Papara anket dolandırıcı çıktı

İnternette birkaç şey gördüm ne kadar doğru bilmiyorum internete şöyle diyor.​

"Kimlik kartınızı ya da kimlik yerine geçen pasaport, ehliyet vb. belgelerinizi kaybederseniz hemen polise bildirin ve gazetelere "hükümsüzdür" ilanı verin. Bu sayede kimliğinizin çalındığını hemen duyurduğunuz için aleyhinize oluşabilecek durumlardan korunmuş olursunuz."

Ayrıca kimlik bilgilerinin çalınnması halinde yapılması gerekenler hakında bir liste var:

20- edevlet bu işin en önemli kısmı. Edevlet şifreniz yoksa hemen yarın bir ptt şubesine gidip 3-5 lira vererek alın.

21- Edevletten adınıza kayıtlı tüm telefon hatlarını kontrol edin. Sizin bilginiz dışında bir hat varsa hemen savcılığa gidip şikayet edin

22- Edevletten mahkeme dava dosyası sorgulama linkini haftada bir düzenli olarak kontrol edin. Adınıza bir dava açılırsa buraya düşer.

23- Tüm operatörlere mevcut numaranızı belirtip bilginiz ve imzanız dışında yeni hat açtırmak istemediğinizi içeren imzalı dilekçe yollayın.

24- Edevletten trafik cezalarını kontrol edin. Adınıza ya da plakanıza ceza kesilmişse burada çıkar.

25- Bedaş igdaş ve iski gibi merkezlere gidip abonelik numaranızı belirtin ve "bilgim ve imzam dışında yeni abonelik açtırmayacağınızı+

26- Açılırsa bundan doğacak borçlardan kurumun sorumlu olacağını" içeren dilekçe verin.

27- Edevletten vergi borçlarınızı düzenli olarak kontrol edin.

28- Edevlet üzerinde hgs ve ogs geçiş ihlallerinizi sorgulayın. Kimliğinizi kullananlar rahatlıkla bu geçiş hesaplarını açtırabiliyorlar.

29- Anne kızlık soyadınız, doğum tarihiniz internette çarşaf çarşaf yayınladığı için banka hesaplarınızı kontrol edin+

30- hesaplarınıza girip eft/havale vb.limitlerinizi sıfırlayın ya da tamamen kapatın. Gerektiğinde anlık olarak açın kullanın ve geri kapatın

31- Banka müdürleri bir sisteme girip adınıza çekilmiş tüm kredileri görebiliyorlar. Tanıdık vb bulup rica minnet adınıza alınmış/çekilmiş +

32- Tüm kredi ve kart bilgilerini kontrol ettirin.

33- Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dışarıda sizi ayağınızdaki dona kadar soyup soğana çevirmek isteyecek bir ton dolandırıcı var.

34- Benim başıma gelmez demeyin. Önleminizi alın. Burası Türkiye. Yeni Türkiye.

35- Daha önce kimlik bilgileri çalınmış biri olarak yaşadıklarımı ve alabileceğiniz önlemleri içeren bir flood yaptım.
Tek Papara hesabı da değilmiş bir sürü sey var maşallah.
Allah için dalga geçmeyin yardım edin lütfen ne yapım ben bilmiyorum ölmek istiyorum.
Dalga geçmiyorum. Doğruları söylüyorum. 18 yaşında olan adam böyle bir şey yapmaz. Gerekli şeyleri söyledim size. Siz keşke yapmasaydim demeye devam ediyorsunuz. Ben napabilirim ? Papara'ya kadar yazdım ne yapabilir diye savcılığa gitsin dediler. Daha ne yapabilirim ? Burada oturmakla olmuyor. Yapmadan önce düşünecektiniz. Yapmışsınız artık şimdi keşke yapmasaydim demek sadece laf kabalıgı.

Polisi ara durumu izah et.

Aradım bir şey demedi.

18 yaşından küçük olduğunuz belli. 18 yaşından küçükseniz hiçbir şey olmaz. İmza yetkiniz vb. olmadığı için adınıza hesap açamazlar, şirket kuramazlar, hat çıkartamazlar.

Kimliğinizi iptal ettiyseniz, korkmanıza pek gerek yok. Üzerinde bulunan seri no vb. bilgiler değişecek. Haliyle eski seri no ile işlem yapılsa dahi, hükümsüz olacak.

Forumdaki bazı patavatsız arkadaşlara aldırmayın, korkutmak isteyen trollümüz de çok maalesef.

Bundan sonra güvenmediğiniz hiçbir sayfaya da kişisel bilgilerinizi vermeyin. T.C. kimlik numaranızın bilinmesi pek bir işe yaramaz.

18'den büyüğüm siz emin misiniz ben çok korkuyorum yaşamak istemiyorum benim babam ödeyemez annem biliyor bu durumu nefes alamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimliği yenilemek mantıklı. Mail, telefon vs olsaydı bu tür kişisel bilgiler pazarlama ve reklam amaçlı kullanılıyor derdim ama adamlar seri no'ya kadar almış. Riskli.

Hocam yaşadığınız durumdan fazla etkileniyorsunuz psikolojinizi iyice bozuyorsunuz soğukkanlı olun bilmediğiniz sitelerede girmeyin lütfen bu zamanda kimse bir siteden bir anketden 150 TL vermez hocalarımızın dediklerini yapın bekleyin kimliğinizi iptal ettirmişsiniz zaten hükümsüz kalıyor seri no nuz sanırım.

18 yaşından küçük olduğunuz belli. 18 yaşından küçükseniz hiç bir şey olmaz. İmza yetkiniz vb. olmadığı için adınıza hesap açamazlar, şirket kuramazlar, hat çıkartamazlar.

Kimliğinizi iptal ettiyseniz, korkmanıza pek gerek yok. Üzerinde bulunan Seri No vb. bilgiler değişecek. Haliyle eski seri no ile işlem yapılsa dahi, hükümsüz olacak.

Forumdaki bazı patavatsız arkadaşlara aldırmayın, korkutmak isteyen trollümüz de çok maalesef.

Bundan sonra güvenmediğiniz hiç bir sayfaya da kişisel bilgilerinizi vermeyin. TC kimlik numaranızın bilinmesi pek bir işe yaramaz.
18 yaşından büyüğüm diyor. Büyükse daha çok sıkıntı. Troll konusuna gelirsek troll yaptığım yok. Bunlar olabilecek şeyler. Hem korksun bir daha böyle bir şey yapmasın.
Bence arkadaş troll.
Bence değil ya. O siteyi felan atması mantıklı değil. Yapmış belli ama 18 yaşında olmadığı belli. 11-12 yaşında.

Aradım bir şey demedi.

18'den büyüğüm siz emin misiniz ben çok korkuyorum yaşamak istemiyorum benim babam ödeyemez annem biliyor bu durumu nefes alamıyorum.

Bu kadar korkmayın. Tek yapmamanız gereken tekrar başka yerlere tekrar bilgilerinizi vermemek. Kimliği iptal ettirip yeni kimlik çıkartmaktan başka pek yapabileceğiniz bir şey yok. Tedbiri elden bırakmamak adına arada e-devlet üzerinden açılan davalara vb. bakın, abonelikleri kontrol ettirin yeterli.
18 yaşından büyüğüm diyor. Büyükse daha çok sıkıntı. Troll konusuna gelirsek troll yaptığım yok. Bunlar olabilecek şeyler. Hem korksun bir daha böyle bir şey yapmasın.

Bence değil ya. O siteyi felan atması mantıklı değil. Yapmış belli ama 18 yaşında olmadığı belli. 11-12 yaşında.

Sana troll demedim ki, neden üstüne alındın? :)

Bir daha bir şey yapmasına gerek yok ki seri nosuna kadar almışlar arkadaşın.
Bilmiyorum artık orası ona kalmış ama korkması iyi. Annesi babası şimdi boş boş işlerle uğraşacak. 18 yaşında olan kimse bukadar şey olamaz arkadaşlar. Haksız isem haksızsın diyin. 18 yaşında aklı yerinde olan adam bunu yapmaz yapamaz.
Bu kadar korkmayın. Tek yapmamanız gereken tekrar başka yerlere tekrar bilgilerinizi vermemek. Kimliği iptal ettirip yeni kimlik çıkartmaktan başka pek yapabileceğiniz bir şey yok. Tedbiri elden bırakmamak adına arada e-devlet üzerinden açılan davalara vb. bakın, abonelikleri kontrol ettirin yeterli.

Sana troll demedim ki, neden üstüne alındın? :)
Yazdıklarımı korkutma amaçlı olarak algılamış olabilirsin diye. Amacım öyle değil gerçekleri söyledim. Paparaya bile yazdım. Savcılığa gitmesini önerdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı