için ön gövdeye yapacağı bir atış büyük ihtimalle sekecek. Zaten savaş sırasında Panther'ler avantajını yüksekliği ve zırhına kattığı ekstra eğimi sayesinde kazandı. Yoksa çeliğinin kalitesi son derece düşüktü.

Ben tercihimi Panther'den yana kullanırdım. Eğer üretimi bu kadar karmaşık olmasa, daha basit düşünülseydi ciddi bir etki yaratabilirdi.

Geri
Yukarı