Para, İnsan ve Güç

A.Kaan Mert

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Ne yaparsam yapayım, ne düşünürsem düşüneyim, para faktörü her zaman her şeyin içinde oluyor. İşlenen tüm suçların en temelinde para faktörü olduğuna bahse bile girerim. Gerçekten bu gerçekliğin farkında olmak bile midemi bulandırıyor. Kim, kimler insanları böyle bir düzenin içine soktu? Ya para diye bir şey olmayan dünyada yaşasak ne olurdu? Dünyadaki tüm insanların eşit bir maddi gelire sahip olduğunu düşündüğüm zaman yine bir boşluğa düşüyorum. Herkes eşit olursa mutlaka bu eşitliği bozmak isteyen sayısız insan olacaktır. İnsan doğasının rekabet olmadan devam edeceğinide düşünmüyorum. Bazen insanoğlu midemi bulandırıyor. Yaşadığımız dünyada para ile gücün doğru orantılı olması ne kadar doğru? Bu konu hakkındaki genel olarak görüşlerinizi merak ediyorum, teşekkür ederim.

Aslında bütün suç insanda değil. İnsanın açgözlülüğünde. Para bu hayatta her şeydir. Bıraksın şimdi kimse gelip buraya sevgi, sağlık vs. yazmasın. Hepsinin kökenine inince paraya ihtiyaç vardır. İbrahim Tatlıses'in parası olmasaydı bugün hayatta olur muydu? Adamı yakın mesafeden bir de kafasından vurdular. Parasıyla hayatta kaldı o adam.

Biz aslında parayı değil de açgözlülüğü ortada kaldırabilsek sorunlar çözülebilir. Herkesin eşit olduğu dünyayı emin ol sen de istemezdin bu arada. Bir doktor ile bir işçi aynı parayı alıyor aynı oranda çalışıyor olsaydı eğer sen o kadar ders çalışıp doktor olmaya çalışır mıydın? Çok nadir. Genel olarak insanlar "Aynı maaşı alacaksam niye zorluk çekeyim." der geçerler.

Para = güç.

Paranın çekiciliği güçtür. İnsanlar açgözlüdür ve her zaman daha iyisini, daha güçlüsünü ister. İnsan yetinmez. Sahip oldukça neden daha iyisi olmasın diye hep ister. Bunu fiziksel olarak sağlayan madde de paradır. Mutluluğu, güce değişen insanlar da paranın peşindedir.

Parayı kazandıkça daha çok kazanmak istersin. Bu insanı cimrileştirir ve güzel duygulardan mahrum bırakır.

Para çok şey demektir. Bu kapitalist dünyada sana çok şey sunar. Fakat fazla paranın gazına gelirsen bu kapitalist yaşam da senin sonun olabilir. Bir gün herkes parayı bulur, önemli husus parayı tutabilmek ve nasıl kullanacağını bilmektir.

Herkes eşit olayı bu dünyanın düzenine ters. Hem pratik hem de teorik olarak böyle bir şey olamaz. Fakat burada gelir dağılımının eşitsizliğini savunuyorsan o noktada hak verilebilir.

Paranla alamayacağın şeyler de vardır bu hayatta. Sevdiğin birini fakat seni sevmeyen birini paranla satın alabilirsin. Sözde seni sevdiğini sanarsın fakat o paranı sever. Yine milyarder biri olabilirsin ama hiç teşhisi konulmamış bir hastalığa yakalanırsın, en iyi proflara milyar dolarlar yatırsan bile çözümü bulunmayabilir.

70-80 yıllık hatta daha az şu ömrümüzde para ve güçten daha önemli değerleri önde tutmamız gerekir bence. Güç peşinde koşan, hayatında hiç gülmemiş milyarderlerin de gittiği yer aynı, sıradan birinin de.

Son olarak parayla imtihan edilmek zor.

Son düzenleme:
Sevgi yeterli değil. Para yine bir faktördür maalesef. Çok seversin, o da seni çok sever. Çok mutluyuz dersin evlenirsin. Maddi sorunlar tartışmaya, tartışmalar laf sokmaya, bu laflar iğnelemeye, bunlar kavgaya ve en sonunda kavga ile beraber sevgi ve saygının bitip ayrılmaya sebep olur. Para olmadığı zaman karşındakine olan sevgin de gitgide azalmaya başlar. Çünkü oluşan maddi sorunlar ilişkiyi etkiler. Komedi filmlerinde bile vardır. "Ya aşkım biz hep mi böyle parklarda buluşacağız? Hiç mi bir restoranda oturamayacağız artık?" diye.

Para senin aşkını ve sevgini de besler yani. Benim demek istediğim sıfırdan sevgi yaratmak değil. Varolan sevginin ayakta durabilmesini sağlamaktır. Yoksa parayla istediğin kadar erkek veya kadın arkadaş edinebilirsin. Bunun aksini iddaa edebilecek yoktur sanırım;)

Kapitalist dünyaya hoşgeldin:)

Plansız ve düzensiz yaşam işte:) ATV dizileri izleye izleye bu hale geliyor millet:) Her gün kavga ederek veya maddi sıkıntı yaşamayı tutkulu bir ilişkimiz var diye adlandırıyorlar. Hayır senin sadece yanlış başlamış ve kurulmuş bir ilişkin var arkadaşım o kadar:)

Ben insanları suçlamıyorum. İnsanları aç gzölü yapan, öyle yetiştiren bir sistem içinde yaşıyoruz. Herkesi birbirine rakip yapan, yenmesi, alt etmesi greken bir düşman gibi gösteren bu sistem insanı kendine, kendi türüne ve doğaya karşı yabancılaştırıyor. Böylesine yabancılaşma içinde yanıp tutuşan insan elbette kendini düşünecektir, savunacaktır. Para sadece bir değişim aracı. Parayı bu şekilde önemli kılan düzenin ta kendisidir.

Param olsa sağlığımı gene düzeltemiyorum, bence kaynak daha önemli, ne kadar çok "Petrol - Doğalgaz" gibi kaynaklara sahipsen o kadar güçlüsün. Tabii onlar parayı getiriyor yani para olmadan güçlü olamıyorsun :p
Herkes emeğinin karşılığını alsaydı "Ameleler" doktorlardan çok kazanmalıydı, onu amele olmaya iten temel sebeblerden biri ise "Parasızlık, ev geçindirme" olduğu için, demek istediğim zengin kısım harici kimse "çocuk" yapmasın(!)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı